President Mexico duldt geen Amerikaanse invasie om drugskartels
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico zal nooit een Amerikaanse "invasie" toelaten en zal wettelijke actie ondernemen tegen wapenhandelaren die wapens aan de Mexicaanse kartels verkopen. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum tijdens een persconferentie.
De Verenigde Staten hebben verschillende Mexicaanse drugskartels als terroristische organisaties bestempeld. Sheinbaum maakte duidelijk daar op te doelen in haar waarschuwing tegen een invasie.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft Mexico onder druk gezet om de toevoer van drugs naar de Verenigde Staten tegen te houden en om ervoor te zorgen dat er geen migranten meer vanuit Mexico de VS binnenkomen. Hij dreigt met een importbelasting van 25 procent als Mexico niet aan die wensen voldoet.
Werken in overleg
"Ze kunnen de kartels noemen wat ze willen", zei Sheinbaumi, "maar met Mexico is het samenwerking en coördinatie, nooit onderdanigheid of interventionisme."
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio probeerde Sheinbaums zorgen weg te nemen. Hij zei dat de Amerikaanse voorkeur uitgaat naar werken in overleg "en we kunnen veel informatie verstrekken over wie de kartels zijn en waar ze zich bevinden".
Drones
Maar miljardair Elon Musk, die als adviseur een belangrijke positie inneemt in Trumps regering, heeft gezinspeeld op aanvallen met drones op Mexicaanse drugskartels. Tot nu toe gebruiken de Amerikanen alleen drones om de Mexicaanse kartels te bespioneren.
Sheinbaum heeft wetgeving aangekondigd om "de integriteit, onafhankelijkheid en soevereiniteit van het land te beschermen".
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
6 minuten geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
54 minuten geledenVADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.
3 uur geledenTRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.
3 uur geledenBERCHTESGADEN (ANP/DPA) - De brand in het voormalige theehuis van Adolf Hitler, bekend als het Adelaarsnest, is in de nachtelijke uren opgelaaid. Het heeft "opnieuw kamerhoog gebrand", aldus de Duitse politie. De brandweer rukte uit en bluste de brand.
5 uur geledenBARCELONA (ANP) - In het centrum van Barcelona hebben jongeren zaterdagmiddag en -avond winkels geplunderd en containers en auto's in brand gestoken. Dat melden verschillende Spaanse media, waaronder El Confidencial.
7 uur geleden