Premier Japan herdenkt doden WOII met offer aan omstreden tempel
TOKIO (ANP) - De Japanse premier Shinzo Abe heeft een ritueel offer gestuurd naar de omstreden Yasukuni-tempel, waar de Japanse oorlogsdoden worden geëerd. Het is zaterdag 75 jaar geleden dat Japan capituleerde tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Abe kwam niet persoonlijk naar de tempel omdat hij met een dergelijk bezoek de woede op de hals zou halen van China en Zuid-Korea. In de tempel worden namelijk ook veroordeelde oorlogsmisdadigers geëerd. Voor de twee buurlanden is de tempel dan ook een symbool van de militaire agressie van Japan tijdens de oorlog.
Twee leden van het Abe's kabinet brachten wel een bezoek aan de Yasukuni-tempel. Namens de premier heeft een parlementariër van de regerende LDP-partij zijn respect overgebracht. Sinds 2013 heeft Abe de tempel niet meer bezocht.
De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in zei tijdens een toespraak in zijn eigen land dat zijn regering altijd bereid is om met Japan in dialoog te treden over historische geschillen. Het land viert zaterdag dat het in 1945 bevrijd is van Japan dat sinds 1910 over het Koreaanse schiereiland heerste. Zuid-Korea en Japan hebben nauwe economische banden, maar het Japanse koloniale verleden ligt nog altijd gevoelig.
Ook in Nederland wordt zaterdag stilgestaan bij de capitulatie van Japan, waardoor de Tweede Wereldoorlog ook in voormalig Nederlands-Indië ten einde kwam. Koning Willem-Alexander is aanwezig bij de herdenking, die wordt gehouden bij het Indisch Monument in Den Haag.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft van de Verenigde Staten "dagen" de tijd gekregen om te reageren op een vredesvoorstel. Dat voorziet in het opgeven van grondgebied door Oekraïne in ruil voor Amerikaanse veiligheidsgaranties, schrijft de krant Financial Times. Die baseert zich op anonieme bronnen.
19 minuten geledenNIINISALO (ANP/RTR) - Finland heeft honderden dronejammers aangeschaft. Die verstoren de navigatiesignalen van onbemande toestellen en worden opgesteld rond belangrijke infrastructuur, zoals militaire bases.
29 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP/DPA) - UNICEF ziet een alarmerende toename van pasgeborenen met ondergewicht in Gaza. In 2022, voordat de oorlog tussen Israël en Hamas begon, werden per maand gemiddeld 250 baby's van minder dan 2,5 kilo geboren. In de eerste helft van dit jaar waren dat er gemiddeld 300 en van juli tot en met september zelfs 460 per maand, ondanks een sterke daling van het totale aantal geboorten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Wereldwijd zijn dit jaar zeker 111 journalisten gedood, van wie 51 in de Gazastrook. Dat meldt de Internationale Federatie van Journalisten (IFJ), die concludeert dat opnieuw sprake is van een bijzonder dodelijk jaar voor de pers.
2 uur geledenDUBLIN (ANP) - Het lijkt erop dat de EU de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne gaat gebruiken, ook als België ertegen blijft. De Europese Commissie heeft weliswaar twee opties voor extra financiële hulp aan Oekraïne aan de lidstaten voorgelegd, maar nu koerst ook voorzitter van de EU-leiders António Costa aan op de inzet van de bevroren Russische tegoeden. Voor goedkeuring daarvan is op de EU-top van volgende week een gekwalificeerde meerderheid nodig. Normaliter moeten dergelijke besluiten door alle 27 EU-regeringsleiders worden genomen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Ongeveer de helft van de inwoners van Kyiv zit zonder stroom na een serie Russische aanvallen op de elektriciteitsvoorzieningen, zegt het Oekraïense ministerie van Energie dinsdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten roepen Cambodja en Thailand op om de gevechten te staken. De landen moeten terugkeren naar de afspraken die ze gemaakt hebben in oktober, zegt minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Dit conflict is een van de conflicten waar de regering van Donald Trump een einde aan gemaakt zegt te hebben.
4 uur geleden