President Macron prijst 'werkplaats van de eeuw' in Notre-Dame
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in Parijs een bezoek gebracht aan de vrijwel volledig gerestaureerde Notre-Dame. In een toespraak prees hij de mensen die aan de wederopbouw van de middeleeuwse gotische kerk hebben meegewerkt.
Hij dankte metselaars, timmerlieden, kunstenaars, houtbewerkers, beeldhouwers en anderen die sinds 2019 het pand in zijn oude glorie hebben hersteld. De president sprak van "de werkplaats van de eeuw". Er is al meer dan 2000 dagen aan het herstel gewerkt en de voltooiing staat gepland voor 2026. De Notre-Dame heropent zaterdag over een week feestelijk, 7 december, voor het publiek.
Macron dankte emotioneel de man die werd aangesteld als topman van het hele project, voormalig stafchef generaal Jean-Louis Georgelin die de bekroning van de werkzaamheden niet heeft mogen meemaken. In de zomer van 2023 kwam hij om door een val tijdens een wandeltocht in de Pyreneeën. Macron zei dat Georgelin "het gezicht en de stem van het hele restauratieproject is geweest en dat hij erg trots op het resultaat zou zijn geweest".
De restauratie van de kathedraal had voor Macron prioriteit. "Het is onze Franse lotsbestemming", zei hij. De brand was voor veel Fransen een klap. Sommigen vermoedden opzet en een poging de Franse en de christelijke cultuur te beschadigen. Voor de aanzienlijke kosten van de wederopbouw zijn enorm veel donaties gedaan. Voor het project is 850 miljoen euro ingezameld, ook van buitenlandse donateurs die goed waren voor 60 miljoen. Volgens Franse media dekken de giften vrijwel de hele restauratie.
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
2 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
6 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
6 uur geleden