Premier Johnson bezoekt Golfstaten, wil meer olieproductie
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De Britse premier Boris Johnson begint woensdag aan een bezoek aan de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) en Saudi-Arabië. Hij wil de Golfstaten overhalen om meer olie te gaan produceren om zo de hard gestegen brandstofprijzen door de oorlog in Oekraïne tegen te gaan.
Johnson zal in Abu Dhabi een ontmoeting hebben met kroonprins Mohammed bin Zayed Al Nahyan, de leider van de VAE. Daarna reist hij naar de Saudische hoofdstad Riyad voor een ontmoeting met kroonprins Mohammed bin Salman.
Door de oorlog in Oekraïne en zorgen over verstoringen van de Russische olieleveringen zijn de olieprijzen naar de hoogste niveaus in jaren gestegen, hoewel de prijzen de afgelopen dagen wel wat zijn gedaald. In een verklaring stelde Johnson dat de wereld af moet van Russische fossiele brandstoffen en dat de VAE en Saudi-Arabië daar een zeer belangrijke rol bij kunnen spelen. Het Verenigd Koninkrijk heeft al gezegd tegen het einde van dit jaar helemaal te willen stoppen met de import van Russische olie.
Controversieel bezoek
De VAE en Saudi-Arabië zijn lid van oliekartel OPEC. De twee Golfstaten produceren samen meer dan 13 miljoen vaten per dag en hebben voldoende reservecapaciteit om de productie verder op te voeren. De OPEC en bondgenoten waaronder Rusland zijn al bezig om maandelijks meer te produceren, maar het oliekartel heeft tot dusver geen gehoor gegeven aan oproepen van onder meer Europa en de Verenigde Staten om nog meer olie te gaan oppompen.
Het bezoek van Johnson aan Saudi-Arabië is wel controversieel, want zaterdag werd nog bekend dat het land op één dag 81 mensen had geëxecuteerd die waren veroordeeld voor terrorisme. Mensenrechtenorganisaties hadden daarom Johnson opgeroepen het bezoek af te blazen. Johnson heeft gezegd dat hij de kwestie zal bespreken tijdens zijn bezoek aan Riyad.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
20 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
10 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
13 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
15 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
15 uur geleden