Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Bulgarije schrijft nieuwe verkiezingen uit voor juli

President Bulgarije schrijft nieuwe verkiezingen uit voor juli

SOFIA (ANP/RTR) - De Bulgaarse president Roemen Radev gaat volgende week het parlement ontbinden, interim-ministers benoemen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Dat meldt hij nadat de beslissende derde poging om een regering te vormen is mislukt. De nieuwe parlementsverkiezingen worden op 11 juli gehouden.

De socialisten van de BSP, die bij de verkiezingen op 4 april de op twee na grootste partij werden, hebben laten weten het mandaat voor het vormen een coalitie te zullen teruggeven. Volgens de grondwet is de president nu verplicht de nieuwe verkiezingen uit te schrijven.

De centrumrechtse en pro-Europese GERB-partij van premier Boiko Borisov, die recentelijk besloot na ruim tien jaar op te stappen, werd vorige maand opnieuw uitgeroepen tot de winnaar maar haalde lang geen meerderheid. De zoektocht naar toeschietelijke partners om te kunnen blijven regeren liep op niets uit.

Nieuwe kiescommissie

De populistische ITN, die onder leiding van de populaire zanger en tv-presentator Slavi Trifonov verrassend goed scoorde, weigerde als de nummer twee samenwerking met GERB, evenals andere protestpartijen. Schaakwereldkampioene Antoaneta Stefanova, de beoogd minister-president namens ITN, gaf haar opdracht zelf een regering samen te stellen ook snel terug tot groot ongenoegen van de BSP, die jarenlang in de oppositie zat.

Radev verwacht dinsdag een nieuwe kiescommissie aan te stellen, waarna de ontbinding van het parlement en de benoeming van de interim-ministers definitief worden.

Voor Bulgarije, dat door onder meer corruptie het armste land binnen de Europese Unie is, is een stabiel kabinet van belang om te kunnen profiteren van de miljarden die de EU beschikbaar heeft voor economisch herstel wanneer de coronacrisis voorbij is. Daarnaast wil Sofia in 2024 de euro invoeren.

Meer uit Buitenland

Europarlementariërs: 'gestoord' plan VS is aanval op EU-waarden

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.

44 minuten geleden
Ierland onderzoekt drone-incident rond aankomst vlucht Zelensky

DUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.

2 uur geleden
Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

4 uur geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

5 uur geleden
Bronnen: Europa moet aandeel VS in verdediging in 2027 overnemen

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.

5 uur geleden
Politieke partijen in België willen boycot songfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.

5 uur geleden
Duitsland hervormt militaire dienst

BERLIJN (ANP/AFP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.

6 uur geleden