
President Nkurunziza van Burundi plotseling overleden
GITEGA (ANP) - De vertrekkend president van de Afrikaanse staat Burundi, Pierre Nkurunziza is dinsdag onverwachts overleden. Hij stierf aan de gevolgen van een hartaanval, aldus een verklaring van de regering.
Nkurunziza, die 55 jaar is geworden, bezweek in een ziekenhuis in Karuzi. Nkurunziza kwam aan de macht in 2005 aan het einde van een lange burgeroorlog waarbij 300.000 mensen omkwamen.
In 2015 ontstond grote onrust in Burundi toen Nkurunziza aankondigde een derde termijn als president te willen terwijl in de grondwet een maximum van twee termijnen staat. Hij vond dat hij maar een termijn regeerde omdat hij bij de eerste niet was gekozen door het volk maar was aangesteld.
Coup
In de periode van chaos en geweld die volgde overleefde Nkurunziza in 2015 een coup tegen zijn regering. Hij was op dat moment in Tanzania waar een top was over de crisis in Burundi. Even leek het erop dat hij niet meer kon terugkeren in Burundi maar later bleek dat de meeste milities nog achter hem stonden. Ondertussen had de bevolking al feest gevierd in de straten omdat gedacht werd dat de president was afgezet.
Door de onrust ontvluchtten duizenden mensen het land en vielen diverse doden. Nkurunziza deed uiteindelijk toch mee aan de verkiezingen en won die ook.
Bij de verkiezingen in mei 2020 deed Nkurunziza niet mee. Zijn partijgenoot Evariste Ndayishimiye won.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump bij zijn bezoek maandag een golfclub met een bijzonder verhaal cadeau gedaan. Trump gaf Zelensky op zijn beurt symbolisch de sleutels van het Witte Huis.
24 minuten geledenBERN (ANP/AFP) - Zwitserland is bereid een vredestop te organiseren voor Oekraïne en Rusland. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Ignazio Cassis, die de Russische president Vladimir Poetin onschendbaarheid in het vooruitzicht stelde als hij komt.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door moessonregens in Pakistan blijft stijgen. Sinds donderdagavond zijn bijna vierhonderd mensen omgekomen. Het zoeken naar slachtoffers gaat door.
1 uur geledenMADRID/OURENSE (ANP/AFP) - Door dalende temperaturen en kans op regen in het noorden van Spanje lijken brandbestrijders de overhand te krijgen op de natuurbranden. Na een hittegolf van zestien dagen wordt koelte en regen verwacht.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Israël bestudeert momenteel het jongste voorstel voor een bestand in de Gazastrook. Hamas heeft al met het plan ingestemd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land al werkt aan "concrete veiligheidsgaranties", een dag na zijn overleg daarover in Washington. "Dit was echt een belangrijke stap richting het beëindigen van de oorlog en het garanderen van de veiligheid van Oekraïne en ons volk", verklaart Zelensky op X.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de Zwitserse stad Genève voorgesteld als mogelijke locatie voor een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is nog niet bekend waar en wanneer de bijeenkomst moet plaatsvinden.
5 uur geleden