Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Nielsen: Groenland heeft de EU nodig, en andersom

Premier Nielsen: Groenland heeft de EU nodig, en andersom

STRAATSBURG (ANP) - "Groenland heeft de Europese Unie nodig en de Europese Unie Groenland", zei de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen tijdens een toespraak in het Europees Parlement in Straatsburg. Hij noemde de EU een "stabiele, betrouwbare en belangrijke partner, al meer dan veertig jaar".

De premier zei dat 2025 tot nu toe een "dramatisch jaar" was voor Groenland. In het voorjaar zei de Amerikaanse president Donald Trump het grondstofrijke en strategisch gelegen land bij de Verenigde Staten te willen voegen. Nielsen heeft herhaaldelijk gezegd dat Trump Groenland niet krijgt. EU-lidstaat Denemarken, waar Groenland bij hoort, steunt hem daarin.

De 34-jarige Nielsen noemde de EU een "standvastige vriend". "Bedankt voor jullie steun tijdens de uitdagende tijden die we nu doormaken." Daarbij noemde hij de VS niet specifiek.

Mineralen

De EU wil de samenwerking met Groenland versterken, vooral vanwege de mineralen die het land heeft. Die zijn nodig voor bijvoorbeeld het maken van batterijen voor hernieuwbare energie. "Onze mineralen kunnen het verschil maken voor de groene transitie in de EU", zei Nielsen.

De Europese Commissie wil in de volgende meerjarenbegroting (2028-2034) de financiële toezegging aan Groenland verdubbelen van 225 naar 530 miljoen. Ook zijn Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) en meerdere Europarlementariërs de afgelopen weken in Groenland geweest. Verder was Nielsen vorige week als eerste Groenlandse premier te gast op de bijeenkomst van Europese leiders in Kopenhagen.

Meer uit Buitenland

Trump: NAVO wacht 'zware' toekomst als landen niet helpen in Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

6 uur geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

7 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

9 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

9 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

10 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

11 uur geleden