Premier Libanon veroordeelt incident met VN-waarnemers
BEIROET (ANP/RTR) - De Libanese premier Najib Mikati veroordeelt aanvallen op waarnemers van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon. Drie waarnemers raakten zaterdag gewond door een explosie vlak bij de plek waar zij werkten.
De VN-vredesmissie in Libanon (UNIFIL), die onderzoek doet naar de explosie, heeft het incident ook veroordeeld. Een van de waarnemers komt uit Noorwegen, meldt het Noorse ministerie van Defensie. Het nationale persbureau van Libanon meldt dat de twee anderen Chileens en Australisch zijn. Bij de explosie raakte ook een Libanese tolk gewond.
Het is niet direct duidelijk of er een verband is met de opgelopen spanningen in de regio. Door de oorlog tussen Hamas en Israël is het onrustiger in Libanon, met name in het zuiden. De Libanese beweging Hezbollah en de Israëlische strijdkrachten vallen elkaar regelmatig aan. Israël ontkent betrokkenheid bij de explosie van zaterdag.
De waarnemers en een tolk raakten gewond tijdens een patrouille bij de zogenoemde Blauwe Linie, waar UNIFIL toezicht houdt. De 120 kilometer lange lijn is een tijdelijke grens tussen Libanon en Israël. De Blauwe Linie werd in 2000 door de Verenigde Naties ingesteld om te kunnen controleren of Israëlische troepen het zuiden van Libanon hadden verlaten. Israël had dat gebied vanaf de jaren tachtig bezet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
9 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
12 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
13 uur geleden