Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President en premier Mali treden af na gevangen te zijn gezet

President en premier Mali treden af na gevangen te zijn gezet

BAMAKO (ANP/AFP) - De Malinese president en premier hebben volgens een woordvoerder van de vicepresident bekendgemaakt af te treden. President Bah Ndaw en premier Moctar Ouane werden dinsdag gevangengezet door vicepresident en legerleider Assimi Goita. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties roept unaniem op tot hun "veilige, onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating" en de directe terugkeer van militairen en veiligheidstroepen naar hun barakken.

Ndaw en Ouane zitten vast op een militaire basis buiten hoofdstad Bamako. Zij kwamen vorig jaar aan de macht als onderdeel van een overgangsregering die werd ingesteld na een militaire staatsgreep die werd geleid door Goita. De vicepresident heeft nu weer een machtsgreep gedaan, omdat er aan het leger gelieerde ministers werden ontslagen door Ndaw en Ouane.

"De onderhandelingen over de vrijlating van de president en de premier en over het vormen van een nieuwe regering zijn in volle gang", aldus een woordvoerder van Goita.

Lokale media melden dat de junta van plan is om de grenzen te sluiten en een avondklok in te stellen. In Mali is het al lange tijd onrustig door jihadistische bendes die aanvallen uitvoeren op dorpen, steden en legerbases. De VN-Veiligheidsraad overlegt woensdag over de situatie in het Afrikaanse land. Veel internationale leiders hebben al om de vrijlating van de president en premier gevraagd.

Meer uit Buitenland

Hamas noemt plan totale controle Israël over Gaza een staatsgreep

GAZA (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas, die de hele Gazastrook bestuurde, noemt de Israëlische plannen voor een volledige controle over het gebied een staatsgreep. Hamas benadrukt dat de besprekingen over een wapenstilstand nog lopen.

15 minuten geleden
Grote natuurbrand in Zuid-Frankrijk onder controle

NARBONNE (ANP) - Een grote natuurbrand die sinds dinsdag in het Zuid-Franse departement Aude woedt, is volgens de plaatselijke autoriteiten onder controle. Volgens de media is het de grootste bosbrand in Frankrijk sinds zeker een halve eeuw en heeft die in korte tijd 170 vierkante kilometer aan struikgewas, pijnbomen en landerijen in de as gelegd.

43 minuten geleden
Netanyahu: Israël wil heel Gaza militair beheersen, niet houden

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in gesprek met media gezegd dat hij de hele Gazastrook militair wil beheersen, maar de strook niet wil houden of annexeren. Het is volgens hem "de bedoeling dat de hele Gazastrook militair wordt beheerst, maar we willen die niet houden. We dragen de strook te zijner tijd over aan andere Arabische krachten die het bestuur goed kunnen overnemen".

3 uur geleden
Poetin: te vroeg voor rechtstreekse ontmoeting met Zelensky

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin vindt het te vroeg voor rechtstreekse gesprekken met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Hij is naar eigen zeggen "in het algemeen" niet tegen onderhandelingen, maar vindt wel dat aan "bepaalde condities" moet zijn voldaan. De huidige situatie is daar "verre" van klaar voor, aldus de president.

6 uur geleden
Legerleider Israël: leger blijft zonder vrees mening uiten

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir heeft beklemtoond dat hij "het militaire standpunt onbevreesd naar buiten blijft brengen". De boodschap komt kort voor een verwachte bijeenkomst van premier Benjamin Netanyahu met zijn veiligheidskabinet over de volgende operaties in Gaza. Netanyahu overweegt naar verluidt de hele Gazastrook te bezetten.

7 uur geleden
Merz spreekt in gesprek met Zelensky waardering uit voor Trump

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarbij hebben de leiders gezegd dat ze blij zijn met de Amerikaanse bemiddeling, meldt de Duitse regering. Merz heeft volgens zijn kantoor aanhoudende steun beloofd. Zelensky heeft gezegd dat hij Europa bij het proces wil betrekken.

8 uur geleden
Vicepresident Europese Commissie: situatie Gaza lijkt op genocide

BRUSSEL (ANP) - De situatie in Gaza heeft heel veel kenmerken van een genocide, heeft de vicepresident van de Europese Commissie gezegd tegen Politico. "Als het geen genocide is, lijkt het heel erg op de definitie die wordt gebruikt om de betekenis daarvan uit te drukken", aldus de Spaanse Teresa Ribera tegenover Politico.

8 uur geleden