Premier Netanyahu ontmoet president Biden dinsdag in Washington
TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu ontmoet dinsdagmiddag in Washington de Amerikaanse president Joe Biden, meldt de Israëlische regering. Eerder waren er berichten dat de ontmoeting maandag zou zijn, maar Netanyahu vertrekt maandag naar de VS. Woensdag spreekt hij het Amerikaanse Congres (parlement) toe over zijn oorlog in de Gazastrook.
Biden en Netanyahu spreken naar verwachting over een bestand in de Gazastrook en de vrijlating van Israëlische gijzelaars in de strook, in ruil voor de vrijlating van Palestijnse gevangenen in Israël of de bezette gebieden. Bij de vele protesten in Israël tegen het beleid van de regering-Netanyahu is dit weekeinde opgeroepen dat Netanyahu helemaal nergens naartoe reist voor hij een akkoord over de vrijlating van de resterende gijzelaars bereikt heeft. Politieke tegenstanders van Netanyahu stellen dat hij de slepende onderhandelingen over een bestand en vrijlatingen saboteert, omdat zijn ultrarechtse coalitieregering bij zo'n akkoord mogelijk uit elkaar valt.
De relatie tussen Netanyahu en Biden is naar verluidt slecht en de Israëlische eerste minister heeft recent nog een felle aanval op Biden gedaan over het uitblijven van bepaalde wapenleveranties aan Israël.
Kritiek op beleid Biden
Woensdag spreekt Netanyahu het Congres toe. De toespraak komt op een pijnlijk moment voor de Democratische Partij van Biden. De partij is verdeeld over de vraag of Biden, gezien zijn leeftijd en gezondheid, de verkiezingen kan winnen en het land nog vier jaar kan leiden, maar ook over zijn beleid ten aanzien van Israëli's en Palestijnen. De Israëlische strijdkrachten vallen al meer dan negen maanden de Gazastrook aan en bombarderen die. Daarbij zijn al bijna 40.000 Palestijnen gedood, voornamelijk vrouwen en minderjarigen.
In Washington zijn bij het Capitool protesten tegen Netanyahu aangekondigd. De Democratische Senaatsvoorzitter Chuck Schumer heeft volgens Amerikaanse mediaberichten niet zijn handtekening gezet onder de uitnodiging van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden aan de Israëlische premier. Hij zei eerder al dat hij "diepe en duidelijke meningsverschillen heeft met het beleid van de regering Netanyahu".
Meer uit Buitenland
INGLEWOOD (ANP) - Buiten het Los Angeles Stadium is maandag gedemonstreerd voorafgaand aan de wedstrijd tussen Iran en Nieuw-Zeeland. Zo'n driehonderd tot vijfhonderd mensen waren aanwezig buiten het stadion. Ze zwaaiden onder meer met vlaggen om hun onvrede over het Iraanse regime te uiten.
8 minuten geledenLOS ANGELES (ANP) - Bij het ongeluk met een bommenwerper in Los Angeles zijn mogelijk acht doden gevallen. De luchtmachtbasis Edwards, waar het toestel kort voor de crash vandaan was vertrokken, zegt er in een verklaring rekening mee te houden dat alle acht bemanningsleden zijn omgekomen, omdat het ongeluk "niet te overleven was".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft aan CNN meer details prijsgegeven over het "akkoord" dat Iran en de VS maandag digitaal ondertekend hebben. Volgens Vance gaat het om een "vrij algemeen document" van anderhalve bladzijde. Nog altijd is niet duidelijk wat er precies is afgesproken in het zogenoemde memorandum van overeenstemming.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israëlische troepen blijven "zolang als dat noodzakelijk is" in Libanon, de Gazastrook en Syrië. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu nadat bekend was gemaakt dat de regering-Trump en het Iraanse regime het eens zijn over een vredesdeal.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De officiële start van de onderhandelingen over toetreding van Oekraïne tot de EU is "voor ons echt een Rubicon, een mijlpaal", zei de Oekraïense vicepremier Taras Kachka maandagavond in Luxemburg. "Toetreding tot de Europese Unie is de droom van de Oekraïense samenleving en een zeer sterke veiligheidsgarantie", zei Kachka tijdens een persconferentie in Luxemburg, na de eerste officiële toetredingsgesprekken.
7 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft per decreet besloten dat begin 2027, na meer dan twee decennia, weer presidentsverkiezingen gehouden moeten worden. Dat schrijft het Palestijnse persbureau Wafa, zonder te benoemen of de hoogbejaarde Abbas zelf ook weer wil meedoen.
8 uur geledenOSLO (ANP) - De rechtbank van Oslo heeft een verzoek van Marius Borg Høiby om vrijgelaten te worden uit voorlopige hechtenis afgewezen, melden Noorse media. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit diende het verzoek maandag in nadat hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf.
9 uur geleden