President Kazachstan minder machtig met grondwetswijziging
NUR-SULTAN (ANP/DPA) - De president van Kazachstan, Kassim-Jomart Tokajev, heeft straks na een grondwetswijziging iets minder macht. Vijf maanden nadat massale protesten plaatsvonden in het land van bijna 20 miljoen inwoners, heeft de bevolking in een referendum een aanpassing van de grondwet daarvoor goedgekeurd.
Volgens de officiële uitslagen kwam bijna 70 procent van de kiezers opdagen en 77 procent stemde voor de wetswijziging. De president mag onder meer geen familieleden meer voor de regering laten werken. De regel geldt ook voor zijn voorganger Nursultan Nazarbajev en diens familie. Nazarbajev regeerde het land dictatoriaal van 1990 tot 2019. Hij wordt ook van een titel beroofd die hij na zijn aftreden bleef gebruiken om invloed te behouden, 'Leider van de Natie'.
De protesten begin dit jaar zijn de kop ingedrukt met hulp van Russische troepen. Er zouden zeker tweehonderd doden zijn gevallen. Tokajev was een trouwe bondgenoot van Nazarbajev die met familieleden ook na 2019 de touwtjes in handen hield. Maar sinds begin dit jaar probeert Tokajev de clan van Nazarbajev en hun getrouwen uit het regeringsapparaat te werken.
Meer uit Buitenland
PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
19 minuten geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
1 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
1 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wereldleiders hebben de aanslagen van 11 september 2001 herdacht op sociale media. Vrijdag is het 25 jaar geleden dat in New York en Washington terroristen met vliegtuigen in het World Trade Center en het Pentagon vlogen. Daarbij vonden circa 3000 mensen de dood.
3 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - De Belgische staat moet nu echt iets doen aan de structureel overvolle gevangenissen, specifiek in Gent. Dat heeft de rechtbank in Gent beslist. Als dat niet binnen een half jaar gebeurt, wordt een dwangsom opgelegd van 500 euro per dag per gedetineerde, met een maximum van 45 miljoen euro.
4 uur geleden