
Premier Johnson in parlement geconfronteerd met nieuwe feestfoto
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson is weer in verlegenheid gebracht door een coronafeestfoto. Die verscheen volgens Britse media op de website van tabloid The Mirror toen de geplaagde conservatieve leider het parlement te woord moest staan tijdens het vragenuurtje.
Op de foto zijn de premier en medewerkers te zien met snacks en een ontkurkte fles "bubbels". Het gaat volgens The Mirror om een kerstquiz op 15 december 2020. Toen golden strenge coronaregels en mochten bedrijven geen kerstfeesten houden.
De publicatie is een nieuwe tegenvaller voor Johnson. Zijn positie stond al onder grote druk door berichten dat de premier en zijn medewerkers feesten en andere sociale bijeenkomsten hebben gehouden terwijl het land in lockdown zat. Die affaire wordt partygate genoemd en wordt gevoed door aanhoudende onthullingen in de media over de feesten.
Meerdere onderzoeken
Het schandaal heeft al geleid tot meerdere onderzoeken. Topambtenaar Sue Gray zocht namens de regering uit wat precies heeft plaatsgevonden en publiceerde onlangs een kritisch verslag. Inmiddels heeft de politie bekendgemaakt dat wordt uitgezocht of coronaregels zijn overtreden. Daardoor kon Gray niet al haar bevindingen delen.
De affaire kan de premier politiek de kop kosten. Meerdere partijgenoten hebben al duidelijk gemaakt dat ze binnen hun Conservatieve Partij willen stemmen over zijn positie. Als parlementariërs Johnson afzetten als partijleider moet hij ook opstappen als premier. Dat kan een partijgenoot de minister-president worden en zijn ambtstermijn afmaken.
Politie
De linkse oppositie vindt het vreemd dat de politie de zaak niet onderzoekt. "Dit lijkt toch opvallend veel op een van de kerstfeesten waarvan de premier heeft volgehouden dat ze niet hebben plaatsgevonden", sneerde Labourlid Fabian Hamilton volgens Sky News. De politie van Londen had wel weet van de bijeenkomst, maar besloot eerder die niet te onderzoeken omdat er geen aanwijzingen waren voor strafbare feiten. Op grond van de foto is besloten er nog eens naar te kijken, zo werd bekend na het debat. De politie onderzoekt twaalf andere bijeenkomsten.
De premier noemde de kritiek onterecht. Hij benadrukte dat de betreffende bijeenkomst wel degelijk is gemeld bij onderzoekers.
Meer uit Buitenland
PAU (ANP/AFP) - De Franse premier François Bayrou ontkent dat hij al in de jaren negentig op de hoogte was van grootschalig misbruik op een katholieke school. Hij moest getuigen voor een parlementaire commissie over wat hij wist over het schandaal toen hij minister van Onderwijs was, van 1993 tot 1997.
1 uur geledenGRANADA (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring in Spanje en Portugal van twee weken geleden is ontstaan in een onderstation in de zuidelijke stad Granada, meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen. Het is nog altijd niet duidelijk wat de oorzaak was van de stroomuitval.
3 uur geledenDOHA (ANP) - Donald Trump is onder de indruk van de nieuwe Syrische leider Ahmed al-Sharaa, heeft hij kort na een ontmoeting gezegd tegen journalisten. Hij omschreef de voormalige guerrillaleider als een "jonge, aantrekkelijke man" met een hele sterke achtergrond. De ontmoeting was volgens hem "geweldig".
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De nieuwe Duitse regeringsleider Friedrich Merz wil dat zijn land het sterkste leger van Europa krijgt. Duitsland moet zijn verdediging zodanig opvoeren dat "we onszelf niet hoeven te verdedigen", zei de bondskanselier in zijn eerste regeringsverklaring in het parlement na zijn aantreden vorige week.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de Franse president Emmanuel Macron de kant kiest van Hamas. Hij lijkt op X te reageren op de kritiek die Macron in een televisie-interview uitte op Israël. Hij noemde het dinsdag "schandelijk" dat een half miljoen mensen in Gaza dreigen te verhongeren.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Anti-corruptieorganisatie Transparency International (TI) noemt de rechterlijke uitspraak over de sms'jes van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen "een historische overwinning voor transparantie in de EU". Het Hof van Justitie van de Europese Unie besliste dat de Commissie een verzoek van The New York Times om inzage in de sms'jes tussen Von der Leyen en de directeur van farmaciegigant Pfizer niet mocht afwijzen.
5 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in Qatar aangekomen voor het tweede deel van zijn reis naar het Midden-Oosten. Zijn vliegtuig landde op een luchthaven in Doha.
5 uur geleden