Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft de kleine inheemse bevolkingsgroep van de Yanomami beloofd dat er in hun stamgebied geen mijnbouw komt. Hij deed dat nadat hij in het dorp Maturacá naar plaatselijke leiders had geluisterd. De Yanomani tellen in Brazilië circa 20.000 mensen en ze hebben een eigen reservaat dat groter is dan Portugal.

De leiders vroegen de president hun gebied te beschermen tegen mijnbouw. De president antwoordde dat hun wensen worden gerespecteerd en dat er geen mijnbouw komt als ze dat niet willen. Beelden van de ontmoeting zijn laat op zondag via sociale media verspreid. De ontmoeting was donderdag niet ver van de Venezolaanse grens, circa 2700 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Brasilia.

Maar Bolsonaro zei dat er ook andere inheemse groepen zijn die hun land wel willen ontginnen en die wel geïnteresseerd zijn in bijvoorbeeld mijnbouw. Hij zal hun wensen ook respecteren. De president bezocht twee indianenreservaten in het noorden van het land. Het was voor het eerst dat hij die bezocht sinds hij 1 januari 2019 president werd.

Exploitatie van land

Hij streeft ernaar dat er geen gebieden meer exclusief worden toegewezen aan kleine inheemse minderheden. Hij wil dat de natuurlijke hulpbronnen in het Amazonegebied de hele bevolking ten goede komen door ontginning en exploitatie van land en delfstoffen. De kleine inheemse minderheden zouden volgens hem moeten integreren in plaats van in reservaten leven.

Brazilië telt 210 miljoen inwoners, onder wie nog geen miljoen 'inheemse' mensen. Naar schatting meer dan 10 procent van de 8,5 miljoen vierkante kilometers die het land groot is, staat inmiddels te boek als 'inheems'. Ongeveer 98 procent van dit land is in het Amazonegebied.

Meer uit Buitenland

Iran dreigt met vergelding na Amerikaanse aanval op Iraans schip

TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.

1 uur geleden
Staatsmedia: Iran gaat niet naar onderhandelingen in Pakistan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.

1 uur geleden
Pro-Russische Radev claimt verkiezingsoverwinning in Bulgarije

SOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.

2 uur geleden
Braziliaanse president Lula noemt oorlog tegen Iran waanzin

HANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.

3 uur geleden
Meetinstrument in Voyager-sonde na halve eeuw uitgeschakeld

HOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.

4 uur geleden
Trump: marine VS schiet op Iraans schip om doorbreken blokkade

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marine heeft "een gat in de machinekamer" geschoten van een onder Iraanse vlag varend vrachtschip, schrijft president Donald Trump op Truth Social. Het schip zou volgens Trump geprobeerd hebben de Amerikaanse zeeblokkade bij de Straat van Hormuz te doorbreken. "En dat is voor het schip niet goed afgelopen."

4 uur geleden
Israël zweert aan Hezbollah gelieerde huizen in Libanon te slopen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft zijn leger geïnstrueerd om met "volle kracht" op te treden tegen dreigingen die uitgaan van Libanon, ondanks het daar geldende staakt-het-vuren, en huizen met de grond gelijk te maken die door Hezbollah worden gebruikt. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz verklaard.

5 uur geleden