Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Kroatië komt net tekort voor directe verkiezingswinst

President Kroatië komt net tekort voor directe verkiezingswinst

ZAGREB (ANP/AFP/DPA) - De zittende Kroatische president Zoran Milanovic heeft de meeste stemmen gekregen bij presidentsverkiezingen in zijn land. Hij bleef net onder de 50 procent van de stemmen steken en daarom moet over twee weken opnieuw worden gestemd in een tweede verkiezingsronde. Dan neemt Milanovic het op tegen zijn conservatieve rivaal Dragan Primorac.

De president geldt in Kroatië als het staatshoofd en niet als leider van de regering. Regeringspartij HDZ schaarde zich achter Primorac en niet achter de huidige president. Die wordt juist gesteund door de sociaaldemocraten in de oppositie en gold als favoriet om de verkiezingen te winnen.

Milanovic leek volgens een exitpoll meer dan de helft van de stemmen te krijgen. Dan was hij meteen tot winnaar uitgeroepen. Nadat bijna alle resultaten binnen waren bleek vervolgens dat hij daar net onder zat met ruim 49 procent van de stemmen. Primorac stond op grote achterstand met ongeveer 19 procent van de stemmen.

De ruime voorsprong van Milanovic is een tegenvaller voor premier Andrej Plenkovic van de HDZ, die overhoop ligt met de president. Er bestaat onder meer onenigheid over de oorlog in Oekraïne. Milanovic heeft de Russische invasie veroordeeld, maar ook kritiek geuit op de westerse militaire steun voor Kyiv. De premier verweet hem de geloofwaardigheid van Kroatië binnen de NAVO en de EU te verkwanselen.

Meer uit Buitenland

Rubio en Russische collega Lavrov voeren 'constructief gesprek'

WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.

1 uur geleden
Lula ontmoet Trump donderdag in Washington

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.

5 uur geleden
Trump kondigt tijdelijke stillegging van Project Freedom aan

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.

6 uur geleden
Russische aanvallen maken dodelijke slachtoffers in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.

11 uur geleden
Iran ontkent aanvallen op de Emiraten

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.

11 uur geleden
Stones bevestigen komst van eerste album in drie jaar

LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.

14 uur geleden
Russische wetenschappers veroordeeld voor hoogverraad

MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.

14 uur geleden