Premier Sri Lanka beëdigd als interim-president
COLOMBO (ANP/AFP/RTR) - De premier van Sri Lanka is vrijdag beëdigd als interim-president van het Aziatische land, nadat het parlement het ontslag van zijn voorganger Gotabaya Rajapaksa had geaccepteerd. De 73-jarige Ranil Wickremesinghe legde de eed af tegenover de hoogste rechter. Hij trad al op als waarnemend president nadat Rajapaksa na maanden van antiregeringsprotesten het land was ontvlucht en zijn ontslag indiende.
Het parlement kiest op 20 juli een nieuwe president. Kandidaten kunnen zich tot 19 juli melden.
De machtswisseling lijkt de rust herstellen in de eilandstaat, die gebukt gaat onder enorme economische problemen. Rajapaksa en zijn familieclan worden mede verantwoordelijk gehouden voor de grote prijsstijgingen en tekorten aan voedsel, brandstof en medicijnen. De president deelde zijn vertrek mee aan het parlement, kort nadat hij donderdag in Singapore was aangekomen. De omstreden politicus was een dag eerder met een militair vliegtuig naar de Malediven gevlucht.
Demonstranten bestormden en bezetten afgelopen week kantoren en residenties van de president en de premier. Premier Ranil Wickremesinghe, die de noodtoestand uitriep, heeft gezegd met hulp van politie en strijdkrachten de situatie onder controle te brengen.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
12 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
1 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Jared Kushner, de schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is dinsdag bij de ontmoeting tussen de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en de Russische president Vladimir Poetin. Zij gaan het onder meer hebben over het stoppen van de oorlog in Oekraïne.
3 uur geleden