Premier Estland gezocht door Rusland, ook Nederlanders op lijst
MOSKOU (ANP/AFP) - Premier Kaja Kallas van Estland en andere Baltische topfunctionarissen verschijnen in een Russische database met gezochte personen. Er lijken ook zeker twee Nederlanders te staan op de lijst, die is gedeeld door het Russische regeringskritische medium Mediazona. Een van de namen komt overeen met die van een vrouw die aan Oekraïense zijde heeft gevochten.
Het Russische persbureau TASS bericht dat de Baltische topfunctionarissen worden gezocht voor de vernietiging van monumenten van Sovjetsoldaten. Het is volgens Mediazona de eerste keer dat een regeringschef van een ander land op de Russische opsporingslijst is gezet.
Ook minister van Cultuur Simonas Kairys van Litouwen staat op de lijst. Hij reageerde tegenover persbureau AFP verontwaardigd. "Het regime probeert te doen wat het altijd heeft gedaan. Vrijheid onderdrukken en een eigen versie van de werkelijkheid creëren die losstaat van feiten of logica."
Sovjet-tijd
Baltische staten behoorden vroeger tot de communistische Sovjet-Unie. Nadat ze onafhankelijk werden, is begonnen met het verwijderen van oude monumenten. Kairys sneerde dat hij blij is dat zijn "bijdrage" aan dat proces niet onopgemerkt is gebleven.
Rusland vindt het verwijderen van de monumenten juist ongepast. Een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken sprak over misdaden tegen de nagedachtenis van degenen die "de wereld hebben bevrijd van nazisme en fascisme".
Gespannen relatie
De relatie tussen de Baltische staten en Rusland is al lange tijd gespannen. De betrekkingen verslechterden nog verder nadat Rusland buurland Oekraïne was binnengevallen in 2022.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/AFP) - Italië heeft Israël opgeroepen de Italiaanse opvarenden van de Global Summud Flotilla onmiddellijk vrij te laten. Die internationale hulpvloot die koerste op Gaza, werd in de nacht van woensdag op donderdag door de Israëlische marine niet ver van Kreta omsingeld, waarna Israël naar eigen zeggen 175 opvarenden arresteerde. Volgens de organisatie gaat het om 211 opvarenden die zijn "gekidnapt".
1 uur geledenKURESSAARE (ANP) - Bondgenoten van Oekraïne halen hun gelijk nu Rusland zijn jaarlijkse militaire parade uit angst voor Oekraïne moet afschalen. Dat bewijst dat Rusland helemaal niet aan het winnen is, zeggen EU-buitenlandchef Kaja Kallas en de Letse buitenlandminister.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De verdachte van de steekpartij in het Londense Golders Green was bekend bij een antiterrorismeprogramma in het land. Het door de overheid geleide programma heeft als doel te voorkomen dat mensen terroristen worden.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei zegt dat de Verenigde Staten verslagen zijn, en dat de Perzische Golf een nieuwe fase ingaat onder Iraanse leiding. Khamenei deed de uitspraken in een boodschap die werd voorgelezen op de Iraanse staatstelevisie.
2 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen denkt erover zich aan te sluiten bij de eigen 'Hormuz-coalitie' waar de Verenigde Staten aan werken. Het kleine NAVO-land neemt ook deel aan de oorspronkelijke Hormuz-coalitie die onder Brits-Franse leiding wil helpen bij het weer op gang brengen van de scheepvaart door de geblokkeerde Straat van Hormuz.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt militairen in Mali om daar de junta te ondersteunen in haar strijd tegen separatisten. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov zal Rusland "blijven strijden, waaronder in Mali, tegen extremisme, terrorisme en andere kwalijke fenomenen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Dat er Amerikaanse troepen in Europa zijn, is "ook in het belang van de Verenigde Staten", aldus een woordvoerder van de Europese Commissie. Daarmee reageerde ze op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump troepen uit Duitsland weg te halen. Dat deed Trump nadat bondskanselier Friedrich Merz kritisch was over de Amerikaanse aanvallen op Iran.
2 uur geleden