Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Macron waarschuwt voor dichte gaskraan

President Macron waarschuwt voor dichte gaskraan

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een vraaggesprek ter gelegenheid van de nationale feestdag gewaarschuwd dat Rusland gas als oorlogswapen gebruikt en dat de oorlog in Oekraïne lang kan duren. Europa moet zich volgens Macron erop voorbereiden dat Rusland de gaskraan helemaal dichtdraait.

Hij sprak kort na de traditionele militaire parade met twee journalisten in de tuin van het Elysée-paleis. Het jaarlijkse vraaggesprek met de president op de 14e juli was bijna afgeschaft door Macron. Hij werd in 2017 president en heeft tot het gesprek van donderdag, maar één keer zo'n direct uitgezonden vraaggesprek gehad, in 2020.

Afgelopen maand verloor zijn regeringscoalitie in de parlementsverkiezingen meer dan honderd zetels en daarmee de meerderheid in de Nationale Vergadering. Eerder deze week sneuvelde voor het eerst sinds de verkiezingen een regeringsvoorstel in de Kamer. Macron heeft geen coalitiepartners of gedoogpartners voor een meerderheid in de Franse Tweede Kamer kunnen vinden. Zijn regering van premier Elisabeth Borne moet voor elk plan een 'gelegenheidsmeerderheid' zoeken. Het was donderdag het eerste vraaggesprek met Macron sinds zijn coalitie de verkiezingen verloor in juni.

De militaire parade op de Champs-Elysées stond dit keer deels in het teken van de oorlog in Oekraïne. Met de Franse troepen paradeerden militairen uit Oost-Europese NAVO-landen mee en er marcheerden Franse militairen die in Midden- of Oost- Europa gelegerd zijn.

Meer uit Buitenland

Politie meldt 110.000 deelnemers bij mars Parijs, situatie kalm

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie meldt dat 110.000 mensen hebben deelgenomen aan de grote protestmars in Parijs. Die demonstratie zou tot nu toe "kalm" zijn verlopen. In andere Franse steden is de situatie al wel onrustig en grijpt de politie in.

22 minuten geleden
Bardella met 99 procent herkozen als voorzitter van Rassemblement

ORLÉANS (ANP) - Jordan Bardella is met 98,98 procent herkozen als voorzitter van de Franse rechtsradicale politieke partij Rassemblement National (RN). Hij was de enige kandidaat.

45 minuten geleden
Franse politie grijpt in meerdere steden in bij protesten

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft in meerdere steden ingegrepen bij protesten. Onder meer in Lyon, Lille, Toulouse, Nantes en Nice is traangas ingezet. In die laatste twee steden gebruikte de politie volgens Le Parisien ook een waterkanon.

1 uur geleden
Confrontaties Brusselse politie en jongeren, waterkanon ingezet

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel is het bij grote jongerenprotesten uitgelopen op confrontaties tussen de politie en de betogers. Volgens persbureau Belga wordt de sfeer steeds grimmiger. De politie heeft inmiddels een waterkanon en traangas ingezet.

1 uur geleden
Merz roept op tot eenheid en zweert AfD opnieuw af

MÜNCHEN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept op tot eenheid binnen zusterpartijen CDU en CSU en zweert nog steeds elke vorm van samenwerking met de rechtsradicale Alternative für Deutschland (AfD) af. Ook waarschuwt hij voor de "continue dreiging vanuit Rusland".

2 uur geleden
Franse politie verricht arrestaties en neemt wapens in beslag

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft zaterdag tijdens een landelijke protestdag 135 mensen opgepakt en verschillende wapens in beslag genomen, meldt Laurent Nuñez. Er heeft zich volgens de minister van Binnenlandse Zaken vooralsnog "geen groot incident" voorgedaan.

2 uur geleden
Ngo: al honderden aanvallen op Palestijnse olijvenoogst

RAMALLAH (ANP/RTR) - Sinds de olijvenoogsten op de Palestijnse Westelijke Jordaanoever eind september begonnen, zijn tot dusver ruim driehonderd incidenten van Israëlisch kolonistengeweld gemeld. Het gaat daarbij om diefstal, vernielingen en gerichte aanvallen, aldus de Israëlische mensenrechtenorganisatie Yesh Din.

2 uur geleden