Premier België: lange formatie creëert beeld onbestuurbaarheid
DEN HAAG (ANP) - Een heel lange formatie kan een "beeld creëren van onbestuurbaarheid". Daarvoor waarschuwde de Belgische premier Alexander De Croo dinsdag toen hij werd gevraagd naar het Nederlandse formatieproces. De Croo was op bezoek bij demissionair premier Mark Rutte.
Het beeld dat een lange periode van formeren bij de bevolking achterlaat is niet goed, aldus De Croo. En de Belgische eerste minister kan het weten. Het duurde vijfhonderd dagen voordat zijn kabinet op het bordes stond. Maar hij heeft het "volste vertrouwen" erin dat het uiteindelijk ook in Den Haag goed komt.
Premier Rutte zei dat het "zeer leerzaam" was om met zijn Belgische collega te praten over het politieke proces. "In België is het gelukt een sterke regering te vormen. Dat is natuurlijk een aanmoediging", zei hij. De liberaal De Croo wilde niet zeggen welke tips hij Rutte heeft gegeven. "Ik heb mijn ervaringen gedeeld."
De VVD-leider denkt trouwens wel weer in het Torentje te komen. "Ik denk dat er een redelijke kans is dat ik door mag in deze functie. Alleen dan moeten we nog wel een kabinet hebben en daar zitten we middenin." Maar het duurt wel lang. "Het gaat wel wat trager dan we gewend zijn", verzuchtte Rutte.
Informateur Mariëtte Hamer wil dat Rutte en D66-leider Sigrid Kaag een aanzet maken van een regeerakkoord op hoofdlijnen. Daarna zouden andere partijen kunnen aansluiten en zouden half augustus de echte onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering kunnen beginnen.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Demonstranten die tegen de komst van een asielzoekerscentrum op het bedrijventerrein Engelen in Den Bosch zijn, blokkeren de A59 bij die stad. Dat bevestigt Rijkswaterstaat (RWS) na berichtgeving door Omroep Brabant. Doordat de groep demonstranten op het wegdek staat, heeft RWS besloten het verkeer van Den Bosch richting Waalwijk tegen te houden. Het is niet duidelijk hoeveel mensen er staan.
3 minuten geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het vliegtuig dat meewerkt aan de evacuatie van vermoedelijke hantapatiënten dat een tussenlanding moest maken op Gran Canaria kampt met technische problemen. Spaanse media melden op basis van regeringsbronnen dat een van de systemen aan boord niet goed bleek te werken. Het ministerie zegt tegen persbureau AFP dat er zelfs een nieuw vliegtuig nodig is voor het transport.
19 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
43 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De eerste medische evacuatievlucht vanuit het Kaapverdische Praia is woensdagavond rond 19.50 uur geland op Schiphol, zag een ANP-verslaggever. Wie precies aan boord waren van het toestel is niet bekend. In totaal zijn woensdag drie opvarenden van het cruiseschip MV Hondius met twee vluchten naar Nederland vertrokken, waarvan dit er een was.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
3 uur geledenWEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.
3 uur geleden