Premier Irak veroordeelt aanval VS in Baghdad
BAGHDAD (ANP/RTR) - De Iraakse premier Adil Abdul-Mahdi heeft de aanval door de VS op een konvooi op de luchthaven van Baghdad veroordeeld. Hij noemde het een grove schending van de voorwaarden voor de aanwezigheid van Amerikaanse militairen in zijn land en sprak van moord. Hij zei van plan te zijn met wetten te komen die de waardigheid, veiligheid en soevereiniteit van het land garanderen.
Ook de Iraakse strijdkrachten hebben in een verklaring beklemtoond dat de Amerikanen naar het land zijn gekomen om Islamitische Staat te bestrijden. Ze hebben geen ander mandaat en ze hebben de voorwaarden voor hun aanwezigheid geschonden door "onze held" Abu Mahdi al-Muhandis te vermoorden. "Het Gezamenlijke Commando Operaties rouwt om de martelaar en held (de pro-Iraanse militie-aanvoerder al-Muhandis) die afgelopen nacht is vermoord in een verraderlijke en laffe Amerikaanse aanval bij het vliegveld van Bagdad" aldus de verklaring.
Het Iraakse leger heeft eerder al gezegd dat de circa 5000 Amerikaanse militairen die nog in het land zijn, weg moeten. Die 5000 vormen ongeveer 7 procent van het totaal Amerikaanse militairen in de regio (inclusief Afghanistan). De pro-Iraanse politicus Hadi al-Amiri heeft het politiek en etnisch verscheurde Irak opgeroepen zich eindelijk te verenigen en alle buitenlandse troepen uit te zetten. Al-Amiri leidt een partijenalliantie (Fatah Alliantie) die met 48 zetels de op één na grootste groep in het parlement is.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
7 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
7 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
9 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
10 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
11 uur geleden