Premier Irak veroordeelt aanval VS in Baghdad
BAGHDAD (ANP/RTR) - De Iraakse premier Adil Abdul-Mahdi heeft de aanval door de VS op een konvooi op de luchthaven van Baghdad veroordeeld. Hij noemde het een grove schending van de voorwaarden voor de aanwezigheid van Amerikaanse militairen in zijn land en sprak van moord. Hij zei van plan te zijn met wetten te komen die de waardigheid, veiligheid en soevereiniteit van het land garanderen.
Ook de Iraakse strijdkrachten hebben in een verklaring beklemtoond dat de Amerikanen naar het land zijn gekomen om Islamitische Staat te bestrijden. Ze hebben geen ander mandaat en ze hebben de voorwaarden voor hun aanwezigheid geschonden door "onze held" Abu Mahdi al-Muhandis te vermoorden. "Het Gezamenlijke Commando Operaties rouwt om de martelaar en held (de pro-Iraanse militie-aanvoerder al-Muhandis) die afgelopen nacht is vermoord in een verraderlijke en laffe Amerikaanse aanval bij het vliegveld van Bagdad" aldus de verklaring.
Het Iraakse leger heeft eerder al gezegd dat de circa 5000 Amerikaanse militairen die nog in het land zijn, weg moeten. Die 5000 vormen ongeveer 7 procent van het totaal Amerikaanse militairen in de regio (inclusief Afghanistan). De pro-Iraanse politicus Hadi al-Amiri heeft het politiek en etnisch verscheurde Irak opgeroepen zich eindelijk te verenigen en alle buitenlandse troepen uit te zetten. Al-Amiri leidt een partijenalliantie (Fatah Alliantie) die met 48 zetels de op één na grootste groep in het parlement is.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
4 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.
4 uur geleden