
President Biden wil particuliere aanvalswapens verbieden
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden wil het nog steeds groeiende vuurwapengeweld in zijn land aanpakken met een reeks maatregelen. Zo pleit hij voor een verbod op aanvalswapens voor particulieren. Zo'n geweer is bijvoorbeeld de kalasjnikov (AK-47).
Tijdens een toespraak donderdag in het Witte Huis noemde de president het wapengeweld in de Verenigde Staten een epidemie "die moet stoppen" en een internationale schande. De maatregelen zijn een eerste stap tegen massale schietpartijen, bloedvergieten en zelfdodingen, aldus het Witte Huis. "Vandaag nemen we maatregelen om niet alleen de wapencrisis te beteugelen, maar ook wat eigenlijk een volksgezondheidscrisis is", zei hij.
Biden somde een reeks dodelijke schietpartijen op die het land de afgelopen jaren, maar ook onlangs nog in onder meer Georgia en Colorado, hebben geteisterd. Hij riep op tot een nationale wet als "rode vlag" en hij wil ook dat de staten zelf actie ondernemen tegen personen met wapens die een risico kunnen zijn.
Concrete stappen
De president wil als een van de eerste concrete stappen de zogenoemde spookgeweren aanpakken. Het gaat om wapens die je op het internet koopt en zelf in elkaar zet. Ze zijn niet te traceren. Ook komt het Amerikaanse ministerie van Justitie met regels die bepalen dat onderdelen waarmee van pistolen nog gevaarlijkere vuurwapens gemaakt kunnen worden, onder de wapenwet komen te vallen.
Wapenwetgeving ligt uiterst gevoelig in de VS, waar het recht om een vuurwapen te hebben in de grondwet staat. Ook is er met de invloedrijke NRA een machtige wapenlobby.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw krijgsgevangenen uitgewisseld. Beide zijden maken melding van de gevangenenruil, maar hoeveel personen het precies betreft, is niet bekend.
46 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met nieuwe welzijnsregels voor honden en katten, waaronder de verplichting tot chippen. Ook dieren die van buiten de EU komen, moeten een chip hebben. Daarnaast komt er een verbod op de verkoop van honden en katten in dierenwinkels en strengere regels voor wurghalsbanden en halsbanden met spijkers.
1 uur geledenHOLON (ANP/AFP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz vindt dat ayatollah Ali Khamenei dood moet. Bij een bezoek aan een raketinslag in Holon nabij Tel Aviv zei hij dat de Iraanse leider "niet langer kan blijven bestaan".
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De politie in Boedapest gaat het verbod van de regering op de pride van volgende week zaterdag handhaven. De liberale burgemeester Gergely Karacsony zei eerder dat de regering daar helemaal niets over te zeggen heeft, omdat het om een evenement van de gemeente gaat. Hij is nog steeds van plan om de viering van de lhbti-gemeenschap te laten doorgaan.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin reist eind augustus naar China. Hij heeft daar onder meer een afspraak met de Chinese leider Xi Jinping, meldt het Kremlin. De twee leiders hebben deze donderdag met elkaar gebeld, bevestigen ook Chinese bronnen. De G7 en de opgelaaide strijd tussen Israël en Iran kwamen ook aan bod.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte voert een reorganisatie door op het hoofdkwartier. De afdelingen communicatie en personeelszaken zijn straks niet langer zelfstandig en de eerste gaat direct onder Ruttes staf vallen. De ingreep moet de NAVO "effectiever en efficiënter" laten werken en zou ook geld besparen, zeggen ingewijden.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi heeft vrijdag in Genève een ontmoeting met zijn ambtgenoten uit Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk en EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Dat hadden internationale media eerder al gemeld op basis van diplomatieke bronnen, maar nu heeft Araghchi het overleg bevestigd.
2 uur geleden