Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft de kleine inheemse bevolkingsgroep van de Yanomami beloofd dat er in hun stamgebied geen mijnbouw komt. Hij deed dat nadat hij in het dorp Maturacá naar plaatselijke leiders had geluisterd. De Yanomani tellen in Brazilië circa 20.000 mensen en ze hebben een eigen reservaat dat groter is dan Portugal.

De leiders vroegen de president hun gebied te beschermen tegen mijnbouw. De president antwoordde dat hun wensen worden gerespecteerd en dat er geen mijnbouw komt als ze dat niet willen. Beelden van de ontmoeting zijn laat op zondag via sociale media verspreid. De ontmoeting was donderdag niet ver van de Venezolaanse grens, circa 2700 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Brasilia.

Maar Bolsonaro zei dat er ook andere inheemse groepen zijn die hun land wel willen ontginnen en die wel geïnteresseerd zijn in bijvoorbeeld mijnbouw. Hij zal hun wensen ook respecteren. De president bezocht twee indianenreservaten in het noorden van het land. Het was voor het eerst dat hij die bezocht sinds hij 1 januari 2019 president werd.

Exploitatie van land

Hij streeft ernaar dat er geen gebieden meer exclusief worden toegewezen aan kleine inheemse minderheden. Hij wil dat de natuurlijke hulpbronnen in het Amazonegebied de hele bevolking ten goede komen door ontginning en exploitatie van land en delfstoffen. De kleine inheemse minderheden zouden volgens hem moeten integreren in plaats van in reservaten leven.

Brazilië telt 210 miljoen inwoners, onder wie nog geen miljoen 'inheemse' mensen. Naar schatting meer dan 10 procent van de 8,5 miljoen vierkante kilometers die het land groot is, staat inmiddels te boek als 'inheems'. Ongeveer 98 procent van dit land is in het Amazonegebied.

Meer uit Buitenland

Twaalfde testvlucht van SpaceX met raket Starship uitgesteld

STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.

31 minuten geleden
VS-minister Rubio: 'goede tekenen' in besprekingen met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - ​Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.

1 uur geleden
VS sturen 5000 militairen naar Polen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.

4 uur geleden
Demonstratie bij opening Amerikaans consulaat in Groenland

NUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.

4 uur geleden
Rechtbank zet belangrijkste Turkse oppositieleider af

ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.

7 uur geleden
Poetin: grote nucleaire oefening met Belarus afgerond

MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.

10 uur geleden
Italië wil praten over EU-sancties tegen Israëlische minister

ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.

12 uur geleden