Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Macron prijst 'werkplaats van de eeuw' in Notre-Dame

President Macron prijst 'werkplaats van de eeuw' in Notre-Dame

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in Parijs een bezoek gebracht aan de vrijwel volledig gerestaureerde Notre-Dame. In een toespraak prees hij de mensen die aan de wederopbouw van de middeleeuwse gotische kerk hebben meegewerkt.

Hij dankte metselaars, timmerlieden, kunstenaars, houtbewerkers, beeldhouwers en anderen die sinds 2019 het pand in zijn oude glorie hebben hersteld. De president sprak van "de werkplaats van de eeuw". Er is al meer dan 2000 dagen aan het herstel gewerkt en de voltooiing staat gepland voor 2026. De Notre-Dame heropent zaterdag over een week feestelijk, 7 december, voor het publiek.

Macron dankte emotioneel de man die werd aangesteld als topman van het hele project, voormalig stafchef generaal Jean-Louis Georgelin die de bekroning van de werkzaamheden niet heeft mogen meemaken. In de zomer van 2023 kwam hij om door een val tijdens een wandeltocht in de Pyreneeën. Macron zei dat Georgelin "het gezicht en de stem van het hele restauratieproject is geweest en dat hij erg trots op het resultaat zou zijn geweest".

De restauratie van de kathedraal had voor Macron prioriteit. "Het is onze Franse lotsbestemming", zei hij. De brand was voor veel Fransen een klap. Sommigen vermoedden opzet en een poging de Franse en de christelijke cultuur te beschadigen. Voor de aanzienlijke kosten van de wederopbouw zijn enorm veel donaties gedaan. Voor het project is 850 miljoen euro ingezameld, ook van buitenlandse donateurs die goed waren voor 60 miljoen. Volgens Franse media dekken de giften vrijwel de hele restauratie.

Meer uit Buitenland

Doden en gewonden bij treinongeluk in zuiden van Mexico

NIZANDA (ANP/RTR) - Bij een treinongeluk in het zuiden van Mexico zijn zondag zeker dertien mensen omgekomen. De trein met 250 mensen aan boord ontspoorde in de zuidelijke staat Oaxaca.

1 uur geleden
Trump na gesprek met Zelensky: we komen dichter bij einde oorlog

MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat het einde van de oorlog in Oekraïne dichterbij is gekomen na zijn gesprekken met de Russische en de Oekraïense president zondag. Trump zei tijdens een persconferentie met Volodymyr Zelensky dat nog niet alle kwesties opgelost zijn, maar dat beide partijen steeds dichter bij een deal komen.

5 uur geleden
Regeringspartij Kosovo wint verkiezingen, mogelijk einde impasse

PRISTINA (ANP/RTR) - De partij van premier Albin Kurti heeft bij de Kosovaarse verkiezingen ongeveer de helft van de stemmen gekregen, blijkt uit de voorlopige uitslagen. Dat betekent dat die waarschijnlijk een nieuwe regering kan vormen en er een einde kan komen aan de politieke impasse die al maanden duurt.

5 uur geleden
Houthi's: Israëlische aanwezigheid in Somaliland zou doelwit zijn

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben gewaarschuwd dat ze iedere Israëlische aanwezigheid in Somaliland als een militair doelwit zullen beschouwen. Somaliland ligt vlak bij het gebied dat de Houthi's in Jemen onder controle hebben, aan de overkant van de Golf van Aden.

5 uur geleden
Kremlin: Rusland en VS eens dat bestand oorlog zou verlengen

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.

8 uur geleden
Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil

MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.

8 uur geleden
Trump meldt 'zeer productief' telefoongesprek met Poetin

PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.

10 uur geleden