President Kazachstan minder machtig met grondwetswijziging
NUR-SULTAN (ANP/DPA) - De president van Kazachstan, Kassim-Jomart Tokajev, heeft straks na een grondwetswijziging iets minder macht. Vijf maanden nadat massale protesten plaatsvonden in het land van bijna 20 miljoen inwoners, heeft de bevolking in een referendum een aanpassing van de grondwet daarvoor goedgekeurd.
Volgens de officiële uitslagen kwam bijna 70 procent van de kiezers opdagen en 77 procent stemde voor de wetswijziging. De president mag onder meer geen familieleden meer voor de regering laten werken. De regel geldt ook voor zijn voorganger Nursultan Nazarbajev en diens familie. Nazarbajev regeerde het land dictatoriaal van 1990 tot 2019. Hij wordt ook van een titel beroofd die hij na zijn aftreden bleef gebruiken om invloed te behouden, 'Leider van de Natie'.
De protesten begin dit jaar zijn de kop ingedrukt met hulp van Russische troepen. Er zouden zeker tweehonderd doden zijn gevallen. Tokajev was een trouwe bondgenoot van Nazarbajev die met familieleden ook na 2019 de touwtjes in handen hield. Maar sinds begin dit jaar probeert Tokajev de clan van Nazarbajev en hun getrouwen uit het regeringsapparaat te werken.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Chinese vicepresident Han Zheng heeft bij zijn toespraak voor de Verenigde Naties gehamerd op het belang van soevereiniteit voor landen. Hij noemde daarbij specifiek Cuba, het land dat al maanden lijdt onder een economische blokkade die is opgelegd door de Verenigde Staten.
13 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een veerboot in de Javazee bij Indonesië is opgelopen naar 64. Tientallen opvarenden worden bijna twee weken na de ramp nog steeds vermist.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren heeft afgewezen. De heropening van de Straat van Hormuz maakte onderdeel uit van dat voorstel.
26 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in Parijs een enorme openluchtmis gehouden op het Place de la Concorde. Volgens het Vaticaan waren er zo'n 700.000 mensen op de dienst afgekomen.
47 minuten geledenATHENE (ANP/AFP) - De brandweer in Athene heeft de lichamen van zes personen gevonden na een explosie vrijdag in het centrum van de Griekse hoofdstad. Het gaat om vier Amerikaanse toeristen en een ouder echtpaar die zich in het woongebouw bevonden toen het vrijdagochtend instortte.
2 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interimregering heeft met een deel van de oppositie afgesproken om het hooggerechtshof te hervormen. Dat is de uitkomst van een tweede gespreksronde tussen de beide blokken, onder bemiddeling van de Verenigde Staten.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in Madrid geprotesteerd tegen het handelen van de overheid rond de situatie in Ceuta. Tienduizenden migranten kwamen daar eind juli in korte tijd de grens over vanuit Marokko. De demonstranten vinden dat de overheid gefaald heeft in het beschermen van de grenzen en willen vervroegde verkiezingen.
2 uur geleden