Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Macron weigert ontslag premier Borne

President Macron weigert ontslag premier Borne

PARIJS (ANP) - De Franse premier Elisabeth Borne heeft na de verkiezingsnederlaag van de partijencoalitie van president Emmanuel Macron haar ontslag aangeboden. Het is gebruikelijk dat de eerste minister vertrekt na zo'n zware politieke nederlaag. Maar Macron heeft haar ontslag niet aanvaard.

Hij vindt dat "de regering haar taken moet blijven uitvoeren". Macron zoekt naar eigen zeggen naar "mogelijke constructieve oplossingen". Zijn partijencoalitie Ensemble won in de parlementsverkiezingen slechts 245 zetels in de Nationale Vergadering van 577 afgevaardigden. Hij regeerde tot deze week met een meerderheid van 350 zetels. Macron moet nu op zoek naar nieuwe bondgenoten of gedoogpartners.

Hij spreekt daarom met de leiders van alle politieke partijen om te zien wat voor regering er kan komen. De meeste kans maakt hij bij de centrumrechtse Republikeinen (LR), die nu 61 zetels hebben. Maar zijn Republikeinse gesprekspartner dinsdag, partijchef Christian Jacob, wil naar eigen zeggen niets weten van "een soort pact of coalitie" met Macrons regering. Jabob zei dat het kiezersbedrog zou zijn want LR is en blijft volgens hem in de oppositie. Als de president iets van ons wil, "dan moet hij met voorstellen komen". Van zijn socialistische gesprekspartner Olivier Faure hoorde Macron ongeveer dezelfde boodschap. Faure heeft niks tegen voorstellen van de president om vooruitgang te boeken, zoals bijvoorbeeld een forse "verhoging van het minimumloon naar 1500 euro".

De grootste winnaars in de parlementsverkiezingen hebben altijd betoogd dat Macron van het politieke toneel moet verdwijnen wegens zijn in hun ogen desastreuze beleid. De links-radicale coalitie Nupes (Nieuwe Ecologische en Sociale Volksunie) van Jean-Luc Mélenchon behaalde 131 parlementszetels maar vormt geen hecht geheel. De milieupartij EELV en de communisten hebben al laten weten geen verenigde fractie van de Nupes onder leiding van Mélenchon te willen. Dan wordt de nationalistische en populistische Rassemblement national (Nationale Samenkomst) van Marine Le Pen de grootste oppositiepartij in de Franse Tweede Kamer met 89 zetels. De partij van Mélenchon, La France insoumise, (Ononderworpen Frankrijk) heeft bijna 80 zetels gewonnen.

Meer uit Buitenland

Trump eert overleden Dolly Parton met vlaggen halfstok

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemde countryicoon Dolly Parton dinsdagavond op Truth Social "een van de beste countryzangers - en ver daar voorbij". Uit eerbetoon zal de landsvlag in het gehele land een week lang halfstok worden gehangen, schrijft Trump, vanaf middernacht Nederlandse tijd.

40 minuten geleden
Zangeres Dolly Parton (80) overleden

BRENTWOOD (ANP) - De Amerikaanse zangeres Dolly Parton is op 80-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar neef Bryan Seaver namens de familie op Facebook laten weten. Het was de wens van Dolly dat haar overlijden op deze manier bekend zou worden gemaakt.

1 uur geleden
Mogelijk honderd woningen in Frankrijk onbewoonbaar door tornado

POMAS (ANP/RTR/AFP) - Van de circa driehonderd beschadigde woningen in het door een tornado getroffen Zuid-Franse dorp Pomas moet mogelijk een honderdtal als verloren beschouwd worden. Dat melden lokale autoriteiten. Naar de precieze omvang van de schade wordt nog onderzoek gedaan.

3 uur geleden
Rechter weigert veroordeling Ghislaine Maxwell te herzien

NEW YORK (ANP/RTR) - Een rechter in New York weigert de veroordeling van de tot twintig jaar cel veroordeelde Ghislaine Maxwell te herzien. Ze had dat in een verzoek gevraagd te doen.

5 uur geleden
Tweede lichaam gevonden in zaak vermiste 5-jarige in België

ONHAYE (ANP/BELGA) - In de zoektocht naar een 5-jarige vermiste jongen en zijn vader in Onhaye, in de Belgische provincie Namen, is een tweede lichaam gevonden. Dat heeft het parket van Namen dinsdag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Volgens het parket gaat het hoogstwaarschijnlijk om de vader van de jongen.

6 uur geleden
Trump haalt uit naar regering Iran: executies moeten nu stoppen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw uitgehaald naar de regering van Iran. Hij stelt dat zij met het doden van demonstranten verantwoordelijk is voor een gigantische humanitaire crisis die "moet worden gestopt".

6 uur geleden
Oekraïne krijgt wat extra Patriots en andere luchtafweer

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft wat extra Patriot-luchtverdedigingsraketten gekregen, zegt president Volodymyr Zelensky. Bondgenoten hebben volgens hem ook luchtafweerbatterijen voor de korte afstand toegezegd en raketten waarmee gevechtsvliegtuigen Russische drones en kruisraketten kunnen neerhalen.

7 uur geleden