President Macron prijst 'werkplaats van de eeuw' in Notre-Dame
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in Parijs een bezoek gebracht aan de vrijwel volledig gerestaureerde Notre-Dame. In een toespraak prees hij de mensen die aan de wederopbouw van de middeleeuwse gotische kerk hebben meegewerkt.
Hij dankte metselaars, timmerlieden, kunstenaars, houtbewerkers, beeldhouwers en anderen die sinds 2019 het pand in zijn oude glorie hebben hersteld. De president sprak van "de werkplaats van de eeuw". Er is al meer dan 2000 dagen aan het herstel gewerkt en de voltooiing staat gepland voor 2026. De Notre-Dame heropent zaterdag over een week feestelijk, 7 december, voor het publiek.
Macron dankte emotioneel de man die werd aangesteld als topman van het hele project, voormalig stafchef generaal Jean-Louis Georgelin die de bekroning van de werkzaamheden niet heeft mogen meemaken. In de zomer van 2023 kwam hij om door een val tijdens een wandeltocht in de Pyreneeën. Macron zei dat Georgelin "het gezicht en de stem van het hele restauratieproject is geweest en dat hij erg trots op het resultaat zou zijn geweest".
De restauratie van de kathedraal had voor Macron prioriteit. "Het is onze Franse lotsbestemming", zei hij. De brand was voor veel Fransen een klap. Sommigen vermoedden opzet en een poging de Franse en de christelijke cultuur te beschadigen. Voor de aanzienlijke kosten van de wederopbouw zijn enorm veel donaties gedaan. Voor het project is 850 miljoen euro ingezameld, ook van buitenlandse donateurs die goed waren voor 60 miljoen. Volgens Franse media dekken de giften vrijwel de hele restauratie.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolas Maduro heeft maandag aangekondigd dat hij energieafspraken met Trinidad en Tobago heeft opgeschort. De eilandstaat voor de kust van Venezuela verwelkomde dit weekend een Amerikaans oorlogsschip.
2 uur geledenMOROCHATA (ANP) - Bij een busongeluk in Bolivia zijn zeker 16 mensen omgekomen en 32 personen gewond geraakt. De bus raakte van de weg en stortte 300 meter naar beneden.
2 uur geledenBRASILIA (ANP) - Advocaten van Jair Bolsonaro hebben maandag beroep aangetekend tegen de veroordeling van de voormalige Braziliaanse president tot 27 jaar gevangenisstraf. Bolsonaro kreeg die straf voor het beramen van een staatsgreep om aan de macht te blijven ondanks zijn verkiezingsnederlaag in 2022.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft versterkingen gestuurd naar de belangrijke stad Pokrovsk, aldus de Oekraïense krijgsmacht. Rusland probeert de stad al maanden in te nemen en volgens Oekraïne is een aantal Russische militairen erin geslaagd de stad binnen te dringen.
13 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/AFP/DPA) - Het oudste staatshoofd ter wereld, de 92-jarige Paul Biya, heeft volgens de officiële uitslagen opnieuw de presidentsverkiezingen in Kameroen gewonnen. Biya kreeg volgens de officiële uitslag bijna 54 procent van de stemmen. Zijn politieke rivaal Issa Tchiroma Bakary claimt de overwinning ook en heeft opgeroepen tot protesten.
13 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft besloten dat een tijdens de Hamasaanval van twee jaar geleden ingestelde noodsituatie ook in het zuiden van het land kan worden beëindigd. De bewindsman stelt in een verklaring dat hij een advies van de krijgsmacht overneemt, bericht nieuwssite Times of Israel.
15 uur geledenEL-FASHER (ANP/AFP) - De VN waarschuwen voor de situatie van burgers in de Soedanese stad el-Fasher. De gewapende groepering Rapid Support Forces (RSF) zegt die stad te hebben ingenomen. Volgens secretaris-generaal van de VN António Guterres is het een "verschrikkelijke escalatie" van het conflict.
16 uur geleden