Premier Australië over Djokovic: niemand staat boven onze regels
MELBOURNE (ANP) - De Australische premier Scott Morrison heeft voor de Servische tennisser Novak Djokovic, de nummer 1 van de wereld, weinig begrip. "Regels zijn regels, zeker als het gaat om onze grenzen. Niemand staat boven deze regels", benadrukte hij. Volgens Morrison is het strikte grensbeleid dat zijn land hanteert van cruciaal belang om de sterftecijfers in de coronapandemie zo laag mogelijk te houden.
Djokovic kwam woensdag op het vliegveld in Melbourne aan, maar kreeg geen toegang tot Australië. Zijn visum werd ongeldig verklaard. Daardoor kan hij zijn titel bij de Australian Open, die op 17 januari begint, waarschijnlijk niet verdedigen. Zijn advocaten zijn nog bezig om directe uitzetting uit Australië te voorkomen.
"De heer Djokovic heeft niet het juiste bewijs geleverd om aan de toelatingseisen voor Australië te voldoen, waarna zijn visum is ingetrokken", lieten de autoriteiten op de luchthaven weten. "Niet-burgers die geen geldig visum hebben bij binnenkomst of van wie het visum is geannuleerd, zullen worden vastgehouden en uit Australië worden verwijderd. We zullen ervoor blijven zorgen dat degenen die bij onze grenzen aankomen zich aan onze wetten en toelatingseisen houden."
Djokovic meldde dinsdag dat hij een medische vrijstelling had gekregen om naar Australië te reizen. De 20-voudige grandslamwinnaar wilde de afgelopen maanden niet zeggen of hij gevaccineerd is tegen het coronavirus, iets wat wel verplicht is voor deelnemers aan het eerste grandslamtoernooi van het jaar.
Volgens de organisatie van de Australian Open hebben twee onafhankelijke panels van medische experts het verzoek van Djokovic voor een vrijstelling beoordeeld. Zij kwamen tot de conclusie dat de 34-jarige Serviër daarvoor in aanmerking komt. Dat besluit leidde tot grote boosheid bij veel Australiërs, die in de afgelopen twee jaar strenge lockdowns of andere beperkingen moesten ondergaan.
Directeur Craig Tiley van de Australian Open zei dat Djokovic bij zijn aanvraag geen speciale behandeling had gekregen. Hij had er bij de titelhouder echter wel op aangedrongen te onthullen waarom hij de medische vrijstelling had gekregen. Een van de voorwaarden voor toegang tot Australië zonder vaccin is dat een persoon de afgelopen zes maanden het coronavirus heeft gehad. Of dat bij Djokovic het geval was, is niet bekend.
"Iedereen die aan de voorwaarden voldoet, mag binnenkomen. Er is geen speciale gunst verleend. Er is geen speciale kans gegeven aan Novak", betoogde Tiley.
Djokovic liet zich in april 2020 kritisch uit over een mogelijke verplichte vaccinatie om te kunnen deelnemen aan toernooien. "Persoonlijk ben ik niet pro-vaccins", zei hij destijds. "Ik zou niet willen dat iemand me dwingt om me te laten vaccineren zodat ik kan reizen."
Meer uit Sport
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse tennisser Jack Draper mist de Australian Open, het eerste grandslamtoernooi van het jaar. Draper, de nummer 10 van de wereld, komt al niet meer in actie sinds hij zich in augustus terugtrok voor de tweede ronde van de US Open vanwege een armblessure.
8 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - Crispijn Ariëns heeft de eerste marathon op natuurijs van deze winter gewonnen. De wedstrijd vond plaats in Winterswijk. Op schaatsbaan De Witte Poorte was de 36-jarige Brabander na 125 ronden de snelste in een sprint van een kopgroep, die eerder in de wedstrijd het peloton op een ronde had gezet.
9 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - Sofia Schilder heeft de eerste marathon op natuurijs van deze winter gewonnen. Schilder was na tachtig ronden op de bevroren piste van ijsbaan De Witte Poorte in Winterswijk de snelste in een massasprint. Lianne van Loon finishte als tweede, net voor Esther Kiel.
11 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Stijn van de Bunt denkt dat hij op de Winterspelen van Milaan ingezet kan worden op de ploegenachtervolging. De 21-jarige schaatser van Team IKO X2O won op het olympisch kwalificatietoernooi de 5000 meter en verzekerde zich daarmee van deelname aan de Spelen. Mocht hij nodig zijn, dan is hij "er klaar voor", zei hij.
12 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Stijn van de Bunt besefte vlak na zijn zege op de 5000 meter op het olympisch kwalificatietoernooi nog niet helemaal dat hij naar de Spelen van Milaan gaat. De 21-jarige schaatser van Team IKO X2O versloeg met 6.09,30 favorieten als Chris Huizinga en Nederlands kampioen Marcel Bosker en zei onderkoeld dat hij totaal geen spanning had gehad voor de wedstrijd. "Na mijn rit, toen ik moest afwachten, zat mijn hartslag wel boven de 140", gaf hij snel toe.
12 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Stijn van de Bunt heeft bij het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) in Thialf voor een grote verrassing gezorgd door de 5000 meter te winnen. De 21-jarige schaatser van Team IKO X20 bleef met 6.09,30 Chris Huizinga en Marcel Bosker voor. Van de Bunt versloeg in zijn rit Jorrit Bergsma, die als vierde finishte in 6.14,31.
13 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Suzanne Schulting heeft zichzelf verrast met haar tweede plaats op de 1000 meter op het olympisch kwalificatietoernooi. Ze eindigde met 1.14,71 meteen achter winnares Femke Kok. "Ik had een bijzonder slecht seizoen gereden tot nu toe, maar het bewijst wel dat alles wat je in het verleden hebt gedaan totaal geen garantie biedt voor de toekomst. Dat is zo als je het goed hebt gedaan en als je het slecht hebt gedaan."
13 uur geleden