President Brazilië Bolsonaro stelt virus goed te hebben aangepakt
RUSSAS (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Bolsonaro ontkent iets verkeerd te hebben gedaan bij de aanpak van het coronavirus. "We hebben vanaf het begin het juiste gedaan", zei Bolsonaro in een toespraak in het noorden van het land. Hij reageerde daar op een rapport van parlementariërs dat is opgesteld door senator Renan Calheiros. Hij beschuldigt de president van grove nalatigheid en ziet in het beleid de oorzaak van veel sterfgevallen.
De president zou daarom onder meer schuldig zijn aan het aanzetten tot misdaad en misdaden tegen de menselijkheid. Calheiros stelt dat het parlement de president daarom moet afzetten. Het parlementair onderzoek naar de bestrijding van de pandemie in Brazilië werd geleid door Calheiros. Hij heeft ervaring met afzettingsprocedures, want hij was eerder als voorzitter in de Senaat fel omstreden door een reeks affaires en onderzoeken tegen hem over verduistering, het aannemen van steekpenningen en onethisch handelen. In 2013 begon via sociale media een campagne voor afzetting van Calheiros, die door 1,6 miljoen Brazilianen werd getekend. Hij is sinds 2017 geen senaatsvoorzitter meer.
Bolsonaro wordt verweten het virus te hebben onderschat en te weinig maatregelen te hebben genomen. Bolsonaro stelde onder meer dat het virus "een griepje" was en zei dat lockdowns niet kunnen in een land waar zovelen in de informele sector werken. Het middel zou veel erger zijn dan de kwaal volgens Bolsonaro.
Bij ongeveer 10 procent van 214,5 miljoen Brazilianen is het virus vastgesteld en het aantal sterfgevallen per miljoen inwoners behoort met 2800 tot de hoogste ter wereld. Tijdens de hoogtepunten van de pandemie bleek vorig jaar dat de gezondheidszorg vooral in het noorden niet over de federaal voorgeschreven uitrusting beschikte en daardoor niet berekend was op een dergelijke uitbraak.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
1 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
4 uur geleden