Premier Estland gezocht door Rusland, ook Nederlanders op lijst
MOSKOU (ANP/AFP) - Premier Kaja Kallas van Estland en andere Baltische topfunctionarissen verschijnen in een Russische database met gezochte personen. Er lijken ook zeker twee Nederlanders te staan op de lijst, die is gedeeld door het Russische regeringskritische medium Mediazona. Een van de namen komt overeen met die van een vrouw die aan Oekraïense zijde heeft gevochten.
Het Russische persbureau TASS bericht dat de Baltische topfunctionarissen worden gezocht voor de vernietiging van monumenten van Sovjetsoldaten. Het is volgens Mediazona de eerste keer dat een regeringschef van een ander land op de Russische opsporingslijst is gezet.
Ook minister van Cultuur Simonas Kairys van Litouwen staat op de lijst. Hij reageerde tegenover persbureau AFP verontwaardigd. "Het regime probeert te doen wat het altijd heeft gedaan. Vrijheid onderdrukken en een eigen versie van de werkelijkheid creëren die losstaat van feiten of logica."
Sovjet-tijd
Baltische staten behoorden vroeger tot de communistische Sovjet-Unie. Nadat ze onafhankelijk werden, is begonnen met het verwijderen van oude monumenten. Kairys sneerde dat hij blij is dat zijn "bijdrage" aan dat proces niet onopgemerkt is gebleven.
Rusland vindt het verwijderen van de monumenten juist ongepast. Een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken sprak over misdaden tegen de nagedachtenis van degenen die "de wereld hebben bevrijd van nazisme en fascisme".
Gespannen relatie
De relatie tussen de Baltische staten en Rusland is al lange tijd gespannen. De betrekkingen verslechterden nog verder nadat Rusland buurland Oekraïne was binnengevallen in 2022.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
14 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
15 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
15 uur geleden