President Macron weigert ontslag premier Borne
PARIJS (ANP) - De Franse premier Elisabeth Borne heeft na de verkiezingsnederlaag van de partijencoalitie van president Emmanuel Macron haar ontslag aangeboden. Het is gebruikelijk dat de eerste minister vertrekt na zo'n zware politieke nederlaag. Maar Macron heeft haar ontslag niet aanvaard.
Hij vindt dat "de regering haar taken moet blijven uitvoeren". Macron zoekt naar eigen zeggen naar "mogelijke constructieve oplossingen". Zijn partijencoalitie Ensemble won in de parlementsverkiezingen slechts 245 zetels in de Nationale Vergadering van 577 afgevaardigden. Hij regeerde tot deze week met een meerderheid van 350 zetels. Macron moet nu op zoek naar nieuwe bondgenoten of gedoogpartners.
Hij spreekt daarom met de leiders van alle politieke partijen om te zien wat voor regering er kan komen. De meeste kans maakt hij bij de centrumrechtse Republikeinen (LR), die nu 61 zetels hebben. Maar zijn Republikeinse gesprekspartner dinsdag, partijchef Christian Jacob, wil naar eigen zeggen niets weten van "een soort pact of coalitie" met Macrons regering. Jabob zei dat het kiezersbedrog zou zijn want LR is en blijft volgens hem in de oppositie. Als de president iets van ons wil, "dan moet hij met voorstellen komen". Van zijn socialistische gesprekspartner Olivier Faure hoorde Macron ongeveer dezelfde boodschap. Faure heeft niks tegen voorstellen van de president om vooruitgang te boeken, zoals bijvoorbeeld een forse "verhoging van het minimumloon naar 1500 euro".
De grootste winnaars in de parlementsverkiezingen hebben altijd betoogd dat Macron van het politieke toneel moet verdwijnen wegens zijn in hun ogen desastreuze beleid. De links-radicale coalitie Nupes (Nieuwe Ecologische en Sociale Volksunie) van Jean-Luc Mélenchon behaalde 131 parlementszetels maar vormt geen hecht geheel. De milieupartij EELV en de communisten hebben al laten weten geen verenigde fractie van de Nupes onder leiding van Mélenchon te willen. Dan wordt de nationalistische en populistische Rassemblement national (Nationale Samenkomst) van Marine Le Pen de grootste oppositiepartij in de Franse Tweede Kamer met 89 zetels. De partij van Mélenchon, La France insoumise, (Ononderworpen Frankrijk) heeft bijna 80 zetels gewonnen.
Meer uit Buitenland
BARCELONA (ANP/DPA) - Tienduizenden mensen hebben maandagavond in Barcelona gedemonstreerd tegen de wooncrisis. De schattingen over de opkomst bij de bijeenkomst in het centrum van de Catalaanse metropool liepen sterk uiteen. De autoriteiten spraken van 20.000 deelnemers, de organisatoren schatten het aantal op 120.000.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social verklaard dat hij de kosten voor drie recente tv-commercials zelf zal dragen, of zal betalen met geld dat is ingezameld via het politieke comité MAGA. Daarmee reageerde de Amerikaanse president op kritiek over het gebruik van Republikeinse tv-spots waarin hijzelf te zien is en die vlak voor de parlementsverkiezingen van november met belastinggeld werden gefinancierd.
1 uur geledenALBANY (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Kathy Hochul, heeft de noodtoestand uitgeroepen vanwege het stijgende aantal mazelengevallen in haar staat. Hochuls decreet stelt New York in staat sneller op de uitbraak te reageren en het testen en vaccineren te versnellen, aldus Hochul in een verklaring.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP) - De autoriteiten in Nepal staken hun zoektocht naar de slachtoffers van de dodelijke overstromingen in het noorden van het land eind augustus. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van de lokale autoriteiten. Bij de overstromingen kwamen bijna 1500 mensen om het leven. Een kleine 14.000 mensen konden worden gered. Meer dan 5000 mensen zijn nog altijd vermist aan de Nepalese zijde van de grens.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De langstzittende Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Dennis Hastert, is op 84-jarige leeftijd een natuurlijke dood gestorven. Dat melden de autoriteiten in Kendall County, Illinois. Hastert was van 1999 tot begin 2007 de zogenoemde Speaker of the House.
10 uur geledenROME (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni wil haar stem laten registreren om zichzelf te beschermen tegen AI-gegenereerde deepfake-video's. Volgens de krant La Repubblica heeft ze daarvoor een aanvraag ingediend bij de EU-dienst voor intellectueel eigendom (EUIPO).
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt nog eens 130 miljoen euro vrij voor het gebruik en de bestrijding van drones aan de EU-grenzen, werd maandag bekendgemaakt. Het geld is zowel bedoeld om grenstoezicht op te voeren als om beter in te kunnen spelen op vijandige droneactiviteiten bij de grenzen, staat in een persbericht.
12 uur geleden