Premier Rutte naar China voor overleg met president Xi
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte en minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) zijn dinsdag en woensdag in China. Daar hebben ze onder meer een ontmoeting met president Xi Jinping en premier Li Qiang.
Het is voor het eerst sinds 2018 dat Rutte in China overleg heeft met de machtige partijleider. Daarna volgde de corona-epidemie en ging China lang op slot. Pas in november 2023 volgde een nieuwe ontmoeting met Xi, op de G20-top op Bali.
Xi en Rutte spreken onder meer over de economische banden. Ook komt de oorlog in Gaza en Oekraïne aan de orde. Van Leeuwen praat met zijn collega Wang Wentao van Handel. Verder is er een diner met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in China.
Taiwan
De relatie tussen beide landen is de afgelopen jaren een stuk ingewikkelder geworden. Nederland beperkte onder Amerikaanse druk de uitvoer van chipmachines van ASML naar China. En inlichtingendiensten beschuldigen China al jaren van spionage.
Een ander heikel punt is Taiwan. De Tweede Kamer dringt aan op het aanhalen van de banden met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige regio. Een Kamercommissie brengt mogelijk dit jaar nog een bezoek aan Taiwan.
Grote handelsbelangen
De Nederlandse economie is nauw verweven met die van China. De handelsstroom tussen beide landen bedraagt jaarlijks vele tientallen miljarden euro's. Een groot deel van de Chinese goederen die Nederland binnenkomt, wordt direct weer doorgevoerd.
Naast gesprekken met de leiders van het land gaat Rutte ook in gesprek met studenten tijdens een 'collegetour' op een universiteit, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Ook maakt hij een wandeling door een oude buurt van de Chinese hoofdstad.
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
1 dag geleden