Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Biden spreekt na beraad in Witte Huis over evacuaties

President Biden spreekt na beraad in Witte Huis over evacuaties

WASHINGTON (ANP) - President Joe Biden houdt volgens Amerikaanse media om 22.00 uur Nederlandse tijd een toespraak over de toestand in Kabul en de evacuaties. Dat volgt op hernieuwd overleg met zijn veiligheidsadviseurs. Hij sprak hen zaterdagavond ook al in het Witte Huis, waar de nationale veiligheidsraad lijfelijk aanwezig was. Het was volgens de media een opvallende gebeurtenis na alle digitale vergaderingen als gevolg van het coronavirus.

Biden ligt in binnen- en buitenland onder vuur wegens zijn beleid ten aanzien van Afghanistan. Hij wordt ervan beschuldigd het land overhaast in de steek te hebben gelaten, zonder oog voor de evacuatie van landgenoten en hun medewerkers of bondgenoten in Afghanistan.

De Amerikaanse strijdkrachten beheersen het vliegveld van de hoofdstad Kabul en het luchtruim van Afghanistan. Biden heeft eerder gezegd dat de evacuaties 31 augustus moeten worden afgerond. Alleen als er dan nog steeds Amerikanen moeten worden opgehaald, zou hij overwegen de reddingsmissie op het vliegveld te verlengen. Westerse bondgenoten dringen erop aan dat hij duidelijk maakt dat hij niet van plan is de internationale luchthaven zo snel op te geven omdat ze hun eigen evacuaties dan niet meer kunnen uitvoeren.

Biden heeft wel herhaaldelijk beloofd alle Amerikanen terug te halen. Sinds juli hebben de VS 22.000 mensen uit Afghanistan geëvacueerd van wie 17.000 sinds de Taliban een week geleden Kabul hebben ingenomen. Onder de evacués zouden slechts 2500 Amerikanen zijn. De Amerikaanse regering denkt zeker 15.000 Amerikanen te moeten evacueren. In theorie zou dat in vier tot vijf dagen kunnen als alle vliegtuigen propvol met Amerikanen zouden zitten. Volgens mediaberichten haalden Amerikaanse vliegtuigen in een dag 3800 mensen uit Afghanistan.

Meer uit Buitenland

Twee arrestaties om brandstichting Joodse ambulances Londen

LONDEN (ANP) - De politie heeft in Londen twee mannen aangehouden in verband met de brandstichting in geparkeerde ambulances van een Joodse vrijwilligersorganisatie afgelopen maandag. De zaak wordt gezien als een "antisemitisch haatmisdrijf".

8 minuten geleden
VS hebben vijftienpuntenplan voorgelegd aan Iran

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Iran een vijftienpuntenplan voor een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten voorgelegd. Dat meldt The New York Times op basis van ingewijden. Het plan zou zijn overhandigd door Pakistan, dat dinsdag al aankondigde "klaar te zijn" de rol van gastland op zich te nemen voor mogelijke vredesgesprekken.

1 uur geleden
Bijna 150.000 Oekraïners zonder stroom na Russische aanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Bijna 150.000 Oekraïners zitten zonder stroom door een Russische aanval op energievoorzieningen bij Tsjernihiv, meldt de regionale netbeheerder. De gouverneur van de aan Rusland en Belarus grenzende regio meldde eerder deze week ook al grootschalige stroomuitval, toen door een droneaanval.

2 uur geleden
Iran: VS onderhandelen met zichzelf

TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse leger heeft de Verenigde Staten bespot om uitlatingen over mogelijke onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten. Volgens Iraanse staatsmedia zei hij dat Washington "met zichzelf onderhandelt".

3 uur geleden
Aanvallen op Teheran, Israël en Golfstaten

TEHERAN/TEL AVIV/KOEWEIT/RIYAD (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag opnieuw de Iraanse hoofdstad Teheran onder vuur genomen, melden het Israëlische leger en Iraanse media. Volgens Iran werd onder meer een woonwijk getroffen, waar reddingswerkers naar slachtoffers zoeken.

3 uur geleden
Negen doden bij Israëlische aanvallen in zuidelijk Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn woensdag zeker negen mensen gedood, berichten Libanese staatsmedia. Vier kwamen om in de stad Adloun, twee in het Palestijnse vluchtelingenkamp Mieh Mieh bij de kustplaats Sidon, waar ook vier mensen gewond raakten. Bij een aanval op de stad Habboush vielen drie doden en achttien gewonden.

3 uur geleden
Links wint Deense verkiezingen maar grijpt naast meerderheid

KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.

7 uur geleden