Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Litouwen: migrantencrisis aan grens Belarus ten einde

President Litouwen: migrantencrisis aan grens Belarus ten einde

VILNIUS (ANP/DPA) - President Gitanas Nauseda van Litouwen denkt dat de migrantencrisis aan de Belarussische grens voorbij is. De noodtoestand in het grensgebied kan worden opgeheven, zegt hij op de Litouwse radio. De maatregel zou eigenlijk op 14 januari aflopen.

Litouwen riep in november de noodtoestand uit toen duizenden migranten vanuit Belarus probeerden de grens over te steken. Grensbewakers stuurden in enkele maanden tijd ruim 8000 mensen terug. Meer dan 4000 mensen staken illegaal over en vroegen in Litouwen asiel aan.

Sinds de jaarwisseling daalt het aantal pogingen de grens over te gaan. Afgelopen zondag en maandag probeerde voor zover bekend niemand om illegaal vanuit Belarus de Litouwse grens over te steken.

President Nauseda benadrukt dat de noodtoestand "een krachtig instrument is" dat gebruikt moet worden "in uitzonderlijke situaties". Autoriteiten kunnen de noodtoestand volgens hem weer uitroepen als de situatie toch verslechtert.

Ook Polen en Letland zagen afgelopen maanden een grote toestroom van asielzoekers vanuit Belarus. De Europese Unie beschuldigt de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko ervan migranten te laten overkomen uit landen als Syrië, Irak en Afghanistan. Belarus zou deze mensen daarna de grenzen met EU-landen over sturen. Dit zou Loekasjenko doen als reactie op sancties die de EU oplegde na het gewelddadig neerslaan van protesten.

Meer uit Buitenland

Anti-jihadistische strijdmacht bombardeert opstandelingen Mali

NIAMEY (ANP/AFP) - De gezamenlijke strijdmacht van Niger, Burkina Faso en Mali heeft luchtaanvallen uitgevoerd op rebellenposities in het noorden van Mali. Dat meldt de Nigerese regering na aanvallen van anti-jihadisten en Toeareg-rebellen op Malinese militairen.

6 minuten geleden
Executie in Texas ondanks steun van rappers

HUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.

3 uur geleden
VS waarschuwen bondgenoten om steun aan Gaza-flotilla

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.

4 uur geleden
Krant: mogelijk zelfmoordbriefje Epstein al jaren geheim

NEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.

8 uur geleden
Hegseth: 60-dagenregel voor einde oorlog niet tijdens bestand

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.

9 uur geleden
Vijftien doden in Libanon na Israëlische aanvallen donderdag

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.

9 uur geleden
VS wel tevreden over nieuwe beoogde regeringschef Irak

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.

9 uur geleden