Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Biden overweegt verzoek premier Australië over Assange

President Biden overweegt verzoek premier Australië over Assange

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft gezegd een verzoek uit Australië te overwegen met betrekking tot het lot van Julian Assange, de Australische oprichter van de klokkenluiderssite WikiLeaks. Justitie in de VS wil Assange berechten voor zijn rol bij het verspreiden van geheime of vertrouwelijke informatie via WikiLeaks.

Het gaat vooral over publicaties van diplomatieke berichten en over Amerikaanse militaire acties in Afghanistan en Irak in 2010. De Australische premier Anthony Albanese heeft eerder dit jaar opgeroepen Assange naar zijn vaderland terug te laten keren. Het Australische parlement heeft in een resolutie in grote meerderheid hetzelfde gedaan. De advocaat van de 52-jarige Assange noemt het nu "bemoedigend" dat Biden overweegt aan de Australische oproep gehoor te geven. Het is niet duidelijk wat Biden voor ogen heeft.

De Amerikaanse president heeft in de grondwet ruime bevoegdheden om gratie te verlenen in federale zaken. Hij kan volgens een uitspraak van het Hooggerechtshof gratie verlenen zodra een strafbaar feit gepleegd is en een veroordeling in een rechtszaak is niet nodig. Alleen veronderstelt gratie wel dat er een misdaad is gepleegd en dat bestrijdt Assange met zijn raadslieden al jaren. De chef bij WikiLeaks, Kristinn Hrafnsson, zoekt "een politieke oplossing".

Bijna verloren

Er zijn een hele reeks aanklachten tegen Assange geformuleerd en alles bij elkaar zou hij in de VS wel 170 jaar cel kunnen krijgen. Assange probeert in Londen al twaalf jaar lang uit handen van de Amerikaanse justitie te blijven. Hij verschanste zich zeven jaar in de ambassade van Ecuador in de Britse hoofdstad. Toen die hem de deur wees, werd hij, donderdag precies vijf jaar geleden, opgesloten in de beruchte Londense Belmarsh-gevangenis, waar hij sindsdien vastzit.

Assange voert een juridische strijd om niet te worden uitgeleverd aan de VS. Die was bijna verloren in Londen, maar recent kreeg hij de mogelijkheid een rechterlijke beslissing in zijn zaak aan te vechten. Albanese riep vertwijfeld uit dat het zo niet langer kan en Assange eindelijk naar huis moet, hoe je ook over de man mag denken.

Meer uit Buitenland

Rutte: NAVO wil desgewenst helpen bij Hormuz-coalitie

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."

1 uur geleden
Rutte verwacht mijnenjagers, fregatten of radars van Nederland

WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.

1 uur geleden
Netanyahu geeft bevel voor onderhandelingen met Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.

2 uur geleden
Pakistan veroordeelt Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.

3 uur geleden
Hulporganisaties slaan alarm over 'nachtmerrie' burgers Libanon

BEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.

3 uur geleden
Man krijgt celstraf na diefstal Fabergé-ei in Britse pub

LONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.

4 uur geleden
Inval bij onafhankelijk Russisch nieuwsmedium Novaja Gazeta

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.

4 uur geleden