President Georgië: onwettig parlement kan mij niet vervangen
TBILISI (ANP/RTR) - De Georgische president Salome Zoerabisjvili noemt de regering van haar land zaterdag onwettig en zei dat ze niet zal aftreden als haar termijn volgende maand afloopt. Ook wordt er zaterdagavond voor de derde dag op rij gedemonstreerd tegen de regering van premier Irakli Kobakhidze.
Zoerabisjvili, voorstander van Georgische toetreding tot de EU, heeft voornamelijk ceremoniële bevoegdheden. Ze ligt op ramkoers met de regering, sinds regeringspartij Georgische Droom deze week zei dat toetredingsonderhandelingen met de EU voor de komende vier jaar worden gestaakt. Dit besluit leidde tot grote protesten in de afgelopen dagen.
In een toespraak zei Zoerabisjvili dat het parlement geen recht had om haar opvolger te kiezen. Volgens Zoerabisjvili is er fraude gepleegd bij de verkiezingen van 26 oktober, die Georgische Droom met een meerderheid van de stemmen won. "Er is geen legitiem parlement en daarom kan een onwettig parlement geen nieuwe president kiezen. Daarom kan er geen inauguratie plaatsvinden en blijft mijn mandaat van kracht totdat er een legitiem gekozen parlement is gevormd." Eerder beschuldigde Kobakhidze zijn tegenstanders ervan een coup te beramen.
Vele duizenden demonstranten verzamelden zich zaterdagavond opnieuw in Tbilisi, met een grote aanwezigheid van oproerpolitie.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran staakt de communicatie met de VS via bemiddelaar Pakistan vanwege het aanhoudende geweld in Libanon. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen.
13 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft Oekraïne afgelopen maand bestookt met een recordaantal langeafstandsdrones. Het waren er volgens berekeningen van persbureau AFP meer dan 8000, bijna een kwart meer dan in april. Dat terwijl in mei nog een kortstondige wapenstilstand gold.
18 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft nog geen antwoord ontvangen op het aanbod de wrakstukken te onderzoeken van de drone die afgelopen week neerkwam in Roemenië. Dat meldt staatspersbureau Tass op gezag van Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Het voorval leidde tot brand in een flat in Galați, niet ver van de grens met Oekraïne. Daarbij raakten twee mensen lichtgewond.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht zegt zondagavond twee Iraanse ballistische raketten te hebben onderschept die "gericht waren op Amerikaanse troepen in Koeweit". Dat schrijft het Amerikaanse commandocentrum in het Midden-Oosten, CENTCOM, op X.
1 uur geledenBUGGENHOUT (ANP) - Over het rijgedrag van de buschauffeur, die reed bij de dodelijke aanrijding met een trein in het Vlaamse Buggenhout, waren eerder al klachten, meldt omroep VRT NWS. Vorige week botste de schoolbus op een trein, waardoor twee scholieren (12 en 15 jaar), hun begeleider en de chauffeur om het leven kwamen.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's is afgelopen maand iets aangetrokken. Dat komt vooral doordat er meer volledig elektrische modellen op kenteken werden gezet. Volgens een woordvoerder van brancheorganisatie BOVAG, die de cijfers presenteerde samen met RAI Vereniging, kan dat komen door een combinatie van de hoge brandstofprijzen en een nieuwe heffing die volgend jaar gaat gelden.
1 uur geledenVILNIUS (ANP) - De NAVO roept de parlementen van NAVO-landen op te helpen regels te versoepelen die de wapenindustrie in de weg zouden zitten om meer te maken. "Jullie kunnen ons echt helpen om af te komen van alle obstakels" voor het opvoeren van de productie en samenwerking tussen industrieën, hield de plaatsvervanger van NAVO-topman Mark Rutte hen maandag voor.
3 uur geleden