President Kazachstan minder machtig met grondwetswijziging
NUR-SULTAN (ANP/DPA) - De president van Kazachstan, Kassim-Jomart Tokajev, heeft straks na een grondwetswijziging iets minder macht. Vijf maanden nadat massale protesten plaatsvonden in het land van bijna 20 miljoen inwoners, heeft de bevolking in een referendum een aanpassing van de grondwet daarvoor goedgekeurd.
Volgens de officiële uitslagen kwam bijna 70 procent van de kiezers opdagen en 77 procent stemde voor de wetswijziging. De president mag onder meer geen familieleden meer voor de regering laten werken. De regel geldt ook voor zijn voorganger Nursultan Nazarbajev en diens familie. Nazarbajev regeerde het land dictatoriaal van 1990 tot 2019. Hij wordt ook van een titel beroofd die hij na zijn aftreden bleef gebruiken om invloed te behouden, 'Leider van de Natie'.
De protesten begin dit jaar zijn de kop ingedrukt met hulp van Russische troepen. Er zouden zeker tweehonderd doden zijn gevallen. Tokajev was een trouwe bondgenoot van Nazarbajev die met familieleden ook na 2019 de touwtjes in handen hield. Maar sinds begin dit jaar probeert Tokajev de clan van Nazarbajev en hun getrouwen uit het regeringsapparaat te werken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.
4 uur geledenHELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.
5 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff meldt dat vooruitgang is geboekt tijdens zijn bezoeken aan Kyiv en Moskou. Hij schreef op X dat president Donald Trump nog altijd hard werkt om een einde te maken aan de oorlog.
7 uur geledenROME (ANP/RTR) - De zomer van 2026 was de heetste zomer in Italië sinds 1950, volgens het Italiaanse instituut CNR-IBE. Het is het grootste publieke onderzoeksinstituut van het land. De gemiddelde temperatuur was 24,3 graden Celsius.
8 uur geleden