President Iran ziet verband tussen lek en atoomoverleg
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse president Hassan Rohani denkt dat een gevoelige audio-opname van zijn minister van Buitenlandse Zaken is gelekt om voor binnenlandse verdeeldheid te zorgen tijdens het internationale overleg over het nucleaire programma van zijn land. Hij zei dat Iraniërs moeten samenwerken om van buitenlandse sancties af te komen.
Minister Mohammad Javad Zarif had in het uitgelekte gesprek kritiek geuit op de machtige Revolutionaire Garde. Die heeft volgens hem grote invloed op het Iraanse buitenlandbeleid. Ook suggereerde hij dat generaal Qassem Soleimani (1957-2020) van de Garde had geprobeerd het atoomakkoord te saboteren.
Dat akkoord stamt uit 2015 en werd gezien als een belangrijk wapenfeit van Rohani en Zarif. Iran beloofde toen zijn nucleaire programma aan banden te leggen als internationale sancties opgeheven zouden worden. De Amerikaanse president Donald Trump trok zijn land na enkele jaren terug uit de deal, maar inmiddels wordt in Wenen gekeken of het akkoord nieuw leven ingeblazen kan worden.
Verontwaardiging
President Rohani ziet een verband tussen het lek en die internationale onderhandelingen. Hij zei dat de opname van Zarif ook een week eerder naar buiten gebracht had kunnen worden. "Maar het gebeurde precies toen de gesprekken in Wenen op het hoogtepunt van hun succes waren, zodat verdeeldheid zou ontstaan binnen Iran."
De gelekte uitspraken van Zarif zorgen in Iran inderdaad voor grote verontwaardiging onder conservatieven. De minister kreeg in de media het verwijt karaktermoord te plegen op Soleimani, die begin vorig jaar is gedood door de Verenigde Staten.
Zarif
De opname van het urenlange privégesprek lekte afgelopen weekend uit via het in Londen gevestigde nieuwskanaal Iran International. De minister reageerde woensdag op de ophef en zei dat zijn "eerlijke en gepassioneerde" pleidooi ten onrechte is uitgelegd als "persoonlijke kritiek". Zarif vertelde dat hij pleit voor een "slimme bijstelling" van de relatie tussen militairen en diplomaten.
Het Korps van de Islamitische Revolutionaire Garde is opgericht als de stoottroepen van het regime van de conservatieve sjiitische geestelijkheid. Het is uitgegroeid tot een macht die militair, economisch en politiek een dominante rol speelt.
President Rohani benadrukte later dat sommige uitspraken van zijn minister niet de officiële standpunten van de regering zijn, maar zei ook dat sommige functionarissen er eigen opvattingen op na kunnen houden. "In een vrij land als Iran kunnen we gewoon onze mening geven tijdens bijeenkomsten."
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft bevestigd dat het diplomatieke overleg met Oekraïne en de VS woensdag en donderdag wordt hervat in Abu Dhabi. Het geplande overleg van afgelopen weekend ging niet door om planningsredenen, aldus het Kremlin.
13 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Vijf mannen die het wapenembargo tegen Rusland zouden hebben omzeild zijn opgepakt in Duitsland. De vijf leverden voor minstens 30 miljoen euro aan tientallen Russische bedrijven, stelt het Duitse Openbaar Ministerie. Ze zouden zijn aangestuurd door Russische diensten.
31 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit moet uitleg geven over haar contact met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, volgens premier Jonas Gahr Støre. Dat zei hij maandag tegen het Noorse dagblad VG.
34 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.
2 uur geledenRAFAH (ANP/AFP/RTR) - De grensovergang Rafah tussen de Gazastrook en Egypte is heropend, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Palestijnen kunnen via de grensovergang Gaza weer in- en uitgaan.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
5 uur geleden