Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Japan herdenkt doden WOII met offer aan omstreden tempel

Premier Japan herdenkt doden WOII met offer aan omstreden tempel

TOKIO (ANP) - De Japanse premier Shinzo Abe heeft een ritueel offer gestuurd naar de omstreden Yasukuni-tempel, waar de Japanse oorlogsdoden worden geëerd. Het is zaterdag 75 jaar geleden dat Japan capituleerde tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Abe kwam niet persoonlijk naar de tempel omdat hij met een dergelijk bezoek de woede op de hals zou halen van China en Zuid-Korea. In de tempel worden namelijk ook veroordeelde oorlogsmisdadigers geëerd. Voor de twee buurlanden is de tempel dan ook een symbool van de militaire agressie van Japan tijdens de oorlog.

Twee leden van het Abe's kabinet brachten wel een bezoek aan de Yasukuni-tempel. Namens de premier heeft een parlementariër van de regerende LDP-partij zijn respect overgebracht. Sinds 2013 heeft Abe de tempel niet meer bezocht.

De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in zei tijdens een toespraak in zijn eigen land dat zijn regering altijd bereid is om met Japan in dialoog te treden over historische geschillen. Het land viert zaterdag dat het in 1945 bevrijd is van Japan dat sinds 1910 over het Koreaanse schiereiland heerste. Zuid-Korea en Japan hebben nauwe economische banden, maar het Japanse koloniale verleden ligt nog altijd gevoelig.

Ook in Nederland wordt zaterdag stilgestaan bij de capitulatie van Japan, waardoor de Tweede Wereldoorlog ook in voormalig Nederlands-Indië ten einde kwam. Koning Willem-Alexander is aanwezig bij de herdenking, die wordt gehouden bij het Indisch Monument in Den Haag.

Meer uit Buitenland

Iran ontbiedt Duitse ambassadeur na demonstratie in München

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.

5 uur geleden
Vance: Iran wil Trumps rode lijnen niet erkennen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.

6 uur geleden
Meer arrestaties na fatale mishandeling in Frankrijk

LYON (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn opgepakt in het onderzoek naar de fatale mishandeling van de nationalistische activist Quentin Deranque. Het Openbaar Ministerie in Lyon bevestigt dat het aantal arrestaties is opgelopen.

6 uur geleden
AfD-politicus beboet voor nazigroet op verkiezingsposter

FRANKFURT (ANP/DPA) - Een politicus van Alternative für Deutschland (AfD) is veroordeeld voor een verkiezingsposter waarop de nazigroet wordt getoond. Een rechtbank heeft hem een boete van 11.600 euro opgelegd.

7 uur geleden
Oekraïne en Rusland klaar met eerste dag van overleg in Genève

GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in het Zwitserse Genève is voorbij, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar. Ze praten woensdag verder, opnieuw onder bemiddeling van de Verenigde Staten.

8 uur geleden
Iran houdt grote herdenking voor omgekomen betogers

TEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran hebben de Iraanse autoriteiten een herdenkingsceremonie gehouden voor de duizenden mensen die omkwamen bij de protesten in dat land de afgelopen weken. De herdenking werd gehouden in de Imam Khomeini Mosalla-moskee, het grootste islamitische gebedshuis in Teheran. Tijdens de herdenking waren nationalistische liederen te horen en werd "dood aan Amerika" en "dood aan Israël" geroepen.

9 uur geleden
Minister Saar namens Israël bij bijeenkomst vredesraad Washington

JERUZALEM (ANP/AFP) - Buitenlandminister Gideon Saar neemt donderdag namens Israël deel aan de eerste bijeenkomst van de zogenoemde Vredesraad van Donald Trump. Landen die deelnemen aan die onlangs opgerichte organisatie van de Amerikaanse president, komen in Washington samen.

10 uur geleden