Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Macron waarschuwt voor dichte gaskraan

President Macron waarschuwt voor dichte gaskraan

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een vraaggesprek ter gelegenheid van de nationale feestdag gewaarschuwd dat Rusland gas als oorlogswapen gebruikt en dat de oorlog in Oekraïne lang kan duren. Europa moet zich volgens Macron erop voorbereiden dat Rusland de gaskraan helemaal dichtdraait.

Hij sprak kort na de traditionele militaire parade met twee journalisten in de tuin van het Elysée-paleis. Het jaarlijkse vraaggesprek met de president op de 14e juli was bijna afgeschaft door Macron. Hij werd in 2017 president en heeft tot het gesprek van donderdag, maar één keer zo'n direct uitgezonden vraaggesprek gehad, in 2020.

Afgelopen maand verloor zijn regeringscoalitie in de parlementsverkiezingen meer dan honderd zetels en daarmee de meerderheid in de Nationale Vergadering. Eerder deze week sneuvelde voor het eerst sinds de verkiezingen een regeringsvoorstel in de Kamer. Macron heeft geen coalitiepartners of gedoogpartners voor een meerderheid in de Franse Tweede Kamer kunnen vinden. Zijn regering van premier Elisabeth Borne moet voor elk plan een 'gelegenheidsmeerderheid' zoeken. Het was donderdag het eerste vraaggesprek met Macron sinds zijn coalitie de verkiezingen verloor in juni.

De militaire parade op de Champs-Elysées stond dit keer deels in het teken van de oorlog in Oekraïne. Met de Franse troepen paradeerden militairen uit Oost-Europese NAVO-landen mee en er marcheerden Franse militairen die in Midden- of Oost- Europa gelegerd zijn.

Meer uit Buitenland

Zelensky hoopt op meer steun VS na verkiezingstriomf Democraten

MADRID (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de Verenigde Staten zijn land meer zullen steunen nu de Democraten een grote overwinning hebben behaald in de Congresverkiezingen. "Er is hoop dat het tot een machtsevenwicht komt en dat we meer ondersteuning krijgen", zei Zelensky in een interview met de Duitse omroep ZDF.

28 minuten geleden
Russische centrale bank eist inbeslagname documenten Euroclear

BRUSSEL (ANP) - De Centrale Bank van Rusland wil dat de Belgische justitie een gerechtsdeurwaarder naar het hoofdkantoor van Euroclear stuurt om documenten in beslag te nemen. Dat meldt de Franstalige zakenkrant L'Echo. Bij die in Brussel gevestigde financiële instelling staat ruim 200 miljard euro aan Russische tegoeden, die geblokkeerd zijn na de Russische inval in Oekraïne.

44 minuten geleden
Vlucht van Dublin naar Rome na bommelding omgeleid naar Frankrijk

PARIJS (ANP/RTR/BELGA) - Een vliegtuig van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, onderweg van Dublin naar Rome, is vanwege een bommelding omgeleid naar een luchtmachtbasis in het Franse Évreux. Daar is het toestel veilig geland. Dat heeft het kantoor van de Franse premier bekendgemaakt.

1 uur geleden
Meerdere primeurs bij Amerikaanse midterms

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse midtermverkiezingen afgelopen dinsdag kenden meerdere primeurs en records. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten zijn er straks meerdere zwarte gouverneurs tegelijk in functie. Ook krijgt het land zijn eerste zwarte vrouwelijke gouverneur. In de staat Alabama is de eerste trans volksvertegenwoordiger verkozen.

1 uur geleden
Republikein wil afzettingsprocedure tegen Pete Hegseth

WASHINGTON (ANP) - De Republikeinse volksvertegenwoordiger Thomas Massie wil volgende week een stemming afdwingen over een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Dat zei hij tegen CNN. Meerdere Republikeinse bronnen verwachten dat het Huis van Afgevaardigden daarmee instemt.

4 uur geleden
Hongkongse activist Joshua Wong krijgt nog eens tien jaar cel

HONGKONG (ANP/AFP) - De Hongkongse democratieactivist Joshua Wong is veroordeeld tot nog eens tien jaar gevangenisstraf wegens samenspanning met buitenlandse mogendheden. De 30-jarige oud-studentenleider zit al bijna zes jaar vast en zou naar verwachting in januari vrijkomen.

5 uur geleden
Seoul wil scheepvaart bij Hormuz beschermen met militaire missie

SEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Korea stuurt een patrouillevliegtuig en een explosievenopruimingsteam naar wateren bij de Straat van Hormuz. Volgens het ministerie van Defensie moet de missie de commerciële scheepvaart en de energievoorziening beschermen.

6 uur geleden