Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Rutte naar China voor overleg met president Xi

Premier Rutte naar China voor overleg met president Xi

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte en minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) zijn dinsdag en woensdag in China. Daar hebben ze onder meer een ontmoeting met president Xi Jinping en premier Li Qiang.

Het is voor het eerst sinds 2018 dat Rutte in China overleg heeft met de machtige partijleider. Daarna volgde de corona-epidemie en ging China lang op slot. Pas in november 2023 volgde een nieuwe ontmoeting met Xi, op de G20-top op Bali.

Xi en Rutte spreken onder meer over de economische banden. Ook komt de oorlog in Gaza en Oekraïne aan de orde. Van Leeuwen praat met zijn collega Wang Wentao van Handel. Verder is er een diner met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in China.

Taiwan

De relatie tussen beide landen is de afgelopen jaren een stuk ingewikkelder geworden. Nederland beperkte onder Amerikaanse druk de uitvoer van chipmachines van ASML naar China. En inlichtingendiensten beschuldigen China al jaren van spionage.

Een ander heikel punt is Taiwan. De Tweede Kamer dringt aan op het aanhalen van de banden met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige regio. Een Kamercommissie brengt mogelijk dit jaar nog een bezoek aan Taiwan.

Grote handelsbelangen

De Nederlandse economie is nauw verweven met die van China. De handelsstroom tussen beide landen bedraagt jaarlijks vele tientallen miljarden euro's. Een groot deel van de Chinese goederen die Nederland binnenkomt, wordt direct weer doorgevoerd.

Naast gesprekken met de leiders van het land gaat Rutte ook in gesprek met studenten tijdens een 'collegetour' op een universiteit, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Ook maakt hij een wandeling door een oude buurt van de Chinese hoofdstad.

Meer uit Politiek

Schoof draagt voorzittershamer ministerraad over aan Jetten

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Dick Schoof heeft de voorzittershamer van de ministerraad symbolisch overgedragen aan de nieuwe minister-president Rob Jetten van D66. Bij binnenkomst op het ministerie vroeg de partijloze oud-premier aan Jetten of alles goed was gegaan met de beëdiging van het kabinet, Jetten kon dat bevestigen. "Dat is dan een goede start," vond Schoof.

11 minuten geleden
Protestgeluiden van XR te horen tijdens bordesscène

DEN HAAG (ANP) - Bij de bordesscène van het pas beëdigde kabinet-Jetten waren maandagochtend protestgeluiden te horen van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Zij voerden actie bij het hek van Huis ten Bosch in Den Haag omdat zij teleurgesteld zijn in de klimaatambities van het nieuwe kabinet. Terwijl de staatssecretarissen en ministers poseerden voor de foto, waren daardoor onder andere fluitjes en alarmgeluiden te horen.

2 uur geleden
Alle ministers en staatssecretarissen van kabinet-Jetten beëdigd

DEN HAAG (ANP) - Alle bewindspersonen van het nieuwe kabinet zijn beëdigd ten overstaan van koning Willem-Alexander. Inclusief premier Rob Jetten zitten achttien ministers en tien staatssecretarissen in het kabinet. De ministers die ook al in het kabinet-Schoof zaten, hoefden niet opnieuw een eed of belofte af te leggen, de staatssecretarissen wel.

3 uur geleden
Koning en Jetten ondertekenen ontslag van kabinet-Schoof

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft maandag de koninklijke besluiten ondertekend om de bewindslieden van het kabinet-Schoof hun ontslag te verlenen. Premier Rob Jetten zette zijn handtekening er daarna ook onder, om de ministeriële verantwoordelijkheid duidelijk te maken. Dat houdt onder meer in dat hij verantwoordelijk is voor het handelen van de koning.

4 uur geleden
Jetten aangekomen bij Paleis Huis ten Bosch voor beëdiging

DEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten is bij Paleis Huis ten Bosch in Den Haag aangekomen voor zijn beëdiging als minister-president door koning Willem-Alexander. De eerste D66-premier van het land gaat samen met de rest van zijn aankomende kabinet van D66, VVD en CDA bij de koning langs.

4 uur geleden
Scheidend premier Schoof dankt Nederland voor 'leukste baan'

DEN HAAG (ANP) - Scheidend minister-president Dick Schoof vond het premierschap "niet de makkelijkste baan" die hij ooit had, maar "wel de leukste". Dat zegt hij in een videoboodschap die hij daags voor zijn vertrek op X heeft geplaatst. Hij bedankt daarin de Nederlandse bevolking "voor alle steun, aardige woorden en opbouwende kritiek" in de afgelopen anderhalf jaar.

22 uur geleden
Schoof: dat waren twee weken absolute topsport

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag op X gememoreerd dat de Winterspelen erop zitten voor Nederland. "Wat was het een ongelooflijk mooi feest en wat hebben we genoten van twee weken absolute topsport. Met tien gouden, zeven zilveren en drie bronzen medailles waren dit de meest succesvolle Winterspelen ooit."

1 dag geleden