President Macron prijst 'werkplaats van de eeuw' in Notre-Dame
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in Parijs een bezoek gebracht aan de vrijwel volledig gerestaureerde Notre-Dame. In een toespraak prees hij de mensen die aan de wederopbouw van de middeleeuwse gotische kerk hebben meegewerkt.
Hij dankte metselaars, timmerlieden, kunstenaars, houtbewerkers, beeldhouwers en anderen die sinds 2019 het pand in zijn oude glorie hebben hersteld. De president sprak van "de werkplaats van de eeuw". Er is al meer dan 2000 dagen aan het herstel gewerkt en de voltooiing staat gepland voor 2026. De Notre-Dame heropent zaterdag over een week feestelijk, 7 december, voor het publiek.
Macron dankte emotioneel de man die werd aangesteld als topman van het hele project, voormalig stafchef generaal Jean-Louis Georgelin die de bekroning van de werkzaamheden niet heeft mogen meemaken. In de zomer van 2023 kwam hij om door een val tijdens een wandeltocht in de Pyreneeën. Macron zei dat Georgelin "het gezicht en de stem van het hele restauratieproject is geweest en dat hij erg trots op het resultaat zou zijn geweest".
De restauratie van de kathedraal had voor Macron prioriteit. "Het is onze Franse lotsbestemming", zei hij. De brand was voor veel Fransen een klap. Sommigen vermoedden opzet en een poging de Franse en de christelijke cultuur te beschadigen. Voor de aanzienlijke kosten van de wederopbouw zijn enorm veel donaties gedaan. Voor het project is 850 miljoen euro ingezameld, ook van buitenlandse donateurs die goed waren voor 60 miljoen. Volgens Franse media dekken de giften vrijwel de hele restauratie.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
5 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
8 uur geleden