Premier Johnson is terug in parlement en belooft versoepeling
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson is voor het eerst sinds zijn besmetting met het nieuwe coronavirus weer in het parlement teruggekeerd en belooft voorzichtige versoepeling van de anticoronamaatregelen. Johnson zei dat het sterftecijfer in het land afschuwelijk is, maar hij vindt dat hij vanaf maandag een begin kan maken met een voorzichtige versoepeling van de beperkende maatregelen, melden Britse media.
Hij komt zondag met meer details en ontvouwt dan het vervolg van de strategie tegen het gevreesde virus. Eerst worden "wetenschappelijke gegevens" over de verspreiding van het virus verder onder de loep genomen. De regering moet volgens de Conservatieve premier de ziekte bestrijden en de economie weer op gang brengen. Belangrijk onderdeel is volgens hem het bijna verdubbelen van het aantal tests tot 200.000 per dag eind deze maand.
De laatste keer dat hij in het parlementsgebouw sprak, was op 25 maart, twee dagen na de invoering van de strikte beperkingen. Hij heeft ondertussen het virus zelf ternauwernood overleefd en was weken uit de roulatie.
Het Verenigd Koninkrijk is met circa 30.000 sterfgevallen en rond de 195.000 besmettingen een van de zwaarst getroffen Europese landen en staat in aantal doden inmiddels bovenaan. Oppositieleider Keir Starmer verweet de premier langzaam en laks beleid. Hij herinnerde Johnson eraan dat hij pas nog opschepte dat andere Europese landen naar het succes van zijn beleid aan het kijken waren. Maar Johnson zei woensdag dat het nog te vroeg is om de sterfgevallen als gevolg van het nieuwe coronavirus in Groot-Brittannië met dat in andere landen te vergelijken. Volgens deskundigen is het virus inmiddels over zijn hoogtepunt heen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De 87-jarige vrouw die vorige week uit haar woning in Madrid werd gezet, kan door een akkoord met de verhuurder toch in het huis blijven wonen. De advocaat van de hoogbejaarde Maricarmen Abascal heeft dat maandagavond laat aan verslaggevers laten weten. Abascal moet de nieuwe huurovereenkomst volgens de Spaanse omroep RTVE zelf nog wel ondertekenen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij niet openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran. Nieuwssite Axios schreef maandag dat Trump Iran economisch zou willen ontzien in ruil voor "concrete stappen" van Iraanse kant met betrekking tot het nucleaire programma. Dat is "nepnieuws", aldus Trump op Truth Social.
4 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Paus Leo heeft zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk afgerond. Een AFP-verslaggever ter plaatse meldt dat de religieus leider een uitgeleide kreeg van president Emmanuel Macron op de luchthaven van Metz, waarna hij vertrok richting Rome. Het was het eerste bezoek van de kerkelijk leider aan het land in bijna twee decennia.
8 uur geledenBAIDOA (ANP/DPA) - Zeker 23 mensen zijn gedood bij een gewapend conflict tussen het Somalische staatsleger en milities gelieerd aan een voormalig regionaal leider. Dat meldt persbureau dpa op gezag van een Somalische parlementariër. De onlusten, die meer dan vijf uur aanhielden, vonden plaats in de zuidwestelijke stad Baidoa.
8 uur geledenSAUMOS (ANP/AFP/RTR) - De grootste natuurbrand in Frankrijk sinds 1949 is na twee maanden geblust, melden autoriteiten. De brand brak in juli uit vlakbij het dorp Saumos in de regio Gironde.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De autoriteiten hebben maandag 164 arrestaties verricht bij demonstraties door scholieren op middelbare scholen in Frankrijk. De demonstraties vonden plaats op 180 scholen. Hierbij raakten twaalf leden van de veiligheidsdiensten, twaalf scholieren en drie schoolmedewerkers gewond.
9 uur geledenDOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.
9 uur geleden