
Premier Barnier: begrotingssituatie Frankrijk zeer ernstig
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe Franse premier Michel Barnier waarschuwde woensdag voor de slechte staat van de overheidsfinanciën in Frankrijk. "De begrotingssituatie in het land is zeer ernstig. Ik heb alle informatie opgevraagd om te beoordelen hoe wij er precies voorstaan", zei hij. Eerder deze maand werd Barnier aangesteld als premier.
Hij is er nog niet in geslaagd om een nieuwe regering te vormen door onenigheid tussen politieke partijen over belastingen en uitgaven. Tegelijkertijd loopt het begrotingstekort van Frankrijk steeds verder op. Barnier sluit hogere belastingen niet uit. De vertrekkende minister van Binnenlandse Zaken Gerald Darmanin heeft echter gezegd dat dit "onbespreekbaar" is.
"Ik richt me erop binnenkort een evenwichtige regering te vormen die methodisch en serieus de uitdagingen van ons land kan aanpakken", zei Barnier. "Mijn doel is om de economische groei te herstellen en het levenspeil van de Franse bevolking te verhogen."
Europese regels
De president van de Franse centrale bank, François Villeroy de Galhau, waarschuwde eerder dat Frankrijk het zich niet kan veroorloven om het tekort verder te laten oplopen. Dat tekort ligt al hoger dan de Europese regels toelaten.
Het begrotingstekort in Frankrijk komt dit jaar naar verwachting uit op ongeveer 5,6 procent van het bruto binnenlands product (bbp). In 2025 stijgt het waarschijnlijk tot boven de 6 procent. Volgens de EU-regels mag het maximumtekort echter niet meer dan 3 procent zijn.
Belastingvoordelen
De Franse president Emmanuel Macron heeft eerder aangegeven dat de totale belastingdruk in het land sinds zijn aantreden in 2017 met 50 miljard euro is verlaagd. Zo ging de vennootschapsbelasting omlaag van 33,3 procent naar 25 procent. Ook huishoudens, onder wie de meest vermogende belastingbetalers, kregen belastingvoordelen.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ besluit volgende maand waarschijnlijk opnieuw tot een forse verhoging van de olieproductie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Zo'n stap zou de prijzen aan de Nederlandse pomp wat kunnen drukken.
36 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbond FNV gaat namens het grondpersoneel niet in op de uitnodiging van KLM om woensdag weer naar de cao-onderhandelingstafel te komen. FNV-bestuurder John van Dorland blijft "in de actiestand" en wil een nieuwe staking aankondigen zodra voor hem duidelijk is hoe op verantwoorde wijze actie gevoerd mag worden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Lotus overweegt zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen en een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten, meldt de Britse omroep BBC op basis van ingewijden. Hierdoor dreigen 1300 Britse banen verloren te gaan.
3 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Duitse supermarkt Aldi Süd mag zijn populaire "Dubai chocolade" niet langer verkopen omdat deze in Turkije wordt gemaakt. Dat heeft een rechtbank in Keulen vrijdag bepaald.
3 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Een Tesla Model Y SUV is vrijdag zelfstandig, dus zonder chauffeur, van de fabriek nabij Austin naar het huis van een klant gereden. Dit is de nieuwste zet van de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's om zijn vooruitgang op het gebied van autonoom rijden te tonen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zou het "geweldig" vinden als Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell zou aftreden "als hij dat zou willen". De president noemde de baas van de Amerikaanse centrale bank vrijdag na een vraag van een verslaggever in het Witte Huis "een domme persoon" en zei dat "hij slecht werk heeft geleverd".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump beëindigt alle handelsbesprekingen met Canada als vergelding voor de belasting op digitale diensten van het land. Ook dreigde Trump binnen een week een nieuw importtarief voor Canada in te voeren.
7 uur geleden