President Litouwen: migrantencrisis aan grens Belarus ten einde
VILNIUS (ANP/DPA) - President Gitanas Nauseda van Litouwen denkt dat de migrantencrisis aan de Belarussische grens voorbij is. De noodtoestand in het grensgebied kan worden opgeheven, zegt hij op de Litouwse radio. De maatregel zou eigenlijk op 14 januari aflopen.
Litouwen riep in november de noodtoestand uit toen duizenden migranten vanuit Belarus probeerden de grens over te steken. Grensbewakers stuurden in enkele maanden tijd ruim 8000 mensen terug. Meer dan 4000 mensen staken illegaal over en vroegen in Litouwen asiel aan.
Sinds de jaarwisseling daalt het aantal pogingen de grens over te gaan. Afgelopen zondag en maandag probeerde voor zover bekend niemand om illegaal vanuit Belarus de Litouwse grens over te steken.
President Nauseda benadrukt dat de noodtoestand "een krachtig instrument is" dat gebruikt moet worden "in uitzonderlijke situaties". Autoriteiten kunnen de noodtoestand volgens hem weer uitroepen als de situatie toch verslechtert.
Ook Polen en Letland zagen afgelopen maanden een grote toestroom van asielzoekers vanuit Belarus. De Europese Unie beschuldigt de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko ervan migranten te laten overkomen uit landen als Syrië, Irak en Afghanistan. Belarus zou deze mensen daarna de grenzen met EU-landen over sturen. Dit zou Loekasjenko doen als reactie op sancties die de EU oplegde na het gewelddadig neerslaan van protesten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
1 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zelensky komt in de ochtend in Berlijn aan voor gesprekken met bondskanselier Friedrich Merz.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela heeft bekendgemaakt dat Washington een vlucht met uitgewezen Venezolanen naar Caracas heeft geschrapt. Het toestel zou zoals gebruikelijk vrijdag op de internationale luchthaven Maiquetía landen. Maar die is volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken door de VS eenzijdig opgeschort.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.
3 uur geledenASHGABAT (ANP/RTR) - Turkije heeft tegen Rusland gezegd dat een gedeeltelijk staakt-het-vuren in de oorlog met Oekraïne kan bijdragen aan het oplossen van het conflict. Dat bestand zou zich dan met name moeten richten op de gevechten rond kritieke energie-infrastructuur en havengebieden. De presidenten Erdogan en Poetin spraken elkaar in de marge van een top in Turkmenistan, waar ook Iran aanwezig is.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de prominente activiste Narges Mohammadi opnieuw opgepakt, zeggen haar aanhangers. De Nobelprijswinnaar zat sinds 2021 vast, maar werd een jaar geleden tijdelijk uit de gevangenis vrijgelaten wegens medische redenen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan uiterlijk op 1 januari 2027 toetreden tot de Europese Unie, staat volgens bronnen in het recentste ontwerp van een vredesvoorstel voor Oekraïne. De regels voor EU-toetreding zouden daar speciaal voor worden aangepast, meldden bronnen die op de hoogte zijn van de inhoud van het document aan de Financial Times. Er wordt momenteel druk onderhandeld over een vredesplan, maar de inhoud ervan is niet bekend.
4 uur geleden