Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Israël betuigt spijt over wat VN-personeel is aangedaan

Premier Israël betuigt spijt over wat VN-personeel is aangedaan

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn spijt betuigd over wat personeel van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is aangedaan. Hij heeft in een boodschap aan de Italiaanse premier Giorgia Meloni gezegd dat hij betreurt wat blauwhelmen is overkomen. Israël stelt volgens hem alles in het werk om te voorkomen dat er slachtoffers vallen onder de meer dan 10.000 medewerkers van UNIFIL in het zuiden van Libanon, onder wie veel Italianen.

Hij voegde eraan toe dat Israël ook alles doet om de oorlog te winnen. Eerder op de dag stelde hij dat de VN-vredesmacht zich moet terugtrekken uit gebieden waar Israël langs de grens met de Libanese beweging Hezbollah vecht. UNIFIL weigert zich terug te trekken. In de afgelopen dagen zijn vijf blauwhelmen in Zuid-Libanon gewond geraakt. Zondagmorgen reden Israëlische tanks volgens UNIFIL het toegangshek tot een basis aan de Libanees-Israëlische grens kapot en drongen het kampement binnen. Afgelopen week schoten Israëlische tanks op wachttorens van UNIFIL waarbij twee blauwhelmen gewond zijn geraakt.

De Verenigde Naties spreken van "schokkende schendingen" van de over UNIFIL gemaakte afspraken. Zaterdag hebben tientallen landen die deelnemen aan UNIFIL op initiatief van Poolse diplomaten bij de VN een verklaring afgegeven die aanvallen op UNIFIL veroordeelt en oproept die onmiddellijk te stoppen. De strijdende partijen in het zuiden van Libanon dienen de VN-vredesmacht te respecteren en de veiligheid van de betrokkenen te waarborgen. Nederland heeft zich ook achter deze verklaring geschaard.

De Israëlische ambassadeur bij de VN, Danny Danon, vindt het echter "onbegrijpelijk" dat de Verenigde Naties de blauwhelmen "in de vuurlinie houden en niet terugtrekken uit alle gebieden in Libanon waar Israël en Hezbollah in gevecht zijn". Hezbollah gebruikt volgens hem bases van UNIFIL om zich te verschuilen of om hinderlagen te leggen.

Meer uit Buitenland

Rusland houdt uitgeklede militaire parade, geen zwaar materieel

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.

2 uur geleden
Oud-generaal van Assad opgepakt om chemische aanval

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.

6 uur geleden
Landen sturen vliegtuigen voor opvarenden van de Hondius

TENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.

6 uur geleden
Mexico wil schooljaar een maand eerder stoppen om WK

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.

6 uur geleden
Kremlin bevestigt instemming staakt-het-vuren met Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.

13 uur geleden
Zelensky bevestigt tijdelijk bestand met Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.

14 uur geleden
Trump kondigt driedaags bestand tussen Oekraïne en Rusland aan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.

16 uur geleden