Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Congo laakt 'inerte' internationale gemeenschap

President Congo laakt 'inerte' internationale gemeenschap

KINSHASA (ANP/AFP/BELGA) - De Congolese president Felix Tshisekedi heeft hard uitgehaald naar de internationale gemeenschap. Die houdt zich volgens hem afzijdig in het conflict met de door buurland Rwanda gesteunde rebellengroepering M23, in het oosten van het land. De internationale "stilte en inertie" tegenover de Rwandese "barbaarsheid" zijn een "belediging" voor Congo, zei Tshisekedi woensdagavond in een televisietoespraak. Hij waarschuwde voor verdere escalatie.

Strijders van M23, een groep die voornamelijk bestaat uit muitende Congolese militairen van de Tutsi-bevolkingsgroep, trokken maandag de provinciehoofdstad Goma binnen. Ze zouden inmiddels een groot deel van de miljoenenstad in handen hebben. Ook rondom Goma wordt gevochten. Tshisekedi zei dat het leger een offensief is begonnen tegen de "terroristen en hun sponsors".

Goma ligt dicht bij de grens met Rwanda, in de delfstofrijke provincie Noord-Kivu. Rwanda, waar sinds 1994 Tutsi's aan de macht zijn, zou de strijd in de Congolese provincie aanwakkeren om die delfstoffen onder controle te krijgen. In de bodem van Noord-Kivu zit veel goud en coltan, dat onder meer wordt gebruikt bij de productie van mobiele telefoons. Volgens sommige experts is Rwanda uit op annexatie van het gebied.

"We verkiezen de dialoog, maar laat het helder zijn: we blijven vastberaden om ons grondgebied en onze soevereiniteit te verdedigen met alle middelen die nodig zijn", zei Tshisekedi. De Congolese president zag eerder woensdag af van een gesprek met zijn Rwandese ambtgenoot Paul Kagame over het geweld.

Meer uit Buitenland

Finland bevestigt loyaliteitstest VS, maar voelt 'geen druk'

HELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten ondervragen NAVO-bondgenoten inderdaad over hun steun voor Amerikaanse doelstellingen, zegt Finland. Ze hebben een vragenlijst gekregen over bijvoorbeeld Amerikaans optreden in het Midden-Oosten en het kopen van Amerikaanse wapens, op een moment dat de VS nadenken of en waar uit Europa ze beschermende troepen willen weghalen.

1 uur geleden
Spanje verzorgt opvangplekken voor migranten in Ceuta

CEUTA (ANP) - Spanje gaat 1500 tijdelijke opvangplekken voor migranten verzorgen in de Spaanse exclave Ceuta bij Marokko, zegt migratieminister Elma Saiz volgens persbureau EFE. Eind juli staken daar tienduizenden mensen de grens over, van wie er nog 5000 tot 8000 zouden zijn achtergebleven. Zondag demonstreerden honderden van hen tegen de omstandigheden waarin zij nu leven.

1 uur geleden
Trump dreigt met bombarderen Oman als het dwarszit rond Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zullen Oman "helemaal kapot bombarderen" als het land in de weg staat bij het conflict met Iran in de Straat van Hormuz. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump tegen tv-zender Fox News. Oman en Iran onderhandelen over een veilige doorgang in de belangrijke zeestraat.

2 uur geleden
Iran noemt aflopen memorandum van overeenstemming irrelevant

TEHERAN (ANP) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het zogenoemde memorandum van overeenstemming met de Verenigde Staten "irrelevant" is sinds de Amerikanen het schonden. De deadline van zestig dagen voor verdere gesprekken die maandag afloopt, is daarmee ook niet van belang, zegt de woordvoerder volgens Al Jazeera.

2 uur geleden
Franse premier Lecornu uitgejoeld om aanpak natuurbranden

LE PORGE (ANP/AFP) - Inwoners van de Franse gemeente Le Porge hebben premier Sébastien Lecornu uitgejoeld om zijn aanpak van de natuurbranden in het gebied. Bij zijn aankomst in de getroffen regio hadden zich rond de tweehonderd mensen verzameld voor het gemeentehuis. Ze joelden, floten en riepen leuzen.

3 uur geleden
Aanhangers Russische oppositiepartij opgepakt bij rechtbank

MOSKOU (ANP/DPA) - Zeker 35 aanhangers van de Russische oppositiepartij Jabloko zijn maandag opgepakt, meldt partijleider Nikolaj Rybakov. Ze zijn aangehouden bij het hooggerechtshof, waar op dat moment het hoger beroep werd behandeld over de uitsluiting van de partij bij de komende parlementsverkiezingen in september.

4 uur geleden
Duitse en Noorse helikopters ondersteunen bij natuurbrand België

LUIK (ANP/BELGA) - Duitse en Noorse helikopters helpen vanaf maandag bij het blussen van de grote brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Dat meldt de minister van Binnenlandse Zaken, Bernard Quintin. Het is de grootste natuurbrand ooit voor België.

4 uur geleden