Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Georgië: onwettig parlement kan mij niet vervangen

President Georgië: onwettig parlement kan mij niet vervangen

TBILISI (ANP/RTR) - De Georgische president Salome Zoerabisjvili noemt de regering van haar land zaterdag onwettig en zei dat ze niet zal aftreden als haar termijn volgende maand afloopt. Ook wordt er zaterdagavond voor de derde dag op rij gedemonstreerd tegen de regering van premier Irakli Kobakhidze.

Zoerabisjvili, voorstander van Georgische toetreding tot de EU, heeft voornamelijk ceremoniële bevoegdheden. Ze ligt op ramkoers met de regering, sinds regeringspartij Georgische Droom deze week zei dat toetredingsonderhandelingen met de EU voor de komende vier jaar worden gestaakt. Dit besluit leidde tot grote protesten in de afgelopen dagen.

In een toespraak zei Zoerabisjvili dat het parlement geen recht had om haar opvolger te kiezen. Volgens Zoerabisjvili is er fraude gepleegd bij de verkiezingen van 26 oktober, die Georgische Droom met een meerderheid van de stemmen won. "Er is geen legitiem parlement en daarom kan een onwettig parlement geen nieuwe president kiezen. Daarom kan er geen inauguratie plaatsvinden en blijft mijn mandaat van kracht totdat er een legitiem gekozen parlement is gevormd." Eerder beschuldigde Kobakhidze zijn tegenstanders ervan een coup te beramen.

Vele duizenden demonstranten verzamelden zich zaterdagavond opnieuw in Tbilisi, met een grote aanwezigheid van oproerpolitie.

Meer uit Buitenland

Kremlin: Rusland vecht door tot doelen in Oekraïne bereikt zijn

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft niet al zijn doelen met de invasie van Oekraïne volledig bereikt en vecht door tot die zijn verwezenlijkt. Dit zei de Kremlinwoordvoerder op de herdenking van de dag dat Rusland Oekraïne in 2022 op grote schaal binnenviel.

1 uur geleden
Zelensky: zonder datum EU-toetreding zal Poetin Europa verdelen

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dinsdag gezegd dat zijn land een duidelijke datum nodig heeft wanneer het kan toetreden tot de EU. Dat is niet "zomaar een wens", zei Zelensky via een videoverbinding tegen het Europees Parlement. Zonder toetredingsdatum zal Poetin een manier vinden om toetreding decennia te blokkeren door Europa te verdelen, waarschuwde Zelensky.

1 uur geleden
EU-kopstukken in Kyiv: agressor mag niet beloond worden

KYIV (ANP) - Agressor Rusland mag niet worden beloond voor de invasie van Oekraïne, stellen EU-kopstukken Ursula von der Leyen en António Costa dinsdag in een gezamenlijke verklaring. "We zullen ervoor zorgen dat Rusland ter verantwoording wordt geroepen voor de gepleegde misdaden en de aangerichte schade", stellen de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EU-leiders.

1 uur geleden
Europese leiders in Kyiv voor herdenking Russische invasie 2022

KYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.

2 uur geleden
Doden bij crash legerhelikopter in Iran

TEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.

3 uur geleden
Zelensky: Poetin heeft na vier jaar oorlog doelen niet bereikt

KYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.

3 uur geleden
Zeven doden door crash van medische vlucht in India

KASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.

6 uur geleden