Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

President Bolsonaro belooft Yanomami dat er geen mijnbouw komt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft de kleine inheemse bevolkingsgroep van de Yanomami beloofd dat er in hun stamgebied geen mijnbouw komt. Hij deed dat nadat hij in het dorp Maturacá naar plaatselijke leiders had geluisterd. De Yanomani tellen in Brazilië circa 20.000 mensen en ze hebben een eigen reservaat dat groter is dan Portugal.

De leiders vroegen de president hun gebied te beschermen tegen mijnbouw. De president antwoordde dat hun wensen worden gerespecteerd en dat er geen mijnbouw komt als ze dat niet willen. Beelden van de ontmoeting zijn laat op zondag via sociale media verspreid. De ontmoeting was donderdag niet ver van de Venezolaanse grens, circa 2700 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Brasilia.

Maar Bolsonaro zei dat er ook andere inheemse groepen zijn die hun land wel willen ontginnen en die wel geïnteresseerd zijn in bijvoorbeeld mijnbouw. Hij zal hun wensen ook respecteren. De president bezocht twee indianenreservaten in het noorden van het land. Het was voor het eerst dat hij die bezocht sinds hij 1 januari 2019 president werd.

Exploitatie van land

Hij streeft ernaar dat er geen gebieden meer exclusief worden toegewezen aan kleine inheemse minderheden. Hij wil dat de natuurlijke hulpbronnen in het Amazonegebied de hele bevolking ten goede komen door ontginning en exploitatie van land en delfstoffen. De kleine inheemse minderheden zouden volgens hem moeten integreren in plaats van in reservaten leven.

Brazilië telt 210 miljoen inwoners, onder wie nog geen miljoen 'inheemse' mensen. Naar schatting meer dan 10 procent van de 8,5 miljoen vierkante kilometers die het land groot is, staat inmiddels te boek als 'inheems'. Ongeveer 98 procent van dit land is in het Amazonegebied.

Meer uit Buitenland

Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

1 minuut geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

1 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

3 uur geleden
VS, VK en Australië gaan samen zeedrones ontwikkelen

SINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.

3 uur geleden
Vier goudzoekers gered uit grot in Laos

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.

5 uur geleden
Rusland haalt ambassadeur Armenië terug om banden van land met EU

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zijn ambassadeur uit Armenië teruggeroepen omdat dat land steeds meer toenadering zoekt tot de Europese Unie. Vrijdag dreigde de Russische president Vladimir Poetin al met grote economische gevolgen als Armenië de banden met de EU verder zou aanhalen.

5 uur geleden
Karkas bultrug Timmy op land getrokken in Denemarken

ANHOLT (ANP/DPA) - Op het Deense eiland Anholt is de berging van bultrug Timmy begonnen. Op de livestream van het Duitse News5 is te zien dat het karkas op het land wordt getrokken, uit het ondiepe water waar het al twee weken lag.

5 uur geleden