
Premier Rutte naar China voor overleg met president Xi
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte en minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) zijn dinsdag en woensdag in China. Daar hebben ze onder meer een ontmoeting met president Xi Jinping en premier Li Qiang.
Het is voor het eerst sinds 2018 dat Rutte in China overleg heeft met de machtige partijleider. Daarna volgde de corona-epidemie en ging China lang op slot. Pas in november 2023 volgde een nieuwe ontmoeting met Xi, op de G20-top op Bali.
Xi en Rutte spreken onder meer over de economische banden. Ook komt de oorlog in Gaza en Oekraïne aan de orde. Van Leeuwen praat met zijn collega Wang Wentao van Handel. Verder is er een diner met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in China.
Taiwan
De relatie tussen beide landen is de afgelopen jaren een stuk ingewikkelder geworden. Nederland beperkte onder Amerikaanse druk de uitvoer van chipmachines van ASML naar China. En inlichtingendiensten beschuldigen China al jaren van spionage.
Een ander heikel punt is Taiwan. De Tweede Kamer dringt aan op het aanhalen van de banden met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige regio. Een Kamercommissie brengt mogelijk dit jaar nog een bezoek aan Taiwan.
Grote handelsbelangen
De Nederlandse economie is nauw verweven met die van China. De handelsstroom tussen beide landen bedraagt jaarlijks vele tientallen miljarden euro's. Een groot deel van de Chinese goederen die Nederland binnenkomt, wordt direct weer doorgevoerd.
Naast gesprekken met de leiders van het land gaat Rutte ook in gesprek met studenten tijdens een 'collegetour' op een universiteit, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Ook maakt hij een wandeling door een oude buurt van de Chinese hoofdstad.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een wetsvoorstel om geweld tegen hulpverleners altijd te bestraffen met een celstraf krijgt flinke kritiek van de Raad van State. In een advies wijst de raad erop dat het voorstel weliswaar begrijpelijk is en dat geweld tegen bijvoorbeeld politiemensen, brandweer en ambulancemedewerkers ernstig is, maar dat er meerdere negatieve effecten aan zitten. Het voorstel komt uit de koker van de Tweede Kamerleden Joost Eerdmans (JA21) en Dilan Yeşilgöz (VVD).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nicolien van Vroonhoven heeft dinsdagochtend de voorzittershamer gekregen van de NSC-fractie, na het vertrek van partijleider Pieter Omtzigt. Hij kondigde op Goede Vrijdag aan de landelijke politiek te verlaten omdat hij vindt dat hij op het Binnenhof niet kan herstellen van zijn burn-out. "We hebben een paar bewogen dagen achter de rug", erkent Van Vroonhoven. "Het is ons niet in de koude kleren gaan zitten."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker is "dankbaar" voor het voorbeeld van paus Franciscus "van een leven vol hoop". De politica leeft mee "met allen die geraakt zijn door zijn overlijden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Met de dood van paus Franciscus heeft de wereld "een gewaardeerde leider en inspiratiebron" verloren. Dat zegt buitenlandminister Caspar Veldkamp op X. "Op het wereldtoneel benadrukte hij het belang van zorg voor het milieu en werkte hij onvermoeibaar voor armoedebestrijding en wereldvrede."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal is "verdrietig" over de dood van paus Franciscus. "Deze paus gaf de Katholieke Kerk een menselijk gezicht", aldus de christendemocraat in een reactie op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof herdenkt paus Franciscus met "diep respect", laat hij weten op X. "Met zijn diep doorleefde soberheid, dienstbaarheid en medemenselijkheid was paus Franciscus een voorbeeld voor zeer velen, ook voor niet-katholieken", aldus de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De fractietop en de kabinetsleden van NSC zijn zaterdag bij elkaar gekomen voor een overleg na het vertrek van partijleider en medeoprichter Pieter Omtzigt uit de politiek, meldt een woordvoerder van de partij. Zij weet niet wat tijdens dat overleg op de agenda staat.
3 dagen geleden