Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Georgië: onwettig parlement kan mij niet vervangen

President Georgië: onwettig parlement kan mij niet vervangen

TBILISI (ANP/RTR) - De Georgische president Salome Zoerabisjvili noemt de regering van haar land zaterdag onwettig en zei dat ze niet zal aftreden als haar termijn volgende maand afloopt. Ook wordt er zaterdagavond voor de derde dag op rij gedemonstreerd tegen de regering van premier Irakli Kobakhidze.

Zoerabisjvili, voorstander van Georgische toetreding tot de EU, heeft voornamelijk ceremoniële bevoegdheden. Ze ligt op ramkoers met de regering, sinds regeringspartij Georgische Droom deze week zei dat toetredingsonderhandelingen met de EU voor de komende vier jaar worden gestaakt. Dit besluit leidde tot grote protesten in de afgelopen dagen.

In een toespraak zei Zoerabisjvili dat het parlement geen recht had om haar opvolger te kiezen. Volgens Zoerabisjvili is er fraude gepleegd bij de verkiezingen van 26 oktober, die Georgische Droom met een meerderheid van de stemmen won. "Er is geen legitiem parlement en daarom kan een onwettig parlement geen nieuwe president kiezen. Daarom kan er geen inauguratie plaatsvinden en blijft mijn mandaat van kracht totdat er een legitiem gekozen parlement is gevormd." Eerder beschuldigde Kobakhidze zijn tegenstanders ervan een coup te beramen.

Vele duizenden demonstranten verzamelden zich zaterdagavond opnieuw in Tbilisi, met een grote aanwezigheid van oproerpolitie.

Meer uit Buitenland

Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

1 uur geleden
Rusland komt naar G20-top in Miami, 'mogelijk' Poetin zelf

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.

1 uur geleden
Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

1 uur geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

2 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

2 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

3 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

3 uur geleden