Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Congo laakt 'inerte' internationale gemeenschap

President Congo laakt 'inerte' internationale gemeenschap

KINSHASA (ANP/AFP/BELGA) - De Congolese president Felix Tshisekedi heeft hard uitgehaald naar de internationale gemeenschap. Die houdt zich volgens hem afzijdig in het conflict met de door buurland Rwanda gesteunde rebellengroepering M23, in het oosten van het land. De internationale "stilte en inertie" tegenover de Rwandese "barbaarsheid" zijn een "belediging" voor Congo, zei Tshisekedi woensdagavond in een televisietoespraak. Hij waarschuwde voor verdere escalatie.

Strijders van M23, een groep die voornamelijk bestaat uit muitende Congolese militairen van de Tutsi-bevolkingsgroep, trokken maandag de provinciehoofdstad Goma binnen. Ze zouden inmiddels een groot deel van de miljoenenstad in handen hebben. Ook rondom Goma wordt gevochten. Tshisekedi zei dat het leger een offensief is begonnen tegen de "terroristen en hun sponsors".

Goma ligt dicht bij de grens met Rwanda, in de delfstofrijke provincie Noord-Kivu. Rwanda, waar sinds 1994 Tutsi's aan de macht zijn, zou de strijd in de Congolese provincie aanwakkeren om die delfstoffen onder controle te krijgen. In de bodem van Noord-Kivu zit veel goud en coltan, dat onder meer wordt gebruikt bij de productie van mobiele telefoons. Volgens sommige experts is Rwanda uit op annexatie van het gebied.

"We verkiezen de dialoog, maar laat het helder zijn: we blijven vastberaden om ons grondgebied en onze soevereiniteit te verdedigen met alle middelen die nodig zijn", zei Tshisekedi. De Congolese president zag eerder woensdag af van een gesprek met zijn Rwandese ambtgenoot Paul Kagame over het geweld.

Meer uit Buitenland

Honderden arrestaties gemeld in Turkije bij 1 mei-manifestaties

ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.

44 minuten geleden
Iran stuurt via Pakistan nieuw vredesvoorstel naar VS

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.

45 minuten geleden
Europeanen demonstreren op Dag van de Arbeid

PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.

2 uur geleden
Hoge golven vertragen vrijlating bultrug Timmy

SKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.

2 uur geleden
Global Sumud Flotilla bevestigt: bijna alle activisten vrij

KRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.

3 uur geleden
Duizenden geëvacueerd in Toscane om bosbranden

PISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.

3 uur geleden
Israël zet opgepakte Flotilla-opvarenden af in Griekenland

KRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.

4 uur geleden