President Brazilië na winst Trump: moeten democratie respecteren
BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Donald Trump gefeliciteerd met zijn overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Maar in plaats van lovende woorden over Trump of de samenwerking tussen beide landen zei de linkse Braziliaanse president dat de uitslag geaccepteerd moet worden. "De democratie is de stem van het volk en die moet altijd worden gerespecteerd."
Trump wordt op X wel stevig geprezen door Lula's grote rivaal: Jair Bolsonaro. Die rechts-populistische politicus werd tijdens zijn presidentschap vaak vergeleken met Trump en kreeg zelfs de bijnaam 'de tropische Trump'. Toen Bolsonaro eind 2022 de verkiezingen verloor, volgde hij Trumps voorbeeld door zonder bewijs te verklaren dat er fraude was gepleegd. Het leidde net als in de Verenigde Staten tot een bestorming van overheidsgebouwen.
"Vandaag hebben we de wederopstanding gezien van een echte strijder", schreef Bolsonaro op X, die ook leek te zinspelen op zijn eigen terugkeer aan de macht. "Moge Trumps overwinning Brazilië inspireren om hetzelfde pad te volgen." Bolsonaro werd vorig jaar voor acht jaar uitgesloten van de verkiezingen omdat hij schuldig is bevonden aan machtsmisbruik.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben een Iraanse drone neergeschoten. Dat melden Reuters en AFP op basis van een woordvoerder van het militair commando in de regio, Tim Hawkins. Het onbemande toestel zou volgens CENTCOM een Amerikaans vliegdekschip in de Arabische Zee "op agressieve wijze" zijn genaderd.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is begonnen aan de voorbereidingen voor een militaire missie in het Noordpoolgebied, waar ook Groenland ligt. Die gaat Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) heten, laat de hoogste commandant van de alliantie weten.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Twee jonge Zweden zijn in Denemarken veroordeeld voor de aanslag in oktober 2024 op de Israëlische ambassade in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Een 18-jarige kreeg twaalf jaar gevangenisstraf en een 21-jarige veertien jaar. Zij waren schuldig bevonden aan terrorisme.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de mensenrechten van oppositieleider Aleksej Navalny geschonden toen hij in 2021 werd gevangengenomen, zo oordeelt het hoogste Europese mensenrechtenhof. Volgens het hof werd de inmiddels overleden Navalny onderworpen aan een "onmenselijke behandeling" en was zijn gevangenneming onwettig.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een leerling heeft een 60-jarige lerares neergestoken in een middelbare school in het Franse Sanary-sur-Mer, aan de Middellandse Zee ten oosten van Marseille. De toestand van de docente is kritiek, melden de autoriteiten. Volgens de zender BFMTV is de leerling 14 jaar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Peter Mandelson, de voormalige Britse ambassadeur voor de VS, stapt uit de Britse senaat. Dat meldt de BBC. De partijprominent stapte maandag al uit de Labour-fractie, nadat in de recentste vrijgave van de Epstein-files opnieuw aanwijzingen zaten die hem in opspraak brachten.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Russische luchtaanvallen op energievoorzieningen in Oekraïne ontgaan de Verenigde Staten niet, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Ze zullen dit onderkennen als een aanval op onschuldige burgers", zei Rutte op bezoek bij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die gaat de Amerikaanse president Trump erop wijzen dat Rusland de met Trump afgesproken aanvalspauze heeft geschonden.
3 uur geleden