Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Israël betuigt spijt over wat VN-personeel is aangedaan

Premier Israël betuigt spijt over wat VN-personeel is aangedaan

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn spijt betuigd over wat personeel van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is aangedaan. Hij heeft in een boodschap aan de Italiaanse premier Giorgia Meloni gezegd dat hij betreurt wat blauwhelmen is overkomen. Israël stelt volgens hem alles in het werk om te voorkomen dat er slachtoffers vallen onder de meer dan 10.000 medewerkers van UNIFIL in het zuiden van Libanon, onder wie veel Italianen.

Hij voegde eraan toe dat Israël ook alles doet om de oorlog te winnen. Eerder op de dag stelde hij dat de VN-vredesmacht zich moet terugtrekken uit gebieden waar Israël langs de grens met de Libanese beweging Hezbollah vecht. UNIFIL weigert zich terug te trekken. In de afgelopen dagen zijn vijf blauwhelmen in Zuid-Libanon gewond geraakt. Zondagmorgen reden Israëlische tanks volgens UNIFIL het toegangshek tot een basis aan de Libanees-Israëlische grens kapot en drongen het kampement binnen. Afgelopen week schoten Israëlische tanks op wachttorens van UNIFIL waarbij twee blauwhelmen gewond zijn geraakt.

De Verenigde Naties spreken van "schokkende schendingen" van de over UNIFIL gemaakte afspraken. Zaterdag hebben tientallen landen die deelnemen aan UNIFIL op initiatief van Poolse diplomaten bij de VN een verklaring afgegeven die aanvallen op UNIFIL veroordeelt en oproept die onmiddellijk te stoppen. De strijdende partijen in het zuiden van Libanon dienen de VN-vredesmacht te respecteren en de veiligheid van de betrokkenen te waarborgen. Nederland heeft zich ook achter deze verklaring geschaard.

De Israëlische ambassadeur bij de VN, Danny Danon, vindt het echter "onbegrijpelijk" dat de Verenigde Naties de blauwhelmen "in de vuurlinie houden en niet terugtrekken uit alle gebieden in Libanon waar Israël en Hezbollah in gevecht zijn". Hezbollah gebruikt volgens hem bases van UNIFIL om zich te verschuilen of om hinderlagen te leggen.

Meer uit Buitenland

VS halen Venezolaanse interim-president van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.

2 uur geleden
Republikeinen kondigen plan aan voor einde gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.

2 uur geleden
Iraanse president schrijft brief aan Amerikaanse bevolking

TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.

3 uur geleden
FT: Trump dreigt zonder coalitie geen wapens aan Kyiv te leveren

LONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.

3 uur geleden
Amerikaan gearresteerd om doodsbedreigingen aan Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.

4 uur geleden
Zelensky belt met Amerikanen en Rutte over bestandsplannen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.

4 uur geleden
Mogelijk zwaarste Iraanse raketaanvallen op Israël sinds februari

TEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.

6 uur geleden