President Macron roept op tot meer sancties tegen Iran na aanval
BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron wil meer sancties van de Europese Unie tegen Iran na de grote Iraanse aanval op Israël afgelopen weekend. Er moeten met name hardere maatregelen komen tegen Iraanse organisaties of personen die betrokken zijn bij de productie van drones en raketten, aldus Macron voorafgaand aan een Europese top in Brussel.
Hij is niet de enige Europese regeringsleider die dit wil. Bij binnenkomst op de EU-top zei de Belgische premier Alexander De Croo dat hij voor sancties is tegen de Iraanse Revolutionaire Garde. Maar omdat België nu de voorzitter is van de EU-landen en niet activistisch wilde doen, zei De Croo ook dat hij "iedereen vraagt terughoudend te zijn" in het conflict in het Midden-Oosten.
Op de EU-top wordt onder meer gesproken over extra sancties tegen Iran. "Het is onze plicht om die sancties uit te breiden", aldus Macron. Iran voerde afgelopen weekend een grote aanval uit op Israël met drones en raketten, die overigens succesvol werd afgeslagen.
Terreurlijst
De EU heeft Iran eerder al sancties opgelegd, onder meer voor het leveren van drones aan Rusland.
Demissionair premier Mark Rutte heeft gezegd op de EU-top te zullen pleiten voor meer sancties tegen Teheran en de Iraanse drone-industrie. Ook wil Rutte dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties wordt gezet. Maar dat zit er nog niet in, zei de premier op de EU-top. Er zijn lidstaten tegen een dergelijke stap en er zijn juridische bezwaren.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
1 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
9 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
10 uur geleden