Premier Johnson herschikt kabinet, ontslaat drie ministers
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson heeft zijn kabinet ingrijpend herschikt. Hij vervangt onder meer zijn minister van Buitenlandse Zaken Dominic Raab, die onder vuur lag vanwege de manier waarop de crisis in Afghanistan is aangepakt. Raab wordt volgens Britse media gedegradeerd naar minister van Justitie.
Raab wordt vervangen door minister van Handel Liz Truss, die zich de tweede vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken in de Britse geschiedenis mag noemen. Johnson handhaaft twee andere belangrijke bewindslieden: minister van Financiën Rishi Sunak en minister van Binnenlandse Zaken Priti Patel.
Minister Raab is volgens bronnen van Sky News woest over zijn degradatie. Hij moest anderhalf jaar geleden nog invallen voor Johnson toen die na een coronabesmetting in het ziekenhuis belandde. De minister lijkt nu een prijs te betalen voor de onvrede over de besluitvorming rond de machtsovername van de Taliban in Afghanistan.
Veel kritiek
Drie andere ministers zijn ontslagen en krijgen geen andere posten. Het gaat om de ministers van Onderwijs, Huisvesting en Justitie. "Bedankt aan iedereen bij het ministerie voor hun werk, toewijding en vriendschap", schrijft ex-huisvestingsminister Robert Jenrick, die wordt vervangen door Michael Gove.
Onderwijsminister Gavin Williamson kreeg veel kritiek over het beleid rondom schoolsluitingen door de pandemie. Ook werd hij onlangs in verlegenheid gebracht toen hij twee sporters met een donkere huidskleur verwarde. Hij zei een ontmoeting te hebben gehad met voetballer Marcus Rashford, maar het bleek te gaan om rugbyspeler Maro Itoje.
Eensgezind team
Johnson wil volgens anonieme overheidsbronnen "een sterk en eensgezind team" neerzetten om het land "beter op te bouwen na de pandemie". Zijn regering kreeg aanvankelijk veel waardering voor de snelle vaccinatiecampagne, maar ziet in peilingen inmiddels oppositiepartij Labour inlopen.
Het komt vaker voor dat Britse ministers tussentijds moeten opstappen. Johnson ontsloeg begin 2020 ook meerdere bewindslieden. Britse media gaven die ingreep de bijnaam "het bloedbad van Valentijnsdag".
Meer uit Buitenland
CLACTON-ON-SEA (ANP) - Reform UK-leider Nigel Farage heeft zoals verwacht de tussentijdse parlementsverkiezingen in zijn kiesdistrict Clacton gewonnen en krijgt daarmee zijn zetel in het parlement terug. Hij trad ruim een maand geleden af als lid van het Lagerhuis wegens kritiek op zijn financiën en vroeg kiezers om hem opnieuw te steunen.
57 minuten geledenRIGA (ANP/AFP) - Gevechtsvliegtuigen hebben vrijdag een drone neergeschoten die het luchtruim van Letland was binnengedrongen. Dat melden de Letse strijdkrachten. Het is al de tweede keer deze week dat een drone boven het NAVO-land wordt neergehaald.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Zeker vier mensen zijn omgekomen door zware regenval in het oosten van Japan. Duizenden reizigers strandden op luchthaven Narita bij Tokio doordat het treinverkeer was ontregeld.
2 uur geledenCLACTON (ANP/AFP) - De rechts-populistische Britse politicus Nigel Farage heeft zichzelf uitgeroepen tot winnaar van de tussentijdse parlementsverkiezing in Clacton. De stemmen worden nog geteld maar de leider van Reform UK heeft naar eigen zeggen een "overtuigende en overweldigende" overwinning geboekt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat nieuwe vliegdekschepen weer stoomkatapulten gebruiken om gevechtsvliegtuigen te lanceren. Hij heeft de marine opdracht gegeven het modernere elektromagnetische systeem EMALS te vervangen. De omschakeling gaat naar verwachting honderden miljoenen dollars kosten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het bestuur van het Kennedy Center in Washington heeft donderdag gestemd om de naam van president Donald Trump opnieuw op de gevel aan te brengen. Dat meldt het Democratische congreslid Joyce Beatty, die in het bestuur zit. Een rechter bepaalde eerder dat het cultuurcentrum niet zonder toestemming van het Congres kan worden hernoemd.
5 uur geledenBORDEAUX (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben een 15-jarige jongen aangehouden die ervan wordt verdacht een bosbrand te hebben gesticht waarbij twee brandweerlieden omkwamen. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP.
7 uur geleden