Premier Sri Lanka beëdigd als interim-president
COLOMBO (ANP/AFP/RTR) - De premier van Sri Lanka is vrijdag beëdigd als interim-president van het Aziatische land, nadat het parlement het ontslag van zijn voorganger Gotabaya Rajapaksa had geaccepteerd. De 73-jarige Ranil Wickremesinghe legde de eed af tegenover de hoogste rechter. Hij trad al op als waarnemend president nadat Rajapaksa na maanden van antiregeringsprotesten het land was ontvlucht en zijn ontslag indiende.
Het parlement kiest op 20 juli een nieuwe president. Kandidaten kunnen zich tot 19 juli melden.
De machtswisseling lijkt de rust herstellen in de eilandstaat, die gebukt gaat onder enorme economische problemen. Rajapaksa en zijn familieclan worden mede verantwoordelijk gehouden voor de grote prijsstijgingen en tekorten aan voedsel, brandstof en medicijnen. De president deelde zijn vertrek mee aan het parlement, kort nadat hij donderdag in Singapore was aangekomen. De omstreden politicus was een dag eerder met een militair vliegtuig naar de Malediven gevlucht.
Demonstranten bestormden en bezetten afgelopen week kantoren en residenties van de president en de premier. Premier Ranil Wickremesinghe, die de noodtoestand uitriep, heeft gezegd met hulp van politie en strijdkrachten de situatie onder controle te brengen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran bevestigt donderdag dat het nieuwe aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse doelen in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) en Koeweit. In de Golfstaten zouden bases onder vuur zijn genomen.
13 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De World Meteorological Organization (WMO) verwacht dat de effecten van weerfenomeen El Niño tot ver in 2027 te merken zijn. De organisatie zet daarom een grote informatiecampagne op. "Deze uitzonderlijke El Niño vraagt om een uitzonderlijke voorbereiding en respons", aldus secretaris-generaal van de WMO Celeste Saulo. "Nog nooit in de vijftigjarige geschiedenis van de WMO hebben we zo'n grootschalige mobilisatie op touw gezet."
52 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez zegt geen "harde bewijzen" te hebben dat Marokko achter de oversteek van tienduizenden migranten zat bij Ceuta. Wel zei hij dat de Marokkaanse grenspolitie het urenlang liet gebeuren. Ook verweet hij twee Marokkaanse ministers dat ze "onaanvaardbare" uitspraken deden. Daarvoor heeft hij de Marokkaanse ambassadeur ontboden.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Rusland treft voorbereidingen om sabotageacties uit te voeren tegen de Deense defensiesector. Daarvoor waarschuwt de Deense inlichtingendienst PET, die zegt voorbeelden te hebben van Russische pogingen om "doodgewone Denen" te ronselen om daarbij te helpen. Burgers worden via sociale media of gamingplatformen benaderd om taken uit te voeren, zoals het fotograferen van bedrijven.
1 uur geledenMOSKOU/OSLO (ANP/RTR) - Rusland beschuldigt Noorwegen van piraterij, omdat dat land een Russisch schip in beslag heeft genomen. De inbeslagname hangt samen met een zaak van het Oekraïense energiebedrijf Naftogaz. Dat heeft volgens een uitspraak van het Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag recht op meer dan 4,2 miljard dollar (zo'n 3,6 miljard euro) compensatie van Rusland.
2 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Nepal werkt weer aan een waarschuwingssysteem voor aardverschuivingen langs de grens met China. Er moeten aardbevingssensoren, camera's en een satellietverbinding komen in de grensplaats Timure, melden twee anonieme overheidsbronnen aan persbureau Reuters. Dat is in het gebied waar vorige week de dodelijke overstroming plaatsvond.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben het afgelopen jaar 227 mensen gedood bij aanvallen op vermoedelijke drugssmokkelboten op de Grote Oceaan en in het Caribisch gebied, meldt het Amerikaanse leger. Drie vermoedelijke drugssmokkelaars werden levend gered.
7 uur geleden