Premier Hongarije hint voor eerste keer op exit uit Europese Unie
BOEDAPEST (ANP/DPA) - De Hongaarse premier Viktor Orban heeft voor de eerste keer gezinspeeld op een mogelijk vertrek van zijn land uit de Europese Unie. Hij deed dat tijdens een toespraak in de hoofdstad Boedapest. De rechts-nationalistische leider hoopt begin april te worden herkozen, maar de oppositie heeft zich tegen hem verenigd.
De EU voert "een heilige oorlog, een jihad" in de naam van de rechtsstaat, zei Orban tegen zijn aanhangers. Hij eist "tolerantie" van de EU tegenover Hongarije, omdat het land niet "als West-Europa" wil worden. Orban wil dat de unie bijeen blijft, ondanks de groeiende "culturele vervreemding" tussen de lidstaten. Maar zonder tolerantie "is het niet meer mogelijk op een gemeenschappelijk pad verder te gaan".
De rede van Orban kwam een paar dagen voordat Europese rechters oordelen over het nieuwe zogenoemde rechtsstaatmechanisme van de EU. Volgens die regeling kunnen landen die de principes van de rechtsstaat schenden, worden bestraft. Ze krijgen dan minder geld uit de Europese pot. Hongarije en Polen hadden een klacht ingediend tegen het mechanisme, dat eind 2020 werd aangenomen.
Europese instanties en mensenrechtenorganisaties beschuldigen Orban, die Hongarije sinds 2010 regeert, van het ontmantelen van de democratie en de rechtsstaat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij journalisten van drie nieuwsmedia "waarschijnlijk" weer toelaat tot het Witte Huis als de rechter daartoe besluit. Trump weert de media, omdat hij het niet eens is met de inhoud van hun berichtgeving. De media vechten dat aan en zeggen dat de vrije meningsuiting in gevaar is.
9 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Grondwettelijke Hof in Spanje heeft zijn steun uitgesproken voor het opnemen van verduistering onder een amnestie. Hierdoor kan mogelijk de voormalige Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont terugkeren. Hij bevindt zich momenteel in ballingschap.
10 uur geleden