Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Rutte: optelsom redenen om toch naar Qatar te gaan

Premier Rutte: optelsom redenen om toch naar Qatar te gaan

DEN HAAG (ANP) - Een optelsom van redenen heeft het kabinet doen besluiten toch naar het WK voetbal in Qatar te gaan, zegt premier Mark Rutte. De energiezekerheid, de hulp van Qatar bij de evacuatie van Nederlanders uit Afghanistan en de mogelijkheid om de mensenrechten bij de bouw van de stadions in het oliestaatje aan de kaak te stellen, hebben de doorslag gegeven om te gaan. Dit is tegen de wens van de Tweede Kamer in.

Rutte ontkent dat mensenrechten onderaan het lijstje bungelt. "Het is allemaal belangrijk. Ook voor de mensenrechten is het van belang dat je niet de banden doorsnijdt." Als je niet ter plekke bent, kun je daar het gesprek niet over voeren, vinden Rutte en het kabinet. Op veel plekken in de wereld voert Nederland het gesprek over mensenrechten, benadrukt de premier. Ook hij zelf doet dat. Rutte noemt het ter plekke kunnen aangaan van gesprekken over mensenrechten geen gelegenheidsargument. Als je dit soort gelegenheden links laat liggen en de mensenrechten niet aan bod kan stellen, "verandert er niets", zei Rutte.

Het WK in Qatar is zeer omstreden. Bij de bouw van de stadions zouden duizenden arbeidsmigranten om het leven zijn gekomen. De arbeiders worden volgens mensenrechtenorganisaties jarenlang uitgebuit en werken onder erbarmelijke omstandigheden. De mensenrechtenschendingen in de Golfstaat kunnen volgens veel politieke partijen niet onbestraft blijven.

Geen spanningen

Volgens Rutte waren er desondanks geen spanningen in het kabinet bij het nemen van het besluit om te gaan. Anderhalf jaar geleden nam de Tweede Kamer een motie aan, waarin de Kamer het kabinet opriep niet te gaan. Er is niet al die tijd over gedubd in het kabinet, benadrukt Rutte. "We hoefden het niet eerder te doen. Het is nu een aantal weken voor het WK en we hebben een heel zorgvuldige afweging willen maken."

Het is nog niet duidelijk of de premier gaat. De optie om koning Willem-Alexander af te vaardigen staat open, zegt de premier. Het is niet duidelijk wanneer een besluit wordt genomen over de Nederlandse afvaardiging van het kabinet en het koningshuis.

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

6 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

7 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

8 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

8 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

1 dag geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 dag geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden