President Biden spreekt na beraad in Witte Huis over evacuaties
WASHINGTON (ANP) - President Joe Biden houdt volgens Amerikaanse media om 22.00 uur Nederlandse tijd een toespraak over de toestand in Kabul en de evacuaties. Dat volgt op hernieuwd overleg met zijn veiligheidsadviseurs. Hij sprak hen zaterdagavond ook al in het Witte Huis, waar de nationale veiligheidsraad lijfelijk aanwezig was. Het was volgens de media een opvallende gebeurtenis na alle digitale vergaderingen als gevolg van het coronavirus.
Biden ligt in binnen- en buitenland onder vuur wegens zijn beleid ten aanzien van Afghanistan. Hij wordt ervan beschuldigd het land overhaast in de steek te hebben gelaten, zonder oog voor de evacuatie van landgenoten en hun medewerkers of bondgenoten in Afghanistan.
De Amerikaanse strijdkrachten beheersen het vliegveld van de hoofdstad Kabul en het luchtruim van Afghanistan. Biden heeft eerder gezegd dat de evacuaties 31 augustus moeten worden afgerond. Alleen als er dan nog steeds Amerikanen moeten worden opgehaald, zou hij overwegen de reddingsmissie op het vliegveld te verlengen. Westerse bondgenoten dringen erop aan dat hij duidelijk maakt dat hij niet van plan is de internationale luchthaven zo snel op te geven omdat ze hun eigen evacuaties dan niet meer kunnen uitvoeren.
Biden heeft wel herhaaldelijk beloofd alle Amerikanen terug te halen. Sinds juli hebben de VS 22.000 mensen uit Afghanistan geëvacueerd van wie 17.000 sinds de Taliban een week geleden Kabul hebben ingenomen. Onder de evacués zouden slechts 2500 Amerikanen zijn. De Amerikaanse regering denkt zeker 15.000 Amerikanen te moeten evacueren. In theorie zou dat in vier tot vijf dagen kunnen als alle vliegtuigen propvol met Amerikanen zouden zitten. Volgens mediaberichten haalden Amerikaanse vliegtuigen in een dag 3800 mensen uit Afghanistan.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
46 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
3 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
4 uur geleden