Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Oekraïne: dankbaar voor EU-steun maar nog meer nodig

Premier Oekraïne: dankbaar voor EU-steun maar nog meer nodig

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne is de Europese Unie "zeer dankbaar" voor alle financiële en militaire steun sinds de Russische invasie in februari, en het toekennen van de status van kandidaat-lidstaat van de EU. Toch heeft Kiev meer materiële hulp nodig, waaronder wapens, zei de Oekraïense premier Denis Sjmihal in Brussel. Hij zei ook te hopen dat de EU-landen snel kunnen besluiten over de uitkering van een volgend deel van de beloofde 9 miljard euro.

In mei waren de EU-leiders overeengekomen om Oekraïne met 9 miljard euro te helpen lopende rekeningen te betalen, maar niet of dat in de vorm van giften of leningen zou zijn. In juli werd na lang onderhandelen besloten van het bedrag 1 miljard vrij te maken als "hoogst voordelige langlopende lening" voor het door de oorlog geteisterde land. "We hebben die 1 miljard binnen en hopen op een snelle volgende tranche", aldus Sjmihal. Die zou mogelijk 5 miljard euro bedragen. Hij riep ook op tot een totale importboycot van Russische energie en zei dat zijn land uit zijn voorraden gas kan aanbieden aan de EU.

Sjmihal ondertekende wel met de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, een akkoord over een pakket van 500 miljoen euro aan begrotingssteun voor Oekraïne. Dat geld is afkomstig van steuncampagnes en de donorconferentie in Warschau, en zal worden besteed aan huisvesting en onderwijs voor mensen die door de oorlog ontheemd zijn, en aan de landbouwsector in het land. Ook krijgt Oekraïne toegang tot fondsen voor verdere digitalisering van het land en werd een akkoord over douane- en belastingfaciliteiten gesloten.

Het was de eerste keer sinds Rusland Oekraïne binnenviel dat het EU-blok in Brussel met vertegenwoordigers van de Oekraïense regering een zogenoemde associatieraad had. De vorige was in februari, vlak voor de invasie. "We verkeren nu in een geheel andere situatie", aldus EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij zei blij te zijn dat Oekraïne nu kandidaat is voor het EU-lidmaatschap. "De EU zal Oekraïne blijven helpen zich te versterken, en een modern democratisch en onafhankelijk land op te bouwen."

Meer uit Buitenland

Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

2 uur geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

3 uur geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

4 uur geleden
Honderden bij protestmars tegen songfestivaldeelname Israël

WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.

5 uur geleden
Duiker sterft bij zoekactie naar omgekomen Italiaanse grotduikers

MALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.

5 uur geleden
Activisten vast voor uithangen Palestijnse vlag aan Eiffeltoren

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.

7 uur geleden
Rusland: Oekraïense drone neergestort bij kerncentrale Zaporizja

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.

7 uur geleden