Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Estland gezocht door Rusland, ook Nederlanders op lijst

Premier Estland gezocht door Rusland, ook Nederlanders op lijst

MOSKOU (ANP/AFP) - Premier Kaja Kallas van Estland en andere Baltische topfunctionarissen verschijnen in een Russische database met gezochte personen. Er lijken ook zeker twee Nederlanders te staan op de lijst, die is gedeeld door het Russische regeringskritische medium Mediazona. Een van de namen komt overeen met die van een vrouw die aan Oekraïense zijde heeft gevochten.

Het Russische persbureau TASS bericht dat de Baltische topfunctionarissen worden gezocht voor de vernietiging van monumenten van Sovjetsoldaten. Het is volgens Mediazona de eerste keer dat een regeringschef van een ander land op de Russische opsporingslijst is gezet.

Ook minister van Cultuur Simonas Kairys van Litouwen staat op de lijst. Hij reageerde tegenover persbureau AFP verontwaardigd. "Het regime probeert te doen wat het altijd heeft gedaan. Vrijheid onderdrukken en een eigen versie van de werkelijkheid creëren die losstaat van feiten of logica."

Sovjet-tijd

Baltische staten behoorden vroeger tot de communistische Sovjet-Unie. Nadat ze onafhankelijk werden, is begonnen met het verwijderen van oude monumenten. Kairys sneerde dat hij blij is dat zijn "bijdrage" aan dat proces niet onopgemerkt is gebleven.

Rusland vindt het verwijderen van de monumenten juist ongepast. Een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken sprak over misdaden tegen de nagedachtenis van degenen die "de wereld hebben bevrijd van nazisme en fascisme".

Gespannen relatie

De relatie tussen de Baltische staten en Rusland is al lange tijd gespannen. De betrekkingen verslechterden nog verder nadat Rusland buurland Oekraïne was binnengevallen in 2022.

Meer uit Buitenland

Illegale rave in Frankrijk trekt tienduizenden feestgangers

BOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.

1 uur geleden
Iran: keuze tussen oorlog en diplomatie is nu aan de VS

TEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.

3 uur geleden
Zelensky nodigt Fico na energieruzie uit voor bezoek aan Kyiv

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.

9 uur geleden
Israël neemt twee opvarenden Gaza-flotilla mee voor ondervraging

JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.

10 uur geleden
Duitse defensieminister: troepenterugtrekking VS was te voorzien

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.

12 uur geleden
Bultrug Timmy vrijgelaten in de Noordzee

SKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.

13 uur geleden
Mexicaanse gouverneur stapt op na drugskartel-aanklacht in VS

CULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.

13 uur geleden