Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Biden laat uitbreiding Hooggerechtshof onderzoeken

President Biden laat uitbreiding Hooggerechtshof onderzoeken

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Biden laat een uitbreiding onderzoeken van het aantal rechters van het invloedrijke Hooggerechtshof in Washington. Hij wil dat een commissie deskundigen zich over mogelijke hervormingen van deze hoogste nationale rechtbank buigt.

Nog onder de vorige president Trump was er veel te doen over de benoeming van de opvolger van de gestorven liberale opperrechter Ruth Ginsburg. Presidenten dragen een kandidaat voor die dan voor het leven wordt benoemd. Het Witte Huis kan dus veel invloed uitoefenen op de koers van het hof. Net voor de presidentsverkiezingen vorig jaar lukte het de Republikein Trump de 'eigen' kandidaat Amy Barrett door te drukken, tot grote woede van de Democraten. Van de negen rechters gelden er nu vijf als conservatief, drie als liberaal en een als gematigd.

Al voor de dood van Ginsburg, die 87 werd, was de discussie opgelaaid om het aantal opperrechters te vergroten, bijvoorbeeld naar vijftien. Vooral progressieve Democraten zijn voorstander van een uitbreiding.

De onderzoekscommissie zal uit rechtsgeleerden, ex-rechters en advocaten bestaan, zowel Democraten als Republikeinen. Zij krijgen 180 dagen de tijd en kijken niet alleen naar de ambtstermijn van de rechters, maar ook naar de keuze van zaken en naar de manier waarop het hof werkt.

Meer uit Buitenland

Iran: Hormuz heropent aan einde van zevendaags plan

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran is bereid binnen zeven dagen de blokkade op de Straat van Hormuz op te heffen en de nucleaire onderhandelingen te hervatten, mits de VS akkoord gaan met het eisenpakket van Iran. In de marge van de VN-top in New York zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, vrijdag dat de bal nu bij de VS ligt om dit zevendaagse plan te accepteren.

39 minuten geleden
Online gokken per direct verboden in Brazilië

BRASILIA (ANP/RTR) - Online gokken is per direct verboden in Brazilië. De Braziliaanse president Luiz Inácio 'Lula' da Silva heeft vrijdag een presidentieel decreet uitgevaardigd dat het onmogelijk maakt om nog geld te storten op goksites.

41 minuten geleden
Duizenden Kosovaren demonstreren na vonnis Kosovotribunaal

PRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Kosovo de straat op gegaan om te demonstreren tegen de veroordelingen in het Kosovotribunaal vorige week. Onder anderen voormalig president Hashim Thaçi werd daar veroordeeld voor oorlogsmisdaden gepleegd in de jaren negentig. Thaçi streed destijds voor een onafhankelijk Kosovo.

3 uur geleden
Doden in Kyiv na Russische aanvallen overdag

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Vijf mensen zijn om het leven gekomen bij Russische aanvallen op Kyiv, melden de lokale autoriteiten. De aanvallen vonden overdag plaats.

4 uur geleden
Staatsbezoek Xi aan VS voorbij, Trump zegt Xi spoedig te zien

WASHINGTON (ANP) - Het staatsbezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de Verenigde Staten is voorbij. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was het driedaagse bezoek "een ontmoeting van vriendschap, kracht en succes - zowel voor China als de Verenigde Staten". Hij meldt dat ze elkaar spoedig weer zullen zien.

5 uur geleden
Regering Jemen roept landgenoten op tot mobilisatie

SANAA (ANP/RTR) - De leider van de internationaal erkende Jemenitische regering heeft zijn landgenoten opgeroepen zich te mobiliseren en lid te worden van de krijgsmacht. De oproep volgt na een toename van geweld in het langlopende conflict met de Houthi's, die sinds 2014 grote delen van het land controleren.

5 uur geleden
Paus begroet honderdduizenden in Parijs tijdens rit pausmobiel

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.

7 uur geleden