President Mexico geeft toe: meer moorden onder zijn bewind
MEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador heeft dinsdag in een toespraak toegegeven dat het aantal moorden en afpersingen door criminele bendes onder zijn bewind is toegenomen. De linkse populist, die in december 2018 aan de macht kwam, worstelt met de aanpak van de hoge misdaadcijfers, die te wijten zijn aan de machtige en alom aanwezige drugskartels in het Midden-Amerikaanse land.
Lopez Obrador zei in zijn toespraak dat het aantal moorden is toegenomen met 7,9 procent en dat het aantal gevallen van afpersing 12,7 procent hoger ligt. Volgens de president is er een "fundamenteel" verband tussen die statistieken en de georganiseerde misdaad. Hij zei dat het beleid van zijn regering tegen de criminele bendes zich met name richt op het creëren van banen, het aanbieden van onderwijs en uitkeringen voor mensen die in de handen van bendes dreigen te vallen, met name jongeren.
In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn er in Mexico al maar liefst 20.494 moorden geregistreerd, ruim duizend moorden meer dan op hetzelfde moment in 2018. In heel 2019 werden er in het hele jaar 34.582 moorden geregistreerd, de grootste hoeveelheid sinds Mexico het aantal moorden in 1997 is gaan bijhouden. AMLO, zoals de president met zijn initialen wordt aangeduid, stelde dat het aantal ontvoeringen en de gevallen van straatroof wel zijn afgenomen sinds hij president is.
Sinds 2006 zet Mexico steeds vaker het leger in plaats van de politie in tegen de drugsbendes. De president krijgt kritiek van mensenrechtengroepen omdat hij nog niets heeft gedaan aan die zogeheten militarisatie. "Er zijn geen martelingen, verdwijningen of slachtingen meer", probeert de president die kritiek te pareren. "Mensenrechten worden gerespecteerd en de schuldigen worden gestraft."
Meer dan een kwart miljoen mensen zijn sinds 2006 in Mexico vermoord volgens een officiële telling. Daarin wordt overigens niet bijgehouden hoeveel moorden verband houden met de georganiseerde misdaad. Het bloedvergieten gaat dit jaar onverminderd door, ondanks de lockdownmaatregelen tegen de coronapandemie die in Mexico ongeveer 64.000 doden en zware economische schade heeft veroorzaakt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij journalisten van drie nieuwsmedia "waarschijnlijk" weer toelaat tot het Witte Huis als de rechter daartoe besluit. Trump weert de media, omdat hij het niet eens is met de inhoud van hun berichtgeving. De media vechten dat aan en zeggen dat de vrije meningsuiting in gevaar is.
8 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Grondwettelijke Hof in Spanje heeft zijn steun uitgesproken voor het opnemen van verduistering onder een amnestie. Hierdoor kan mogelijk de voormalige Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont terugkeren. Hij bevindt zich momenteel in ballingschap.
9 uur geleden