President Brazilië na winst Trump: moeten democratie respecteren
BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Donald Trump gefeliciteerd met zijn overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Maar in plaats van lovende woorden over Trump of de samenwerking tussen beide landen zei de linkse Braziliaanse president dat de uitslag geaccepteerd moet worden. "De democratie is de stem van het volk en die moet altijd worden gerespecteerd."
Trump wordt op X wel stevig geprezen door Lula's grote rivaal: Jair Bolsonaro. Die rechts-populistische politicus werd tijdens zijn presidentschap vaak vergeleken met Trump en kreeg zelfs de bijnaam 'de tropische Trump'. Toen Bolsonaro eind 2022 de verkiezingen verloor, volgde hij Trumps voorbeeld door zonder bewijs te verklaren dat er fraude was gepleegd. Het leidde net als in de Verenigde Staten tot een bestorming van overheidsgebouwen.
"Vandaag hebben we de wederopstanding gezien van een echte strijder", schreef Bolsonaro op X, die ook leek te zinspelen op zijn eigen terugkeer aan de macht. "Moge Trumps overwinning Brazilië inspireren om hetzelfde pad te volgen." Bolsonaro werd vorig jaar voor acht jaar uitgesloten van de verkiezingen omdat hij schuldig is bevonden aan machtsmisbruik.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid compromissen te sluiten in de vredesonderhandelingen met Oekraïne als Kyiv dat ook is. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin tegen journalisten in Sint-Petersburg. Daar is de Russische leider voor een economische top.
14 minuten geledenCAÏRO/GAZA (ANP/RTR) - Bij de Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn donderdag volgens medische hulpverleners zeker tien doden gevallen. Onder hen waren vijf familieleden. Alleen een meisje uit dit gezin overleefde, volgens hulpverleners.
49 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Het Zwitserse leger gaat naar eigen zeggen 4000 militairen inzetten met veiligheidstaken rond de in Frankrijk gehouden top van de G7. President Emmanuel Macron is 15 tot 17 juni gastheer van de top in Évian-les-Bains aan het Meer van Genève. Évian ligt dicht bij de Zwitserse grens.
1 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - Aanklagers in Maagdenburg hebben een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Taleb A. om een aanslag op een kerstmarkt in de stad. Daarbij werden op 20 december 2024 zes mensen gedood en raakten circa driehonderd anderen gewond. Hij wordt berecht wegens zes moorden en pogingen tot moord.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah verwerpt het staakt-het-vuren met Israël. Die boodschap heeft de militante groepering overgebracht aan de Libanese regering, meldt persbureau AFP op gezag van een ingewijde.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Enkele demonstranten die in Brussel ageren tegen de bezuinigingen op het Franstalig onderwijs zijn donderdagmiddag het parlement van de Franse Gemeenschap binnengedrongen. Daar wordt gestemd over de bezuinigingen op het Franstalige basis- en voortgezet onderwijs in België. De betogers staken binnen rookbommen af, waardoor het brandalarm afging. Daarop werd de zitting kort onderbroken.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk hebben hun plan klaar voor een missie om mijnen weg te halen uit de Straat van Hormuz zodra de VS en Iran daar overeenstemming over bereiken, meldt persbureau Bloomberg op basis van vijf bronnen. Zodra bekend wordt dat de zeestraat open kan, zou een internationale coalitie binnen enkele dagen in actie kunnen komen.
4 uur geleden