Premier Rutte: optelsom redenen om toch naar Qatar te gaan
DEN HAAG (ANP) - Een optelsom van redenen heeft het kabinet doen besluiten toch naar het WK voetbal in Qatar te gaan, zegt premier Mark Rutte. De energiezekerheid, de hulp van Qatar bij de evacuatie van Nederlanders uit Afghanistan en de mogelijkheid om de mensenrechten bij de bouw van de stadions in het oliestaatje aan de kaak te stellen, hebben de doorslag gegeven om te gaan. Dit is tegen de wens van de Tweede Kamer in.
Rutte ontkent dat mensenrechten onderaan het lijstje bungelt. "Het is allemaal belangrijk. Ook voor de mensenrechten is het van belang dat je niet de banden doorsnijdt." Als je niet ter plekke bent, kun je daar het gesprek niet over voeren, vinden Rutte en het kabinet. Op veel plekken in de wereld voert Nederland het gesprek over mensenrechten, benadrukt de premier. Ook hij zelf doet dat. Rutte noemt het ter plekke kunnen aangaan van gesprekken over mensenrechten geen gelegenheidsargument. Als je dit soort gelegenheden links laat liggen en de mensenrechten niet aan bod kan stellen, "verandert er niets", zei Rutte.
Het WK in Qatar is zeer omstreden. Bij de bouw van de stadions zouden duizenden arbeidsmigranten om het leven zijn gekomen. De arbeiders worden volgens mensenrechtenorganisaties jarenlang uitgebuit en werken onder erbarmelijke omstandigheden. De mensenrechtenschendingen in de Golfstaat kunnen volgens veel politieke partijen niet onbestraft blijven.
Geen spanningen
Volgens Rutte waren er desondanks geen spanningen in het kabinet bij het nemen van het besluit om te gaan. Anderhalf jaar geleden nam de Tweede Kamer een motie aan, waarin de Kamer het kabinet opriep niet te gaan. Er is niet al die tijd over gedubd in het kabinet, benadrukt Rutte. "We hoefden het niet eerder te doen. Het is nu een aantal weken voor het WK en we hebben een heel zorgvuldige afweging willen maken."
Het is nog niet duidelijk of de premier gaat. De optie om koning Willem-Alexander af te vaardigen staat open, zegt de premier. Het is niet duidelijk wanneer een besluit wordt genomen over de Nederlandse afvaardiging van het kabinet en het koningshuis.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie zal plannen van de coalitie steunen die op één lijn liggen met het partijprogramma, zei FVD-leider Lidewij de Vos voor haar gesprek met D66, VVD, CDA en informateur Rianne Letschert. Of dat voor veel plannen geldt? "Daar heb ik een hard hoofd in."
1 dag geleden