Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Rutte naar China voor overleg met president Xi

Premier Rutte naar China voor overleg met president Xi

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte en minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) zijn dinsdag en woensdag in China. Daar hebben ze onder meer een ontmoeting met president Xi Jinping en premier Li Qiang.

Het is voor het eerst sinds 2018 dat Rutte in China overleg heeft met de machtige partijleider. Daarna volgde de corona-epidemie en ging China lang op slot. Pas in november 2023 volgde een nieuwe ontmoeting met Xi, op de G20-top op Bali.

Xi en Rutte spreken onder meer over de economische banden. Ook komt de oorlog in Gaza en Oekraïne aan de orde. Van Leeuwen praat met zijn collega Wang Wentao van Handel. Verder is er een diner met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in China.

Taiwan

De relatie tussen beide landen is de afgelopen jaren een stuk ingewikkelder geworden. Nederland beperkte onder Amerikaanse druk de uitvoer van chipmachines van ASML naar China. En inlichtingendiensten beschuldigen China al jaren van spionage.

Een ander heikel punt is Taiwan. De Tweede Kamer dringt aan op het aanhalen van de banden met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige regio. Een Kamercommissie brengt mogelijk dit jaar nog een bezoek aan Taiwan.

Grote handelsbelangen

De Nederlandse economie is nauw verweven met die van China. De handelsstroom tussen beide landen bedraagt jaarlijks vele tientallen miljarden euro's. Een groot deel van de Chinese goederen die Nederland binnenkomt, wordt direct weer doorgevoerd.

Naast gesprekken met de leiders van het land gaat Rutte ook in gesprek met studenten tijdens een 'collegetour' op een universiteit, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Ook maakt hij een wandeling door een oude buurt van de Chinese hoofdstad.

Meer uit Politiek

Jetten wil snel einde 'desastreus' mestbeleid minister Wiersma

DEN HAAG (ANP) - D66-leider en beoogd premier Rob Jetten hoopt dat er "heel snel" een nieuw kabinet komt, zodat een einde komt aan het "desastreuze" mestbeleid van demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB). "Het zou schandalig zijn als dit doorgaat, omdat het uiteindelijk boeren op nog grotere afstand zet en de komende jaren nog grotere maatregelen moeten worden genomen", aldus Jetten vrijdag voor aanvang van formatiegesprekken tussen D66, CDA en VVD.

23 minuten geleden
Becking: één landelijke doorstroomtoets vóór 2029 niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.

11 uur geleden
Eerste gesprek met nieuwe informateur 'in goede sfeer' verlopen

DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.

14 uur geleden
Schoof: geen beslissing over Oekraïne zonder de Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.

15 uur geleden
Hermans ziet geen mogelijkheden om gaswinning Warffum te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.

15 uur geleden
Hoog opgelopen conflict in kabinet om mestregels

DEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.

15 uur geleden
Eerste overleg Letschert met leiders D66, CDA en VVD begonnen

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.

18 uur geleden