President Israël: wereld moet Israël steunen voor vrede
TEL AVIV/REIM (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft de wereld opgeroepen zijn land te steunen om vrede te bereiken. Hij sprak aan het begin van de herdenking van de bloedige aanval een jaar geleden op Israëlisch grondgebied door vooral de Palestijnse beweging Hamas. Daarbij werden circa 1200 mensen gedood en rond de 250 mensen ontvoerd naar de Gazastrook. Veel slachtoffers vielen op het terrein waar een popfestival was.
Een Israëlische belangengroep van ontvoerden of vermisten heeft maandag laten weten dat er weer een gijzelaar in de Gazastrook is overleden. Herzog zei dat om vrede te bereiken de wereld Israël moet steunen in de strijd met zijn vijanden. Israël voert momenteel aanvallen uit op de Gazastrook en op Libanon. En volgens mensenrechtenorganisaties vervolgt Israël de bevolking van de bezette Westelijke Jordaanoever met steeds meer geweld.
Israël is een jaar geleden begonnen met de aanvallen op de Gazastrook waarbij meer dan 40.000 mensen gedood zijn en bijna 100.000 gewond zijn geraakt. Dat zijn voornamelijk vrouwen en minderjarigen, aldus de plaatselijke gezondheidsautoriteiten. Hamas heeft naar eigen zeggen maandag raketten afgevuurd op Israël om te vieren dat een jaar geleden de 'Vloed van al Aqsa' van start ging, zoals de beweging de aanval rond de Gazastrook noemt. Israël zegt die onderschept te hebben.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.
7 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.
27 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.
39 minuten geledenMANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.
49 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.
51 minuten geledenDOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.
1 uur geleden