Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft de kleine inheemse bevolkingsgroep van de Yanomami beloofd dat er in hun stamgebied geen mijnbouw komt. Hij deed dat nadat hij in het dorp Maturacá naar plaatselijke leiders had geluisterd. De Yanomani tellen in Brazilië circa 20.000 mensen en ze hebben een eigen reservaat dat groter is dan Portugal.

De leiders vroegen de president hun gebied te beschermen tegen mijnbouw. De president antwoordde dat hun wensen worden gerespecteerd en dat er geen mijnbouw komt als ze dat niet willen. Beelden van de ontmoeting zijn laat op zondag via sociale media verspreid. De ontmoeting was donderdag niet ver van de Venezolaanse grens, circa 2700 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Brasilia.

Maar Bolsonaro zei dat er ook andere inheemse groepen zijn die hun land wel willen ontginnen en die wel geïnteresseerd zijn in bijvoorbeeld mijnbouw. Hij zal hun wensen ook respecteren. De president bezocht twee indianenreservaten in het noorden van het land. Het was voor het eerst dat hij die bezocht sinds hij 1 januari 2019 president werd.

Exploitatie van land

Hij streeft ernaar dat er geen gebieden meer exclusief worden toegewezen aan kleine inheemse minderheden. Hij wil dat de natuurlijke hulpbronnen in het Amazonegebied de hele bevolking ten goede komen door ontginning en exploitatie van land en delfstoffen. De kleine inheemse minderheden zouden volgens hem moeten integreren in plaats van in reservaten leven.

Brazilië telt 210 miljoen inwoners, onder wie nog geen miljoen 'inheemse' mensen. Naar schatting meer dan 10 procent van de 8,5 miljoen vierkante kilometers die het land groot is, staat inmiddels te boek als 'inheems'. Ongeveer 98 procent van dit land is in het Amazonegebied.

Meer uit Buitenland

Kroon van Louvre-inbraak wordt gerestaureerd

PARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.

2 uur geleden
Zelensky: 55.000 Oekraïense soldaten omgekomen in oorlog

KYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.

2 uur geleden
Trump: hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken

WASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.

2 uur geleden
Italië heeft verdachte in zaak 'sluipschutterstoerisme' Sarajevo

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.

2 uur geleden
Iraanse minister: vrijdag nucleaire gesprekken met VS in Oman

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.

2 uur geleden
VN-chef: humanitaire situatie Cuba verslechtert door olietekorten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.

3 uur geleden
Trump: Minneapolis deed inzien dat het met 'zachtere hand' kan

WASHINGTON (ANP) - De aanpak van (illegale) immigranten in de VS kan mogelijk een wat "zachtere hand" gebruiken. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met NBC News. "Ik heb ingezien dat we misschien wat minder hardhandig kunnen zijn. Maar je moet nog steeds streng zijn", aldus Trump.

3 uur geleden