Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Rutte vindt twijfels aan Holocaust 'schokkend'

Premier Rutte vindt twijfels aan Holocaust 'schokkend'

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is geschrokken van het onderzoek waaruit blijkt dat bijna een kwart van de Nederlandse jongeren twijfelt aan de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. "Ook ik vind het schokkend", zei hij. "We mogen over alles debatteren, maar het is van belang dat we het in ieder geval over de feiten met elkaar eens zijn."

Rutte vindt het een rol van de overheid, de samenleving en thuis om "gezamenlijk vast te stellen dat we dit niet willen". Thuis aan de eettafel, bij de opvoeding van kinderen, begint "elk fundamenteel debat".

Eerder woensdag zei Justitieminister Dilan Yeşilgöz erg geschrokken te zijn van het onderzoek. "Dit is niet alleen ronduit schokkend, het is ook zeer ernstig", twitterde de VVD-bewindsvrouw.

Werk te doen

Het onderzoek onder 2000 Nederlanders werd vorig jaar gehouden door een internationale organisatie die opkomt voor slachtoffers van de Holocaust. Eerder werd diezelfde peiling gehouden in andere westerse landen, maar nergens waren de resultaten zo ernstig als in Nederland.

"We hebben als samenleving veel werk te doen", concludeert Yeşilgöz. "En snel ook."

Niet verzonnen

"Wat een verschrikking dit bericht", zegt Jan Paternotte, fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer. "Het immense leed van de Shoah is nog overal om ons heen. Het zaaien van twijfel, zelfs door politici, is gevaarlijk en intens kwetsend voor alle nabestaanden. We moeten vechten tegen antisemitisme en haat, elke dag."

"Nee de Holocaust is niet verzonnen", aldus VVD-Kamerlid Ulysse Ellian. "Zolang zoveel mensen dit denken zal er een stevige voedingsbodem voor antisemitisme zijn." Hij noemt educatie "een belangrijke pijler" om dat tegen te gaan. "De betekenis van de Holocaust mag nooit vergeten worden."

Niet negeren

CDA-Kamerlid Anne Kuik noemt de berichtgeving "pijnlijk en zeer verontrustend". De cijfers onderstrepen volgens haar het belang van geschiedenisles, van herdenken en doorvertellen en van opstaan tegen extremisme, antisemitisme en nepnieuws. "Dit mogen we als samenleving niet negeren."

"Wanneer gruwelijkheden uit het verleden niet worden erkend of begrepen is dat een onacceptabele voedingsbodem voor antisemitisme, haat en racisme", twittert PvdA-leider Attje Kuiken. "Rol voor ouders, onderwijs, media en politiek."

PVV'er Harm Beertema wijt de slechte kennis bij jongeren over het oorlogsverleden aan de slechte staat van het onderwijs. "24 procent functioneel analfabeet en ongeveer hetzelfde percentage twijfelt aan de Holocaust. Wat een afgang. Dit land is stuk."

Meer uit Binnenland

Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

28 minuten geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

39 minuten geleden
Klimaatdemonstranten XR lopen A12 op bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.

1 uur geleden
Klimaatdemonstranten XR proberen A12 te betreden bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.

1 uur geleden
YouTube-kanaal prankcaller gelinkt aan schietpartij offline

AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.

3 uur geleden
Hoge Raad geeft bij meer dan helft afwijzingen geen uitleg

DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.

5 uur geleden
Honderden demonstreren in IJsselstein tegen asielnoodopvang

IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.

17 uur geleden