
Premier Rutte: optelsom redenen om toch naar Qatar te gaan
DEN HAAG (ANP) - Een optelsom van redenen heeft het kabinet doen besluiten toch naar het WK voetbal in Qatar te gaan, zegt premier Mark Rutte. De energiezekerheid, de hulp van Qatar bij de evacuatie van Nederlanders uit Afghanistan en de mogelijkheid om de mensenrechten bij de bouw van de stadions in het oliestaatje aan de kaak te stellen, hebben de doorslag gegeven om te gaan. Dit is tegen de wens van de Tweede Kamer in.
Rutte ontkent dat mensenrechten onderaan het lijstje bungelt. "Het is allemaal belangrijk. Ook voor de mensenrechten is het van belang dat je niet de banden doorsnijdt." Als je niet ter plekke bent, kun je daar het gesprek niet over voeren, vinden Rutte en het kabinet. Op veel plekken in de wereld voert Nederland het gesprek over mensenrechten, benadrukt de premier. Ook hij zelf doet dat. Rutte noemt het ter plekke kunnen aangaan van gesprekken over mensenrechten geen gelegenheidsargument. Als je dit soort gelegenheden links laat liggen en de mensenrechten niet aan bod kan stellen, "verandert er niets", zei Rutte.
Het WK in Qatar is zeer omstreden. Bij de bouw van de stadions zouden duizenden arbeidsmigranten om het leven zijn gekomen. De arbeiders worden volgens mensenrechtenorganisaties jarenlang uitgebuit en werken onder erbarmelijke omstandigheden. De mensenrechtenschendingen in de Golfstaat kunnen volgens veel politieke partijen niet onbestraft blijven.
Geen spanningen
Volgens Rutte waren er desondanks geen spanningen in het kabinet bij het nemen van het besluit om te gaan. Anderhalf jaar geleden nam de Tweede Kamer een motie aan, waarin de Kamer het kabinet opriep niet te gaan. Er is niet al die tijd over gedubd in het kabinet, benadrukt Rutte. "We hoefden het niet eerder te doen. Het is nu een aantal weken voor het WK en we hebben een heel zorgvuldige afweging willen maken."
Het is nog niet duidelijk of de premier gaat. De optie om koning Willem-Alexander af te vaardigen staat open, zegt de premier. Het is niet duidelijk wanneer een besluit wordt genomen over de Nederlandse afvaardiging van het kabinet en het koningshuis.
Meer uit Politiek
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is vanuit Israël vertrokken naar Egypte. Hij wordt daar verwacht op een bijeenkomst over Gaza, waar wordt gesproken over het staakt-het-vuren en de toekomst van het Palestijnse gebied.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Politieke partijen willen de discussie over woningbouw minder politiek maken, spreken ze uit in een debat over wonen in aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen. Alle partijen willen dat er jaarlijks zo'n 100.000 huizen gebouwd worden en dat mensen in een betaalbaar, passend huis kunnen wonen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het demissionaire kabinet verwelkomt de vrijlating van de laatste nog levende Israëlische gijzelaars. Minister-president Dick Schoof spreekt op X van "een enorme opluchting", maar benadrukt dat ook de lichamen van overleden gijzelaars snel moeten worden overgedragen. Ook Israël moet zich volgens de premier aan zijn kant van de afspraken houden, zoals het toelaten van veel meer humanitaire hulp in Gaza.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleiders reageren verheugd op de vrijlating van Israëlische gijzelaars die meer dan twee jaar zijn vastgehouden door Hamas. "Fantastisch nieuws", vindt PVV-leider Geert Wilders. GroenLinks-PvdA-voorman Frans Timmermans noemt de vrijlating "hoopvol" en "een belangrijke eerste stap", maar benadrukt dat er ook voor de Palestijnen in Gaza "perspectief moet komen op duurzame vrede".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal verwijt Dilan Yeşilgöz van de VVD dat ze "de huidige tijdgeest niet meer aanvoelt" door vast te houden aan de hypotheekrenteaftrek. Daarmee is ze de "status quo aan het handhaven", zei de CDA'er tijdens het verkiezingsdebat van RTL Nieuws. "U oververhit de woningmarkt nog meer."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het jaarlijks bijbouwen van 100.000 nieuwe woningen is een belofte die het CDA, de VVD en GroenLinks-PvdA niet durven te maken. Lange tijd gold voor het kabinet dit aantal als het jaarlijks te halen doel voor nieuwbouw, maar al jarenlang blijft de bouw achter. In het RTL-verkiezingsdebat zeggen de drie partijen dat het garanderen van jaarlijks 100.000 nieuwe huizen een valse belofte is.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - D66 staat tegenover GroenLinks-PvdA, VVD en CDA als het gaat om arbeidsmigratie. D66-leider Rob Jetten keerde zich in het RTL-verkiezingsdebat als enige tegen de stelling dat er minder arbeidsmigranten moeten worden toegelaten.
1 dag geleden