Premier Conte komt als eerste met zuidelijk offensief naar Rutte
DEN HAAG (ANP) - De Italiaanse premier Giuseppe Conte is vrijdagavond de eerste Zuid-Europese leider die langskomt bij premier Mark Rutte. Maandag volgen de Spaanse premier Pedro Sánchez en de Portugese minister-president António Costa.
Ze willen Rutte overhalen zijn harde opstelling tegenover het Europese herstelfonds te verzachten. Dat fonds moet landen helpen de coronacrisis te overwinnen, die vooral het zuiden zwaar heeft getroffen. Eerder kwamen de Franse president Emmanuel Macron en EU-president Charles Michel ook al langs in Den Haag om hierover te spreken.
Eind volgende week is er in Brussel een speciale top van EU-leiders over de meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 en het daaraan gekoppelde herstelfonds. Rutte sprak hierover donderdagavond in Berlijn nog met bondskanselier Angela Merkel. Duitsland is dit half jaar voorzitter van de EU.
Rutte zet voor de top in op twee zaken. Hij wil de korting op de betaling aan de EU behouden. Dat gaat de goede kant op, aldus ingewijden. Verder moeten zuidelijke landen die geld krijgen uit het herstelfonds hervormen. Ook wil Nederland net als Oostenrijk, Zweden en Denemarken het liefst dat het fonds alleen leningen verstrekt.
De Europese Commissie heeft een fonds van 750 miljard euro voorgesteld. Dat bestaat voor twee derde uit subsidies en een derde uit leningen. Hier lijkt een compromis wel mogelijk. Rutte zegt steeds geen haast te hebben om die te bereiken, Berlijn wil net als de Europese Commissie snel een akkoord.
Meer uit Buitenland
OUAGADOUGOU (ANP/AFP) - De militaire junta in Burkina Faso heeft de doodstraf weer ingevoerd. De onverkozen regering stemde unaniem voor de maatregel, die juist in 2018 was afgeschaft.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met de Russische president Vladimir Poetin gesproken over de vrijlating van Stephan Hubbard, die al ruim vier jaar vastzit in Rusland. Dit zei Trump tegen journalisten bij het Witte Huis.
31 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Het Poolse parlement heeft gestemd voor het versoepelen van de zeer strenge abortuswetten in het land. Daardoor moet het onder meer niet meer strafbaar worden om vrouwen te helpen die hun zwangerschap afbreken. Maar de verwachting is dat de conservatief-nationalistische president van Polen zijn veto zal gebruiken om de versoepeling te blokkeren.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn in Gaza omgekomen na Israëlische aanvallen op verschillende locaties. Dit melden de Palestijnse burgerbescherming en verschillende ziekenhuizen.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse regering heeft een nieuwe veiligheidswet aangenomen tegen relschoppers. Volgens premier Giorgia Meloni kan de politie daardoor strenger optreden bij grote ongeregeldheden, zoals afgelopen weekend in Milaan. Daar ontaardden demonstraties in grote rellen, waarbij winkels werden vernield en geplunderd.
1 uur geledenABUJA (ANP/RTR/AFP) - In Nigeria is ebola vastgesteld bij een vrouw in de hoofdstad Abuja, maakte minister van Volksgezondheid Muhammad Ali Pate dinsdag bekend. Het is het eerste bevestigde ebolageval in West-Afrika in de huidige uitbraak, waarin vooral de Democratische Republiek Congo zwaar getroffen is.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dankbaar te zijn dat zijn land weer toegang heeft tot Amerikaanse inlichtingen. Hij klaagde afgelopen week geregeld dat de Verenigde Staten Oekraïne niet hadden gewaarschuwd voor Russische luchtaanvallen waarbij burgers om het leven kwamen.
3 uur geleden