President Joe Biden ziet geen onmiddellijk gevaar in lekken
DUBLIN/NEW YORK (ANP/AFP) - President Joe Biden heeft naar eigen zeggen met zorg kennisgenomen van berichten over recente lekken van geheime documenten van inlichtingendiensten, maar ziet er geen acuut gevaar in. Hij zei op bezoek in Dublin na een gesprek met zijn Ierse ambtgenoot Michael Higgins dat er een groot onderzoek is gestart naar de oorsprong van de lekken door de inlichtingendiensten en door het ministerie van Justitie.
De lekken die Amerikaanse media naar buiten brachten, geven een somber beeld van de kansen van de Oekraïense strijdkrachten om een doorbraak te forceren en topfiguren in Washington zouden betwijfelen dat de regering in Kyiv haar doelen in deze oorlog kan bereiken.
De geheime informatie komt volgens The New York Times uit een chatgroep van enkele tientallen tieners en jongeren in Massachusetts. De leider van de groep, Jack Teixeira, is een 21-jarig lid van de Nationale Lucht-Garde in Massachusetts, een reserveonderdeel van de luchtmacht. Hij werkt op een militaire basis en wordt volgens Amerikaanse media als verdachte van de lekken gezocht.
Biden is op een driedaags bezoek aan het rooms-katholieke Ierland. Hij spreekt er donderdag ook de premier en spreekt het parlement toe. Hij heeft het een thuisreis genoemd, omdat hij betovergrootouders uit Ierland had. Meer dan twintig Amerikaanse presidenten hebben een of meer Ierse voorouders. Maar Biden is de tweede rooms-katholieke president van de VS. De eerste was John F. Kennedy (1917-1963), ook van Ierse komaf.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.
3 uur geleden