Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Congo laakt 'inerte' internationale gemeenschap

President Congo laakt 'inerte' internationale gemeenschap

KINSHASA (ANP/AFP/BELGA) - De Congolese president Felix Tshisekedi heeft hard uitgehaald naar de internationale gemeenschap. Die houdt zich volgens hem afzijdig in het conflict met de door buurland Rwanda gesteunde rebellengroepering M23, in het oosten van het land. De internationale "stilte en inertie" tegenover de Rwandese "barbaarsheid" zijn een "belediging" voor Congo, zei Tshisekedi woensdagavond in een televisietoespraak. Hij waarschuwde voor verdere escalatie.

Strijders van M23, een groep die voornamelijk bestaat uit muitende Congolese militairen van de Tutsi-bevolkingsgroep, trokken maandag de provinciehoofdstad Goma binnen. Ze zouden inmiddels een groot deel van de miljoenenstad in handen hebben. Ook rondom Goma wordt gevochten. Tshisekedi zei dat het leger een offensief is begonnen tegen de "terroristen en hun sponsors".

Goma ligt dicht bij de grens met Rwanda, in de delfstofrijke provincie Noord-Kivu. Rwanda, waar sinds 1994 Tutsi's aan de macht zijn, zou de strijd in de Congolese provincie aanwakkeren om die delfstoffen onder controle te krijgen. In de bodem van Noord-Kivu zit veel goud en coltan, dat onder meer wordt gebruikt bij de productie van mobiele telefoons. Volgens sommige experts is Rwanda uit op annexatie van het gebied.

"We verkiezen de dialoog, maar laat het helder zijn: we blijven vastberaden om ons grondgebied en onze soevereiniteit te verdedigen met alle middelen die nodig zijn", zei Tshisekedi. De Congolese president zag eerder woensdag af van een gesprek met zijn Rwandese ambtgenoot Paul Kagame over het geweld.

Meer uit Buitenland

Nieuwe VS-sancties tegen Venezolaanse oliesector

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.

23 minuten geleden
Bolsonaro keert na succesvolle operatie terug naar gevangenis

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.

47 minuten geleden
Zelensky benadrukt in nieuwjaarsboodschap 'hoop en vertrouwen'

KYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."

2 uur geleden
Franse staatssecretaris laakt George Clooneys Franse paspoort

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.

2 uur geleden
Overleg VS, Oekraïne en westerse landen over toekomst Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.

3 uur geleden
Trump: bouw triomfboog in Washington begint binnen twee maanden

WASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.

3 uur geleden
WaPo: immigratiedienst VS plant werving onder wapenliefhebbers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.

5 uur geleden