President Congo laakt 'inerte' internationale gemeenschap
KINSHASA (ANP/AFP/BELGA) - De Congolese president Felix Tshisekedi heeft hard uitgehaald naar de internationale gemeenschap. Die houdt zich volgens hem afzijdig in het conflict met de door buurland Rwanda gesteunde rebellengroepering M23, in het oosten van het land. De internationale "stilte en inertie" tegenover de Rwandese "barbaarsheid" zijn een "belediging" voor Congo, zei Tshisekedi woensdagavond in een televisietoespraak. Hij waarschuwde voor verdere escalatie.
Strijders van M23, een groep die voornamelijk bestaat uit muitende Congolese militairen van de Tutsi-bevolkingsgroep, trokken maandag de provinciehoofdstad Goma binnen. Ze zouden inmiddels een groot deel van de miljoenenstad in handen hebben. Ook rondom Goma wordt gevochten. Tshisekedi zei dat het leger een offensief is begonnen tegen de "terroristen en hun sponsors".
Goma ligt dicht bij de grens met Rwanda, in de delfstofrijke provincie Noord-Kivu. Rwanda, waar sinds 1994 Tutsi's aan de macht zijn, zou de strijd in de Congolese provincie aanwakkeren om die delfstoffen onder controle te krijgen. In de bodem van Noord-Kivu zit veel goud en coltan, dat onder meer wordt gebruikt bij de productie van mobiele telefoons. Volgens sommige experts is Rwanda uit op annexatie van het gebied.
"We verkiezen de dialoog, maar laat het helder zijn: we blijven vastberaden om ons grondgebied en onze soevereiniteit te verdedigen met alle middelen die nodig zijn", zei Tshisekedi. De Congolese president zag eerder woensdag af van een gesprek met zijn Rwandese ambtgenoot Paul Kagame over het geweld.
Meer uit Buitenland
NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
5 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
2 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
2 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
2 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
4 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.
9 uur geleden