Premier Rutte naar China voor overleg met president Xi
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte en minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) zijn dinsdag en woensdag in China. Daar hebben ze onder meer een ontmoeting met president Xi Jinping en premier Li Qiang.
Het is voor het eerst sinds 2018 dat Rutte in China overleg heeft met de machtige partijleider. Daarna volgde de corona-epidemie en ging China lang op slot. Pas in november 2023 volgde een nieuwe ontmoeting met Xi, op de G20-top op Bali.
Xi en Rutte spreken onder meer over de economische banden. Ook komt de oorlog in Gaza en Oekraïne aan de orde. Van Leeuwen praat met zijn collega Wang Wentao van Handel. Verder is er een diner met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in China.
Taiwan
De relatie tussen beide landen is de afgelopen jaren een stuk ingewikkelder geworden. Nederland beperkte onder Amerikaanse druk de uitvoer van chipmachines van ASML naar China. En inlichtingendiensten beschuldigen China al jaren van spionage.
Een ander heikel punt is Taiwan. De Tweede Kamer dringt aan op het aanhalen van de banden met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige regio. Een Kamercommissie brengt mogelijk dit jaar nog een bezoek aan Taiwan.
Grote handelsbelangen
De Nederlandse economie is nauw verweven met die van China. De handelsstroom tussen beide landen bedraagt jaarlijks vele tientallen miljarden euro's. Een groot deel van de Chinese goederen die Nederland binnenkomt, wordt direct weer doorgevoerd.
Naast gesprekken met de leiders van het land gaat Rutte ook in gesprek met studenten tijdens een 'collegetour' op een universiteit, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Ook maakt hij een wandeling door een oude buurt van de Chinese hoofdstad.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
9 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
11 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
1 dag geleden