President Biden spreekt na beraad in Witte Huis over evacuaties
WASHINGTON (ANP) - President Joe Biden houdt volgens Amerikaanse media om 22.00 uur Nederlandse tijd een toespraak over de toestand in Kabul en de evacuaties. Dat volgt op hernieuwd overleg met zijn veiligheidsadviseurs. Hij sprak hen zaterdagavond ook al in het Witte Huis, waar de nationale veiligheidsraad lijfelijk aanwezig was. Het was volgens de media een opvallende gebeurtenis na alle digitale vergaderingen als gevolg van het coronavirus.
Biden ligt in binnen- en buitenland onder vuur wegens zijn beleid ten aanzien van Afghanistan. Hij wordt ervan beschuldigd het land overhaast in de steek te hebben gelaten, zonder oog voor de evacuatie van landgenoten en hun medewerkers of bondgenoten in Afghanistan.
De Amerikaanse strijdkrachten beheersen het vliegveld van de hoofdstad Kabul en het luchtruim van Afghanistan. Biden heeft eerder gezegd dat de evacuaties 31 augustus moeten worden afgerond. Alleen als er dan nog steeds Amerikanen moeten worden opgehaald, zou hij overwegen de reddingsmissie op het vliegveld te verlengen. Westerse bondgenoten dringen erop aan dat hij duidelijk maakt dat hij niet van plan is de internationale luchthaven zo snel op te geven omdat ze hun eigen evacuaties dan niet meer kunnen uitvoeren.
Biden heeft wel herhaaldelijk beloofd alle Amerikanen terug te halen. Sinds juli hebben de VS 22.000 mensen uit Afghanistan geëvacueerd van wie 17.000 sinds de Taliban een week geleden Kabul hebben ingenomen. Onder de evacués zouden slechts 2500 Amerikanen zijn. De Amerikaanse regering denkt zeker 15.000 Amerikanen te moeten evacueren. In theorie zou dat in vier tot vijf dagen kunnen als alle vliegtuigen propvol met Amerikanen zouden zitten. Volgens mediaberichten haalden Amerikaanse vliegtuigen in een dag 3800 mensen uit Afghanistan.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.
33 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.
43 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.
1 uur geledenBANGUI (ANP/RTR/DPA) - De net herkozen president van de Centraal-Afrikaanse Republiek (CAR), Faustin-Archange Touadéra, heeft de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd om een bezoek te brengen aan zijn land. Dat meldt het Russische staatspersbureau TASS.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Zo'n 19.900 huishoudens en 850 bedrijven zitten in Berlijn nog zonder stroom, melden de autoriteiten. De storing ontstond zaterdagochtend vroeg door een brand die vermoedelijk is aangestoken door links-extremisten. Tienduizenden mensen hebben daar dagenlang last van gehad, ook omdat het koud is in de Duitse hoofdstad.
2 uur geledenTURNHOUT (ANP/BELGA) - In België is een 47-jarige vrouw veroordeeld tot zeven jaar cel voor het ernstig mishandelen en van vrijheid beroven van haar man. De man werd onder meer opgesloten in een hondenhok bij de woning in Grobbendonk (provincie Antwerpen). Afgelopen maart ontsnapte de man vanuit het hondenhok naar de buren om hulp te vragen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk bespreekt met bondgenoten wat er moet gebeuren als de Verenigde Staten inderdaad Groenland overnemen, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Hij spreekt er naar eigen zeggen later woensdag over met zijn ambtgenoten uit Duitsland en Polen.
3 uur geleden