Premier Rutte vindt asieldeal kabinet 'heel fatsoenlijk'
DEN HAAG (ANP) - De asielafspraken waartoe het kabinet vorige week na een uitzonderlijk lange ministerraad heeft besloten, zijn "heel fatsoenlijk" vindt premier Mark Rutte. De gezinshereniging wordt niet verboden maar vertraagd, er komen meer sociale huurwoningen voor statushouders en de Turkijedeal - waarbij Nederland zich verplicht had tot de overname van jaarlijks 1000 vluchtelingen - wordt tijdelijk stopgezet. Dat er vanuit de vier coalitiepartijen kritiek op is "was te voorzien".
Dat zei Rutte tijdens zijn wekelijkse persconferentie. De commotie die de afspraken bij de coalitiepartijen en hun achterbannen hebben veroorzaakt, baren de premier geen zorgen. "Je moet die wel serieus nemen, maar niets doen is ook geen optie." In dit dossier zijn wederom de smalle marges van de Nederlandse politiek zichtbaar, zei Rutte. "Smalle marges en besturen in grijstinten zijn onvermijdelijk in Nederland."
Bij alle vier de coalitiepartijen wordt anders gereageerd op de asieldeal. De VVD-achterban vindt de asielafspraken te zwak, de ChristenUnie vindt ze te ver gaan. Vooral de rem op gezinshereniging zit de CU dwars. Tot donderdag was de stemming in de VVD vooral dat het asielbeleid strenger mag. Het beeld is diverser geworden nadat VVD-Kamerlid Daan de Neef donderdag bekendmaakte uit de Kamer en de partij te vertrekken uit onvrede over de "ijskoude" asielaanpak.
Vertrek De Neef
Rutte vindt dat daar geen sprake van is. "Ik vind wat we hier doen heel fatsoenlijk is." Hij doelt onder meer over het afremmen van de gezinshereniging - om te voorkomen dat mensen bij Ter Apel in het gras moeten slapen - en het tijdelijk verhogen van het percentage sociale huurwoningen dat aan statushouders wordt toegewezen. Samen met het toekennen van een deel van nieuw te bouwen woningen aan statushouders "denk ik dat we echt een afgewogen pakket hebben."
Het vertrek van VVD-Kamerlid De Neef kwam voor Rutte als een verrassing. Hij had geen signaal van hem gekregen, en heeft geen signalen dat andere VVD-Kamerleden vanwege de asielafspraken uit de fractie willen stappen. "Voor mijn partij heeft altijd gegolden dat we als Nederland mensen die vluchten voor oorlog en geweld een veilig heenkomen moeten bieden." De aantallen moeten wel beheersbaar zijn, uitgeprocedeerde asielzoekers moeten zo snel mogelijk worden uitgezet en overlastgevers moeten hard worden aangepakt, voegde de premier daar aan toe.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden