Premiers Polen, Slovenië en Tsjechië spreken in Kiev met Zelenski
KIEV (ANP/DPA/RTR) - De premiers van Polen, Slovenië en Tsjechië hebben dinsdagavond in Kiev een gesprek gehad met de Oekraïense president Volodimir Zelenski. "Uw bezoek aan Kiev in deze moeilijke tijd voor Oekraïne is een sterk teken van steun. We stellen het zeer op prijs", zei Zelenski in een onlinebericht. De regeringsleiders kwamen eerder op de avond na een lange treinreis aan in de door Russen belegerde Oekraïense hoofdstad.
De president sprak in het Engels en Oekraïens met de Poolse premier Mateusz Morawiecki, de Tsjechische premier Petr Fiala en de Sloveense regeringsleider Janez Jansa, zo is te zien op beelden die zijn vrijgegeven door het kantoor van Zelenski.
Morawiecki liet bij aankomst in Kiev op Twitter weten: "Hier, in het door oorlog verscheurde Kiev, wordt geschiedenis geschreven." De Poolse regeringsleider plaatste ook foto's waarop hij te zien was met de Poolse ex-premier Jaroslaw Kaczynski, Fiala en Jansa. Ze zaten aan een tafel met een kaart van Oekraïne. "De EU steunt Oekraïne, dat op de hulp van zijn vrienden kan rekenen - we hebben deze boodschap vandaag naar Kiev gebracht", schreef Morawiecki.
Moed
De Oekraïense premier Denis Sjmyhal prees de moed van zijn collega's om naar Kiev te komen. "De moed van de echte vrienden van Oekraïne", schreef hij op Twitter.
De vier politici reisden af naar Kiev om met Zelenski en Sjmyhal te spreken. Volgens een Poolse regeringswoordvoerder was de reis onder strikte geheimhouding gepland in overleg met de EU en de NAVO. Het zijn de eerste regeringsleiders die de Oekraïense hoofdstad bezoeken sinds Rusland Oekraïne 24 februari is binnengevallen.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
46 minuten geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
3 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
6 uur geleden