President Macron prijst 'werkplaats van de eeuw' in Notre-Dame
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in Parijs een bezoek gebracht aan de vrijwel volledig gerestaureerde Notre-Dame. In een toespraak prees hij de mensen die aan de wederopbouw van de middeleeuwse gotische kerk hebben meegewerkt.
Hij dankte metselaars, timmerlieden, kunstenaars, houtbewerkers, beeldhouwers en anderen die sinds 2019 het pand in zijn oude glorie hebben hersteld. De president sprak van "de werkplaats van de eeuw". Er is al meer dan 2000 dagen aan het herstel gewerkt en de voltooiing staat gepland voor 2026. De Notre-Dame heropent zaterdag over een week feestelijk, 7 december, voor het publiek.
Macron dankte emotioneel de man die werd aangesteld als topman van het hele project, voormalig stafchef generaal Jean-Louis Georgelin die de bekroning van de werkzaamheden niet heeft mogen meemaken. In de zomer van 2023 kwam hij om door een val tijdens een wandeltocht in de Pyreneeën. Macron zei dat Georgelin "het gezicht en de stem van het hele restauratieproject is geweest en dat hij erg trots op het resultaat zou zijn geweest".
De restauratie van de kathedraal had voor Macron prioriteit. "Het is onze Franse lotsbestemming", zei hij. De brand was voor veel Fransen een klap. Sommigen vermoedden opzet en een poging de Franse en de christelijke cultuur te beschadigen. Voor de aanzienlijke kosten van de wederopbouw zijn enorm veel donaties gedaan. Voor het project is 850 miljoen euro ingezameld, ook van buitenlandse donateurs die goed waren voor 60 miljoen. Volgens Franse media dekken de giften vrijwel de hele restauratie.
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
28 minuten geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
1 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
3 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
6 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
12 uur geleden