Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Estland gezocht door Rusland, ook Nederlanders op lijst

Premier Estland gezocht door Rusland, ook Nederlanders op lijst

MOSKOU (ANP/AFP) - Premier Kaja Kallas van Estland en andere Baltische topfunctionarissen verschijnen in een Russische database met gezochte personen. Er lijken ook zeker twee Nederlanders te staan op de lijst, die is gedeeld door het Russische regeringskritische medium Mediazona. Een van de namen komt overeen met die van een vrouw die aan Oekraïense zijde heeft gevochten.

Het Russische persbureau TASS bericht dat de Baltische topfunctionarissen worden gezocht voor de vernietiging van monumenten van Sovjetsoldaten. Het is volgens Mediazona de eerste keer dat een regeringschef van een ander land op de Russische opsporingslijst is gezet.

Ook minister van Cultuur Simonas Kairys van Litouwen staat op de lijst. Hij reageerde tegenover persbureau AFP verontwaardigd. "Het regime probeert te doen wat het altijd heeft gedaan. Vrijheid onderdrukken en een eigen versie van de werkelijkheid creëren die losstaat van feiten of logica."

Sovjet-tijd

Baltische staten behoorden vroeger tot de communistische Sovjet-Unie. Nadat ze onafhankelijk werden, is begonnen met het verwijderen van oude monumenten. Kairys sneerde dat hij blij is dat zijn "bijdrage" aan dat proces niet onopgemerkt is gebleven.

Rusland vindt het verwijderen van de monumenten juist ongepast. Een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken sprak over misdaden tegen de nagedachtenis van degenen die "de wereld hebben bevrijd van nazisme en fascisme".

Gespannen relatie

De relatie tussen de Baltische staten en Rusland is al lange tijd gespannen. De betrekkingen verslechterden nog verder nadat Rusland buurland Oekraïne was binnengevallen in 2022.

Meer uit Buitenland

Israël bombardeert brug in Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gemeld een brug over de rivier de Litani in Libanon te hebben bestookt. Het is voor het eerst bij de huidige aanvallen op Libanon dat het leger publiekelijk erkent een burgerdoel als doelwit te hebben gehad.

21 minuten geleden
Bijna 3000 mensen in Israël naar ziekenhuis sinds oorlog met Iran

TEL AVIV (ANP) - Sinds de start van de oorlog met Iran moesten in totaal 2975 mensen in Israël naar het ziekenhuis, meldt het Israëlische ministerie van Volksgezondheid aan The Times of Israel. Zij raakten gewond bij de Iraanse vergeldingsaanvallen of werden bijvoorbeeld behandeld voor angstklachten. Op dit moment liggen er 85 mensen in het ziekenhuis, dat zijn zowel burgers als militairen.

26 minuten geleden
Oman meldt twee buitenlandse doden bij neerhalen drones

SOHAR (ANP/AFP) - In Oman zijn twee buitenlanders om het leven gekomen als gevolg van het neerhalen van drones in Sohar. Volgens plaatselijke media vielen de drones of brokstukken ervan op een industrieterrein in de kustplaats. Daarbij vielen twee doden en meerdere gewonden.

1 uur geleden
Trump bedreigt Iran opnieuw en zegt alle tijd te hebben

WASHINGTON (ANP/DPA) - President Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social opnieuw de leiders van Iran bedreigd en zegt dat de VS "beschikken over ongeëvenaarde vuurkracht, onbeperkte munitie en zeeën van tijd".

1 uur geleden
Saudi-Arabië meldt neerhalen drone op weg naar diplomatenwijk

RIYAD (ANP/AFP) - Het Saudische ministerie van Defensie heeft gemeld een drone te hebben onderschept die gericht was op de diplomatenwijk ten westen van het centrum van de hoofdstad Riyad. Elders in het land werden nog twee drones neergehaald.

2 uur geleden
Macron: Franse militair gedood 'tijdens een aanval' in Irak

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse militair is gedood "tijdens een aanval" in de regio Erbil in Iraaks-Koerdistan, zo maakte president Emmanuel Macron in de nacht van donderdag op vrijdag bekend op X.

4 uur geleden
VN-ambassadeur Iran: Iran wil Straat van Hormuz niet sluiten

NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.

10 uur geleden