Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Groenland: Trump behandelt ons niet met respect

Premier Groenland: Trump behandelt ons niet met respect

NUUK (ANP/AFP) - Een dag voor de verkiezingen in Groenland heeft premier Múte Egede nog eens zijn zorgen uitgesproken over de opstelling van de Amerikaanse president Donald Trump. "Wij verdienen het om met respect behandeld te worden en ik denk niet dat de Amerikaanse president dat heeft gedaan sinds hij in functie is", zei Egede in een interview met de Deense radio.

Groenland is een grotendeels autonoom deel van Denemarken, maar Trump heeft aangegeven dat hij het wil hebben. Afgelopen week herhaalde hij tijdens een toespraak nog dat hij het eiland "op welke manier dan ook" bij de Verenigde Staten wilde voegen. Wel erkende Trump dat de Groenlanders zelf beslissen over de toekomst van het land.

Egede schreef een dag na die speech op X dat Groenlanders geen Amerikanen willen zijn, of Denen. "Wij zijn Groenlanders. De Amerikanen en hun leider moeten dat begrijpen."

Onafhankelijkheid

Maandag voegde hij daar tijdens het radio-interview aan toe dat de verhoudingen tussen zijn land en de VS zijn veranderd. "De wereldorde wankelt op vele fronten en de president van de Verenigde Staten is zeer onvoorspelbaar, waardoor mensen zich onveilig voelen." Volgens de premier zijn nauwe banden met Washington momenteel niet meer zo wenselijk als in het verleden.

Onafhankelijkheid (van zowel Denemarken als de VS) is een belangrijk thema tijdens de verkiezingen van dinsdag. Sommige partijen willen daarvoor een referendum uitschrijven. Volgens een recente peiling wil 85 procent van de 57.000 Groenlanders niet dat het eiland deel wordt van de VS.

Meer uit Buitenland

Le Pen belooft harde aanpak criminaliteit bij begin campagne

ORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.

29 minuten geleden
Nieuwe protesten in Tirana ondanks extra maatregelen

TIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.

1 uur geleden
Oppositieleider María Corina Machado aangekomen in Venezuela

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.

1 uur geleden
Lula en Bolsonaro doen bij stemlokalen laatste oproep aan kiezers

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.

2 uur geleden
Hoge opkomst bij vervroegde verkiezingen in Servië

BELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.

3 uur geleden
Minister: Markle mogelijk zedendelinquent van ergste soort

MANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".

4 uur geleden
Liechtensteiners protesteren tegen abortusveto erfprins Alois

VADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.

4 uur geleden