Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Mexico geeft toe: meer moorden onder zijn bewind

President Mexico geeft toe: meer moorden onder zijn bewind

MEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador heeft dinsdag in een toespraak toegegeven dat het aantal moorden en afpersingen door criminele bendes onder zijn bewind is toegenomen. De linkse populist, die in december 2018 aan de macht kwam, worstelt met de aanpak van de hoge misdaadcijfers, die te wijten zijn aan de machtige en alom aanwezige drugskartels in het Midden-Amerikaanse land.

Lopez Obrador zei in zijn toespraak dat het aantal moorden is toegenomen met 7,9 procent en dat het aantal gevallen van afpersing 12,7 procent hoger ligt. Volgens de president is er een "fundamenteel" verband tussen die statistieken en de georganiseerde misdaad. Hij zei dat het beleid van zijn regering tegen de criminele bendes zich met name richt op het creëren van banen, het aanbieden van onderwijs en uitkeringen voor mensen die in de handen van bendes dreigen te vallen, met name jongeren.

In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn er in Mexico al maar liefst 20.494 moorden geregistreerd, ruim duizend moorden meer dan op hetzelfde moment in 2018. In heel 2019 werden er in het hele jaar 34.582 moorden geregistreerd, de grootste hoeveelheid sinds Mexico het aantal moorden in 1997 is gaan bijhouden. AMLO, zoals de president met zijn initialen wordt aangeduid, stelde dat het aantal ontvoeringen en de gevallen van straatroof wel zijn afgenomen sinds hij president is.

Sinds 2006 zet Mexico steeds vaker het leger in plaats van de politie in tegen de drugsbendes. De president krijgt kritiek van mensenrechtengroepen omdat hij nog niets heeft gedaan aan die zogeheten militarisatie. "Er zijn geen martelingen, verdwijningen of slachtingen meer", probeert de president die kritiek te pareren. "Mensenrechten worden gerespecteerd en de schuldigen worden gestraft."

Meer dan een kwart miljoen mensen zijn sinds 2006 in Mexico vermoord volgens een officiële telling. Daarin wordt overigens niet bijgehouden hoeveel moorden verband houden met de georganiseerde misdaad. Het bloedvergieten gaat dit jaar onverminderd door, ondanks de lockdownmaatregelen tegen de coronapandemie die in Mexico ongeveer 64.000 doden en zware economische schade heeft veroorzaakt.

Meer uit Buitenland

Satellietbeelden: zeker 58.000 gebouwen beschadigd in Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - Meer dan 58.000 gebouwen in Venezuela zijn naar schatting verwoest of beschadigd na de aardbevingen vorige week, blijkt uit satellietgegevens die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft gepubliceerd. Onderzoekers hebben voor de berekening gekeken naar "abrupte veranderingen aan het oppervlak die consistent zijn met schade", maar benadrukken dat het slechts een indicatie is.

9 minuten geleden
30 jaar cel voor in New York verblijvende Chinees wegens fraude

NEW YORK (ANP) - De in New York verblijvende Chinese ondernemer Guo Wengui, die schuldig is bevonden aan het oplichten van duizenden mensen voor meer dan 1 miljard dollar, is door een rechtbank in New York veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. Dat meldt onder andere The New York Times.

5 uur geleden
Aantal ebolagevallen in Congo stijgt tot boven de 1300

KINSHASA (ANP) - Het aantal bevestigde ebolagevallen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is gestegen tot 1307, waaronder 377 doden. Dat blijkt uit gegevens van de Congolese regering. De gevallen zijn geregistreerd in drie provincies: Ituri, Noord-Kivu en Zuid-Kivu.

8 uur geleden
Gewonden bij bomexplosie in Monaco, waarschijnlijk een aanslag

MONACO (ANP) - Bij een explosie in Monaco zijn maandagavond rond 21.00 uur drie gewonden gevallen. Een man liet een rugzak achter die even later ontplofte. Dat meldde de zender BFMTV en is inmiddels bevestigd door Franse autoriteiten.

8 uur geleden
Dodental Venezuela opgelopen tot 1719

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is opgelopen naar 1719. Dat maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez bekend. Hij stelde ook dat ruim 5000 mensen gewond zijn geraakt en bijna 16.000 personen dakloos zijn geworden.

12 uur geleden
Schutter Stade had conflict over voogdij dochter

STADE (ANP/AFP/DPA/RTR) - De man die wordt verdacht van het doodschieten van zes mensen bij een jeugdinstelling in het Duitse Stade had een conflict over de voogdij van zijn drie maanden oude dochter. Vermoedelijk vormde dat het motief voor de schietpartij, zei de politie op een persconferentie.

12 uur geleden
Frankrijk en Oman gaan samen mijnen ruimen in Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk en Oman hebben afgesproken om samen mijnen te verwijderen in de Straat van Hormuz. De Franse president Emmanuel Macron kondigde na een bezoek van de Omaanse sultan Haitham bin Tarik aan dat de landen willen samenwerken aan de veiligheid van de vaarroutes in de zeestraat tussen Iran en Oman.

13 uur geleden