Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Bulgarije schrijft nieuwe verkiezingen uit voor juli

President Bulgarije schrijft nieuwe verkiezingen uit voor juli

SOFIA (ANP/RTR) - De Bulgaarse president Roemen Radev gaat volgende week het parlement ontbinden, interim-ministers benoemen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Dat meldt hij nadat de beslissende derde poging om een regering te vormen is mislukt. De nieuwe parlementsverkiezingen worden op 11 juli gehouden.

De socialisten van de BSP, die bij de verkiezingen op 4 april de op twee na grootste partij werden, hebben laten weten het mandaat voor het vormen een coalitie te zullen teruggeven. Volgens de grondwet is de president nu verplicht de nieuwe verkiezingen uit te schrijven.

De centrumrechtse en pro-Europese GERB-partij van premier Boiko Borisov, die recentelijk besloot na ruim tien jaar op te stappen, werd vorige maand opnieuw uitgeroepen tot de winnaar maar haalde lang geen meerderheid. De zoektocht naar toeschietelijke partners om te kunnen blijven regeren liep op niets uit.

Nieuwe kiescommissie

De populistische ITN, die onder leiding van de populaire zanger en tv-presentator Slavi Trifonov verrassend goed scoorde, weigerde als de nummer twee samenwerking met GERB, evenals andere protestpartijen. Schaakwereldkampioene Antoaneta Stefanova, de beoogd minister-president namens ITN, gaf haar opdracht zelf een regering samen te stellen ook snel terug tot groot ongenoegen van de BSP, die jarenlang in de oppositie zat.

Radev verwacht dinsdag een nieuwe kiescommissie aan te stellen, waarna de ontbinding van het parlement en de benoeming van de interim-ministers definitief worden.

Voor Bulgarije, dat door onder meer corruptie het armste land binnen de Europese Unie is, is een stabiel kabinet van belang om te kunnen profiteren van de miljarden die de EU beschikbaar heeft voor economisch herstel wanneer de coronacrisis voorbij is. Daarnaast wil Sofia in 2024 de euro invoeren.

Meer uit Buitenland

Trump geeft Iran tot dinsdagavond om Straat van Hormuz te openen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.

1 uur geleden
Trump: mogelijk maandag deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.

4 uur geleden
Trump: gered bemanningslid ernstig gewond

WASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.

5 uur geleden
Ophef in Verenigd Koninkrijk over festivaloptredens Ye

LONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.

5 uur geleden
Pro-Russische leider meldt dode na zinken schip in Zee van Azov

MOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.

6 uur geleden
Paus roept wereldleiders in paasboodschap op voor vrede te kiezen

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.

7 uur geleden
China bevestigt executie Fransman om drugssmokkel

PARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.

8 uur geleden