Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Biden overweegt verzoek premier Australië over Assange

President Biden overweegt verzoek premier Australië over Assange

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft gezegd een verzoek uit Australië te overwegen met betrekking tot het lot van Julian Assange, de Australische oprichter van de klokkenluiderssite WikiLeaks. Justitie in de VS wil Assange berechten voor zijn rol bij het verspreiden van geheime of vertrouwelijke informatie via WikiLeaks.

Het gaat vooral over publicaties van diplomatieke berichten en over Amerikaanse militaire acties in Afghanistan en Irak in 2010. De Australische premier Anthony Albanese heeft eerder dit jaar opgeroepen Assange naar zijn vaderland terug te laten keren. Het Australische parlement heeft in een resolutie in grote meerderheid hetzelfde gedaan. De advocaat van de 52-jarige Assange noemt het nu "bemoedigend" dat Biden overweegt aan de Australische oproep gehoor te geven. Het is niet duidelijk wat Biden voor ogen heeft.

De Amerikaanse president heeft in de grondwet ruime bevoegdheden om gratie te verlenen in federale zaken. Hij kan volgens een uitspraak van het Hooggerechtshof gratie verlenen zodra een strafbaar feit gepleegd is en een veroordeling in een rechtszaak is niet nodig. Alleen veronderstelt gratie wel dat er een misdaad is gepleegd en dat bestrijdt Assange met zijn raadslieden al jaren. De chef bij WikiLeaks, Kristinn Hrafnsson, zoekt "een politieke oplossing".

Bijna verloren

Er zijn een hele reeks aanklachten tegen Assange geformuleerd en alles bij elkaar zou hij in de VS wel 170 jaar cel kunnen krijgen. Assange probeert in Londen al twaalf jaar lang uit handen van de Amerikaanse justitie te blijven. Hij verschanste zich zeven jaar in de ambassade van Ecuador in de Britse hoofdstad. Toen die hem de deur wees, werd hij, donderdag precies vijf jaar geleden, opgesloten in de beruchte Londense Belmarsh-gevangenis, waar hij sindsdien vastzit.

Assange voert een juridische strijd om niet te worden uitgeleverd aan de VS. Die was bijna verloren in Londen, maar recent kreeg hij de mogelijkheid een rechterlijke beslissing in zijn zaak aan te vechten. Albanese riep vertwijfeld uit dat het zo niet langer kan en Assange eindelijk naar huis moet, hoe je ook over de man mag denken.

Meer uit Buitenland

Israël heropent grensovergangen Gaza

JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.

1 uur geleden
VN-chef Türk: sancties VS tegen Cuba brengen levens in gevaar

GENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.

1 uur geleden
VS: olietanker in Straat van Hormuz 'uitgeschakeld'

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.

2 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk na drie maanden voorarrest vrij

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby komt mogelijk na ruim drie maanden voorarrest vrij. De rechtbank van Oslo heeft maandag ingestemd met zijn verzoek om vrijgelaten te worden om bij zijn zieke moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit, te kunnen zijn. Het Openbaar Ministerie is tegen die beslissing in beroep gegaan, melden Noorse media. Tot het beroep dient, blijft Høiby nog vastzitten.

2 uur geleden
Netanyahu: aanvallen tegen Iran tijdelijk gestaakt

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat Israël tijdelijk de aanvallen tegen Iran staakt, nadat het geweld tussen de twee landen opnieuw was opgelaaid. Tegelijkertijd waarschuwt hij Iran dat Israël met "volle kracht" zal terugslaan als Iran opnieuw aanvalt.

3 uur geleden
Nieuw Frans-Duits gevechtsvliegtuig komt er niet

BERLIJN (ANP/RTR/DPA/AFP) - Frankrijk en Duitsland geven de hoop op om samen het gevechtsvliegtuig van de toekomst te bouwen. De onenigheid tussen de betrokken vliegtuigbouwers valt niet op te lossen, hebben ze volgens bronnen geconcludeerd.

3 uur geleden
Israël zegt optreden tegen Hezbollah niet te staken

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal in Libanon blijven strijden tegen Hezbollah, zegt het land bij monde van minister van Defensie Israel Katz. Hij voegde eraan toe dat bij aanvallen van Hezbollah op het noorden van Israël zal worden teruggeslagen met een aanval op het zuiden van Beiroet, waar de militante groepering zich ophoudt.

3 uur geleden