Premier Conte komt als eerste met zuidelijk offensief naar Rutte
DEN HAAG (ANP) - De Italiaanse premier Giuseppe Conte is vrijdagavond de eerste Zuid-Europese leider die langskomt bij premier Mark Rutte. Maandag volgen de Spaanse premier Pedro Sánchez en de Portugese minister-president António Costa.
Ze willen Rutte overhalen zijn harde opstelling tegenover het Europese herstelfonds te verzachten. Dat fonds moet landen helpen de coronacrisis te overwinnen, die vooral het zuiden zwaar heeft getroffen. Eerder kwamen de Franse president Emmanuel Macron en EU-president Charles Michel ook al langs in Den Haag om hierover te spreken.
Eind volgende week is er in Brussel een speciale top van EU-leiders over de meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 en het daaraan gekoppelde herstelfonds. Rutte sprak hierover donderdagavond in Berlijn nog met bondskanselier Angela Merkel. Duitsland is dit half jaar voorzitter van de EU.
Rutte zet voor de top in op twee zaken. Hij wil de korting op de betaling aan de EU behouden. Dat gaat de goede kant op, aldus ingewijden. Verder moeten zuidelijke landen die geld krijgen uit het herstelfonds hervormen. Ook wil Nederland net als Oostenrijk, Zweden en Denemarken het liefst dat het fonds alleen leningen verstrekt.
De Europese Commissie heeft een fonds van 750 miljard euro voorgesteld. Dat bestaat voor twee derde uit subsidies en een derde uit leningen. Hier lijkt een compromis wel mogelijk. Rutte zegt steeds geen haast te hebben om die te bereiken, Berlijn wil net als de Europese Commissie snel een akkoord.
Meer uit Buitenland
MUSCAT (ANP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zes Golfstaten praten maandag met hun Iraanse ambtgenoot over scheepvaart door de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Financial Times.
1 uur geledenDALLAS (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft op de tweede avond van het tweedaagse Republikeinse partijcongres de centrale toespraak gehouden. Daarin zette hij de traditionele familie centraal en haalde hij uit naar de "gestoorde" Democraten. Ook vroeg hij Republikeinse stemmers niet af te haken als zij het niet eens zijn met een deel van het beleid van de regering-Trump.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - Drie activisten van een organisatie die in Hongkong jaarlijks een publieke herdenking hield voor het Tiananmenprotest van 1989, zijn veroordeeld tot jarenlange celstraffen.
2 uur geledenDALLAS (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft op de tweede avond van het tweedaagse Republikeinse partijcongres in Dallas in zijn speech Charlie Kirk herdacht. Het was donderdag een jaar geleden dat de conservatieve activist werd vermoord.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël claimt een tunnelcomplex van Hezbollah te hebben verwoest in het zuiden van Libanon. Volgens premier Benjamin Netanyahu ging het om "belangrijke ondergrondse infrastructuur", die in de afgelopen twee decennia was gebouwd.
10 uur geledenCALGARY (ANP/AFP/RTR) - Canada heeft honderden miljoenen Canadese dollars aan steun toegezegd voor de Oekraïense luchtverdediging en energie-infrastructuur. Dat kondigde de Canadese premier Mark Carney aan tijdens een bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan Canada.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering zegt bijna 1 miljoen burgers geld terug te geven dat ze te veel zouden hebben betaald aan hun zorgverzekering, beter bekend als Obamacare. Ze krijgen per persoon 500 dollar (430 euro) terug, aldus het Witte Huis.
15 uur geleden