
Premier Sint-Maarten: koloniale fantasieën Baudet zijn beledigend
PHILIPSBURG (ANP) - De minister-president van Sint-Maarten, Luc Mercelina, laat donderdag weten de "koloniale fantasieën" van FVD-leider Thierry Baudet te veroordelen. Mercelina noemt de uitspraken "diep beledigend en opruiend". Baudets plan van 'herbevolking' noemt hij "een koloniaal visioen dat bol staat van raciale superioriteit, demografische manipulatie en imperialistische nostalgie".
Baudet zei woensdag tijdens een vergadering van een parlementaire commissie dat Nederland vroeger met koloniën als Zuid-Afrika en Indonesië "een geweldig groot land was, een imperium". "Nu zitten we met het laatste beetje dat we over hebben (het Caribisch deel van het Koninkrijk) een beetje te kruidenieren."
Hij stelt voor dat de regering onderzoekt om honderdduizenden Nederlanders naar het Caribisch gebied te sturen zodat "het weer helemaal van ons is". Op die manier wil hij dat Nederland weer een trotse natie wordt. "Dan kunnen we daar geweldige dingen doen."
Racistisch en respectloos
"De uitspraken van de heer Baudet zijn niet alleen historisch blind, maar ook gevaarlijk racistisch en diep respectloos tegenover de mensen van dit eiland en de bredere Caribische gemeenschap", zegt Mercelina. "Dit soort koloniale fantasieën horen thuis in de donkerste hoofdstukken van onze gedeelde geschiedenis, niet in de democratische instellingen van de 21e eeuw."
"Dit is niet 1625. Het is 2025", stelt parlementariër Lyndon Lewis. "Het idee dat ons eiland moet worden overspoeld en hervormd door buitenlandse kolonisten om iemands imperialistische fantasie te dienen, is niet alleen beledigend, maar vormt een directe bedreiging voor de waardigheid, identiteit en autonomie van ons volk," stelde Lewis.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Op de achttiende dag van de onafgebroken wake bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn 243 gedode journalisten uit Gaza herdacht. Het was er met zo'n honderd aanwezigen drukker dan op de andere dagen, zag mede-organisator Ineke Palmen van Rotterdam Palestina Coalitie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het landelijk meldpunt Discriminatie.nl gaat bij de politie in Den Haag aangifte doen van discriminatie naar aanleiding van een X-post van PVV-leider Geert Wilders. Bij het meldpunt zijn in korte tijd meer dan 12.500 meldingen binnengekomen over Wilders' bericht, het hoogste aantal dat Discriminatie.nl ooit registreerde over één incident. Volgens het meldpunt laat dat zien dat veel mensen de afbeelding die Wilders op 4 augustus deelde "discriminerend, polariserend en kwetsend" vinden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft nog geen besluit genomen over een mogelijk onderzoek naar een datalek bij het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. De dienst is afgelopen weekend geïnformeerd, laat een woordvoerder van de zorginspectie weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Daniëlle Jansen (Volksgezondheid) laat onderzoek doen naar de hack bij Bevolkingsonderzoek Nederland. De NSC-bewindsvrouw betreurt dat de persoonsgegevens van 485.000 deelnemers aan het preventieve onderzoek naar baarmoederhalskanker nu in vreemde handen zijn. Van in ieder geval een deel van de vrouwen is ook de uitslag van de test gestolen.
7 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Vanwege het warme weer geldt vanaf dinsdag 10.00 uur het Nationaal Hitteplan voor alle provincies in Nederland. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) maandag na overleg met het KNMI over de weersverwachting. De temperatuur kan op dinsdag en woensdag oplopen tot boven de 30 graden.
9 uur geledenGRIJPSKERK (ANP) - Door een ongeluk met twee auto's bij het Groningse Grijpskerk zijn maandagochtend drie mensen om het leven gekomen. Dat meldt de politie op X. Het gaat om twee mannen van 62 en 73 jaar uit de gemeente Westerkwartier en een 50-jarige vrouw uit de gemeente Noardeast-Fryslân.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "geschokt" dat opnieuw journalisten tijdens hun werk in Gaza zijn gedood. Vier medewerkers van nieuwszender Al Jazeera, onder wie correspondent Anas al-Sharif, kwamen zondag om door een aanval op een perstent bij een ziekenhuis. Volgens Al Jazeera lijkt het op een gerichte actie van Israël.
9 uur geleden