Premier Johnson herschikt kabinet, ontslaat drie ministers
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson heeft zijn kabinet ingrijpend herschikt. Hij vervangt onder meer zijn minister van Buitenlandse Zaken Dominic Raab, die onder vuur lag vanwege de manier waarop de crisis in Afghanistan is aangepakt. Raab wordt volgens Britse media gedegradeerd naar minister van Justitie.
Raab wordt vervangen door minister van Handel Liz Truss, die zich de tweede vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken in de Britse geschiedenis mag noemen. Johnson handhaaft twee andere belangrijke bewindslieden: minister van Financiën Rishi Sunak en minister van Binnenlandse Zaken Priti Patel.
Minister Raab is volgens bronnen van Sky News woest over zijn degradatie. Hij moest anderhalf jaar geleden nog invallen voor Johnson toen die na een coronabesmetting in het ziekenhuis belandde. De minister lijkt nu een prijs te betalen voor de onvrede over de besluitvorming rond de machtsovername van de Taliban in Afghanistan.
Veel kritiek
Drie andere ministers zijn ontslagen en krijgen geen andere posten. Het gaat om de ministers van Onderwijs, Huisvesting en Justitie. "Bedankt aan iedereen bij het ministerie voor hun werk, toewijding en vriendschap", schrijft ex-huisvestingsminister Robert Jenrick, die wordt vervangen door Michael Gove.
Onderwijsminister Gavin Williamson kreeg veel kritiek over het beleid rondom schoolsluitingen door de pandemie. Ook werd hij onlangs in verlegenheid gebracht toen hij twee sporters met een donkere huidskleur verwarde. Hij zei een ontmoeting te hebben gehad met voetballer Marcus Rashford, maar het bleek te gaan om rugbyspeler Maro Itoje.
Eensgezind team
Johnson wil volgens anonieme overheidsbronnen "een sterk en eensgezind team" neerzetten om het land "beter op te bouwen na de pandemie". Zijn regering kreeg aanvankelijk veel waardering voor de snelle vaccinatiecampagne, maar ziet in peilingen inmiddels oppositiepartij Labour inlopen.
Het komt vaker voor dat Britse ministers tussentijds moeten opstappen. Johnson ontsloeg begin 2020 ook meerdere bewindslieden. Britse media gaven die ingreep de bijnaam "het bloedbad van Valentijnsdag".
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
21 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
47 minuten geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.
4 uur geleden