Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Mexico geeft toe: meer moorden onder zijn bewind

President Mexico geeft toe: meer moorden onder zijn bewind

MEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador heeft dinsdag in een toespraak toegegeven dat het aantal moorden en afpersingen door criminele bendes onder zijn bewind is toegenomen. De linkse populist, die in december 2018 aan de macht kwam, worstelt met de aanpak van de hoge misdaadcijfers, die te wijten zijn aan de machtige en alom aanwezige drugskartels in het Midden-Amerikaanse land.

Lopez Obrador zei in zijn toespraak dat het aantal moorden is toegenomen met 7,9 procent en dat het aantal gevallen van afpersing 12,7 procent hoger ligt. Volgens de president is er een "fundamenteel" verband tussen die statistieken en de georganiseerde misdaad. Hij zei dat het beleid van zijn regering tegen de criminele bendes zich met name richt op het creëren van banen, het aanbieden van onderwijs en uitkeringen voor mensen die in de handen van bendes dreigen te vallen, met name jongeren.

In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn er in Mexico al maar liefst 20.494 moorden geregistreerd, ruim duizend moorden meer dan op hetzelfde moment in 2018. In heel 2019 werden er in het hele jaar 34.582 moorden geregistreerd, de grootste hoeveelheid sinds Mexico het aantal moorden in 1997 is gaan bijhouden. AMLO, zoals de president met zijn initialen wordt aangeduid, stelde dat het aantal ontvoeringen en de gevallen van straatroof wel zijn afgenomen sinds hij president is.

Sinds 2006 zet Mexico steeds vaker het leger in plaats van de politie in tegen de drugsbendes. De president krijgt kritiek van mensenrechtengroepen omdat hij nog niets heeft gedaan aan die zogeheten militarisatie. "Er zijn geen martelingen, verdwijningen of slachtingen meer", probeert de president die kritiek te pareren. "Mensenrechten worden gerespecteerd en de schuldigen worden gestraft."

Meer dan een kwart miljoen mensen zijn sinds 2006 in Mexico vermoord volgens een officiële telling. Daarin wordt overigens niet bijgehouden hoeveel moorden verband houden met de georganiseerde misdaad. Het bloedvergieten gaat dit jaar onverminderd door, ondanks de lockdownmaatregelen tegen de coronapandemie die in Mexico ongeveer 64.000 doden en zware economische schade heeft veroorzaakt.

Meer uit Buitenland

Houthi's na dodelijke aanval: gebruik geen Saudische luchthavens

SANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's in Jemen hebben reizigers en luchtvaartmaatschappijen weer gemaand geen gebruik te maken van luchthavens in buurland Saudi-Arabië. De waarschuwing volgt op de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad.

12 minuten geleden
FT: veiligheidsdiensten waarschuwen voor moorden op defensiebazen

LONDEN (ANP) - Westerse inlichtingendiensten hebben kopstukken van de Europese defensiesector gewaarschuwd voor het toenemende risico op liquidatiepogingen door Rusland. Dat schrijft zakenkrant Financial Times, die sprak met bronnen bij vijf Europese inlichtingendiensten.

1 uur geleden
Schade en evacuatieoproep in Nepal na nieuwe overstroming

KATHMANDU (ANP/RTR) - Een nieuwe overstroming heeft in Nepal tot grote schade geleid. De autoriteiten hebben burgers die bij de rivier zondag wonen opgeroepen een veilige plek te zoeken.

2 uur geleden
Advocaat: leider jongerenprotestgroep in India vrijgelaten

NEW DELHI (ANP/AFP) - Een rechtbank in New Delhi heeft zondag de vrijlating bevolen van drie leiders van de Kakkerlakkenbeweging (CJP), een protestgroep van jongeren, zo meldt hun advocaat. Onder hen is de oprichter van de beweging, Abhijeet Dipke.

3 uur geleden
VS brengen vrachtschip tot stilstand na negeren van zeeblokkade

TAMPA (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een commercieel vrachtschip in de Golf van Oman uitgeschakeld, nadat de bemanning waarschuwingen negeerde en probeerde de lopende zeeblokkade tegen Iran te doorbreken. Dat meldt CENTCOM, het operationeel commando in het Midden-Oosten, op X.

6 uur geleden
NYT: VS onderzoekt tv-zenders na opschorten Trump-beelden

NEW YORK (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie onderzoekt of de grote televisienetwerken ABC, CBS, CNN, NBC en Fox News de federale antitrust-wetgeving hebben overtreden toen zij tijdelijk het maken van beelden van president Donald Trump opschortten. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen.

7 uur geleden
Regeringstroepen Jemen: raket van Houthi's onderschept

RIYAD (ANP/AFP) - De door Saudi-Arabië gesteunde regeringstroepen in Jemen hebben laten weten een ballistische raket te hebben onderschept en vernietigd. De raket was afgevuurd door de pro-Iraanse Houthi's richting een gebied ten zuidoosten van de Saudische hoofdstad Riyad, waar zich de luchtmachtbasis Prince Sultan bevindt.

9 uur geleden