Premier Israël betuigt spijt over wat VN-personeel is aangedaan
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn spijt betuigd over wat personeel van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is aangedaan. Hij heeft in een boodschap aan de Italiaanse premier Giorgia Meloni gezegd dat hij betreurt wat blauwhelmen is overkomen. Israël stelt volgens hem alles in het werk om te voorkomen dat er slachtoffers vallen onder de meer dan 10.000 medewerkers van UNIFIL in het zuiden van Libanon, onder wie veel Italianen.
Hij voegde eraan toe dat Israël ook alles doet om de oorlog te winnen. Eerder op de dag stelde hij dat de VN-vredesmacht zich moet terugtrekken uit gebieden waar Israël langs de grens met de Libanese beweging Hezbollah vecht. UNIFIL weigert zich terug te trekken. In de afgelopen dagen zijn vijf blauwhelmen in Zuid-Libanon gewond geraakt. Zondagmorgen reden Israëlische tanks volgens UNIFIL het toegangshek tot een basis aan de Libanees-Israëlische grens kapot en drongen het kampement binnen. Afgelopen week schoten Israëlische tanks op wachttorens van UNIFIL waarbij twee blauwhelmen gewond zijn geraakt.
De Verenigde Naties spreken van "schokkende schendingen" van de over UNIFIL gemaakte afspraken. Zaterdag hebben tientallen landen die deelnemen aan UNIFIL op initiatief van Poolse diplomaten bij de VN een verklaring afgegeven die aanvallen op UNIFIL veroordeelt en oproept die onmiddellijk te stoppen. De strijdende partijen in het zuiden van Libanon dienen de VN-vredesmacht te respecteren en de veiligheid van de betrokkenen te waarborgen. Nederland heeft zich ook achter deze verklaring geschaard.
De Israëlische ambassadeur bij de VN, Danny Danon, vindt het echter "onbegrijpelijk" dat de Verenigde Naties de blauwhelmen "in de vuurlinie houden en niet terugtrekken uit alle gebieden in Libanon waar Israël en Hezbollah in gevecht zijn". Hezbollah gebruikt volgens hem bases van UNIFIL om zich te verschuilen of om hinderlagen te leggen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
20 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
23 minuten geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
1 uur geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is woedend over de kritiek van westerse landen op de goedkeuring van nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. De regering vindt dat er sprake is van discriminatie jegens Joden.
4 uur geleden