
President Loekasjenko: Wagnerbaas niet in Belarus maar in Rusland
MINSK (ANP/RTR/AFP) - Jevgeni Prigozjin is niet in Belarus, heeft de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko donderdag bekendgemaakt. Hij zou terug zijn in Rusland. Eind juni maakte Loekasjenko bekend dat de baas van het huurlingenleger Wagner Groep in zijn land was aangekomen.
"Wat Prigozjin betreft, hij is in Sint-Petersburg. Hij is niet op het territorium van Belarus", aldus Loekasjenko tegen verslaggevers. Ook zei hij dat Prigozjin "absoluut vrij" is. In een reactie op het nieuws meldt het Kremlin Prigozjin niet te volgen. De Wagnerbaas heeft zelf niet gereageerd. De Rus heeft zich de afgelopen weken niet laten zien. Wel deelde hij twee geluidsopnames na de kortstondige opstand van de Wagner Groep.
Prigozjins huurlingen namen eind juni een Russische stad in en trokken vervolgens richting Moskou, maar aan de opstand kwam snel een einde met een deal die werd gesloten met behulp van Loekasjenko. Prigozjin mocht volgens de afspraken uitwijken naar Belarus en zijn huurlingen zouden de keuze krijgen tussen meegaan of opgenomen worden in het Russische leger.
Voormalige bondgenoot
Loekasjenko meldt dat de kwestie rond het verplaatsen van de Wagnertroepen nog niet is opgelost, bericht het Russische staatspersbureau TASS. De huurlingen mogen zich volgens Loekasjenko nog steeds in Belarus vestigen. NAVO-buurlanden van Belarus hadden daar eerder hun zorgen over geuit. Zo hoopt Polen dat de NAVO haar aanwezigheid aan de oostflank versterkt.
Loekasjenko is naar eigen zeggen van plan om het tijdens een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin over Prigozjin te hebben. Prigozjin is een voormalige bondgenoot van Poetin en bevestigde vorig jaar, na de Russische inval in Oekraïne, voor het eerst achter de Wagner Groep te zitten. Zijn relatie met Moskou kwam door de oorlog in Oekraïne onder druk te staan. Prigozjin leverde regelmatig publiekelijk kritiek op de volgens hem incapabele defensietop, die de Wagnertroepen in Oekraïne niet goed zou hebben bevoorraad.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kan niet "vanzelfsprekend" rekenen op de steun van de sociaaldemocraten in het Europees Parlement voor een nieuwe meerjarenbegroting van de Europese Unie. Daarvoor waarschuwde partijleider Iratxe García woensdag op een persconferentie. De sociaaldemocraten zijn de tweede partij van het parlement.
16 minuten geledenMELBOURNE (ANP) - Australië heeft een visum voor rapper Kanye 'Ye' West ingetrokken na de release van zijn nummer Heil Hitler. Volgens immigratieminister Tony Burke was het visum al toegekend, maar weer ingetrokken om uitspraken van de rapper, meldt nieuwswebsite ABC. "Hij heeft veel beledigende opmerkingen gemaakt waar mijn functionarissen opnieuw naar hebben gekeken na de uitgave van dat nummer", aldus Burke.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft volgens Greenpeace onvoldoende geluisterd naar haar eigen klimaatadviseurs. De organisatie brengt in herinnering dat de Wetenschappelijke Klimaatadviesraad van de EU een maand geleden heeft aanbevolen te streven naar 90 tot 95 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2040. Die vermindering zou bovendien in de EU zelf moeten plaatsvinden en niet buiten de EU via koolstofhandel, vond de raad.
22 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft de plaatsvervangend ambassadeur John Ginkel ontboden om uitleg te geven over berichten dat de Verenigde Staten de leveringen van wapens aan Oekraïne hebben opgeschort. Volgens Kyiv wordt Rusland daardoor "aangemoedigd" om door te gaan met de oorlog, staat in een verklaring van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is het "logisch" dat de EU nu een nieuw klimaatdoel voor 2040 vastlegt. De Europese Commissie heeft voorgesteld de uitstoot van broeikasgassen per 2040 met 90 procent terug te dringen.
35 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil dat de uitstoot van broeikasgassen in 2040 met 90 procent is teruggebracht vergeleken met 1990, zo stelt ze woensdag voor. Daarbij wil de Commissie het voor lidstaten wel makkelijker maken dit klimaatdoel te bereiken, zeiden Eurocommissarissen Teresa Ribera (Schone Transitie) en Wopke Hoekstra (Klimaat) op een persconferentie.
57 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een einde gemaakt aan de samenwerking met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het parlement en de belangrijke Raad van Hoeders stemden daar vorige week al mee in, maar nu zijn de banden officieel verbroken.
1 uur geleden